ترکیه؛ صدور حکم بازداشت ۷۹ معلم به اتهام ارتباط با گروه گولن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیه؛ صدور حکم بازداشت ۷۹ معلم به اتهام ارتباط با گروه گولن

حکم بازداشت ۷۹ معلم که پیش از این در پی تصفیه های پس از کودتای نافرجام پانزدهم ژوئیه ۲۰۱۶ ترکیه، از کار معلق شده بودند توسط مقامات قضایی این کشور صادر شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ، این آموزگاران پیش از کودتای نافرجام در مدارسی مشغول بکار بوده اند که به اعتقاد دولت ترکیه در ارتباط با فتح الله گولن بوده اند. تمامی این مدارس پس از کودتای نافرجام سال گذشته تعطیل شدند.


فتح الله گولن، روحانی مخالف دولت رجب طیب اردوغان، از سال ۱۹۹۹ در تبعید بسر برده و ساکن پنسیلوانیای آمریکاست. وی از سوی دولت ترکیه به طراحی و رهبری کودتای پانزدهم ژوئیه متهم است. ترکیه بارها خواستار استرداد وی توسط دولت ایالات متحده شده است.

بیشتر بخوانید: فتح الله گولن: اگر آمریکا بخواهد مستردم کند فرار نمی کنم

به گزارش خبرگزاری دولتی ترکیه، عملیات بازداشت این آموزگارن در حالی آغاز شد که هزاران معلم برای بازدید از مقبره آتاتورک به مناسبت روز معلم به آنکارا آمده اند.

از زمان کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶، در پی تصفیه های دولت ترکیه، بیش از ۵۰ هزار نفر به اتهام ارتباط با گروه گولن محاکمه و زندانی شده و نزدیک به ۱۵۰ هزار کارمند دولت، فرمانده، سرباز و کادر ارتش، قضات و کارمندان قضایی و همچنین کارمندان سیستم آموزشی و معلمان از کار تعلیق شدند.

در این مدت نهادهای حقوق بشری، اتحادیه اروپا و بسیاری از متحدان غربی ترکیه نیز نسبت به استفاده از بهانه کودتا برای سرکوب مخالفان و ایجاد خفقان در این کشور ابراز نگرانی کردند.

مقامات ترکیه معتقدند که تنها راه خنثی سازی آنچه دولت «خطر شبکه گولن» می خواند، تصفیه نیروهای طرفدار اوست که در نهادهایی مانند ارتش، مدارس و دادگاه ها نفوذ کرده اند.