پیشنهاد ۱۵ میلیون دلاری ترکیه به مشاور کاخ سفید برای ربودن فتح‌الله گولن

پیشنهاد ۱۵ میلیون دلاری ترکیه به مشاور کاخ سفید برای ربودن فتح‌الله گولن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گفته رسانه‌های آمریکا، دولت ترکیه به مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده پیشنهاد داده بود تا در ازای دریافت ۱۵ میلیون دلار فتح‌الله گولن، روحانی مخالف دولت آنکارا را برباید و به ترکیه منتقل کند.

به گزارش شبکه خبری ‌ان‌. بی. ‌سی و نشریه وال استریت ژورنال، رابرت مولر، دادستان ویژه برای بررسی روابط آقای ترامپ با روسیه تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است. بر اساس این گزارش پسر آقای فلین با مقامات بلندپایه ترکیه جلسه‌ای برگزار کرده که تاریخ آن بین ۸ نوامبر سال ۲۰۱۶، زمان پیروزی آقای ترامپ در انتخابات تا ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۷، آغاز به کار دولت جدید بوده است.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از چند منبع نزدیک به پرونده می‌گویند که این جلسه در کلوب کوهنوردی در نیویورک برگزار شده و در جریان آن مقامات ترک پیشنهاد کرده‌اند که در ازای «دریافت حداکثر ۱۵ میلیون دلار» فتح‌الله گولن را ربوده و با یک هواپیمای خصوصی به زندان جزیره امرلی ترکیه در دریای مرمره منتقل کنند. عبدالله اوجالان، رهبر پ. کا. کا نیز در همین جزیره زندانی است.

آقای گولن در پنسیلوانیای آمریکا بسر می‌برد و مقامات ترکیه وی را به دست داشتن در کودتای ناموفق ۱۵ ژوییه ۲۰۱۶ متهم می‌کنند. آنکارا بارها خواستار استرداد وی به ترکیه شده است.

به گفته شبکه ان. بی. سی در این جلسه همچنین درباره آزادی رضا ضراب، بازرگان ایرانی-ترک گفتگو شده است. وی به اتهام نقض تحریم‌های ایران در آمریکا زندانی است.

در مقابل وکلای آقای فلین ادعاهای رسانه‌های آمریکا را رد کردند و آنرا «بی اساس» خواندند. آقای فلین در ابتدای ریاست جمهوری آقای ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا منصوب شد اما پس از ۲۲ روز از سمت خود کناره‌گیری کرد. وی متهم است که بدون آگاهی کاخ سفید دیدارهای متعددی با مقامات روسیه داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه؛‌ صدور حکم حبس ابد برای ۲۱ نفر و بازداشت ۱۴۰ هوادار گولن

عملیات اطلاعاتی ترکیه؛ وزیر کشور و رئیس اطلاعات کوزوو برکنار شدند

دادستان‌های آمریکا: خبرچین اف‌بی‌آی اطلاعات دروغین درباره بایدن‌ها را از روسیه دریافت کرده بود