Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنچه باید درباره انتخابات پارلمانی ایتالیا دانست

آنچه باید درباره انتخابات پارلمانی ایتالیا دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا سیلویو برلوسکونی به صحنه سیاست ایتالیا باز می‌گردد؟

آگهی

با توجه به نوع رای گیری در انتخابات پیش روی ایتالیا هیچ کدام از احزاب عمده این کشور نمی تواند اکثریت پارلمانی را برای اداره کشور از آن خود کند. پس از سه نخست وزیر میانه رو، انریکو لتا، ماتئو رنزی و پائولو جانتی لونی در دوره‌ای پنج ساله ایتالیا نخست وزیر جدیدش را پس از انتخابات ۴ ماه مارس آینده می شناسد. در  این رقابت سیاسی دست کم سه چهره اصلی به نمایندگی سه حزب با یکدیگر رقابت خواهند کرد. البته در سیستم پارلمانی ایتالیا به هیچ وجه دور از ذهن نیست که هیچکدام از رهبران احزاب پیروز، توانایی تشکیل دولت را پس از انتخابات نداشته باشند و برونداد گفتگوهای گروه‌های پارلمانی با رئیس جمهوری، شخصی باشد که سرلیست هیچکدام از احزاب صاحب کرسی نباشد.

حزب پنج ستاره؛ پوپولیست بدون متحد

گفته می شود یکی از احزاب اصلی که بسیاری از بنگاه‌های شرط بندی روی آن سرمایه گذاری کرده اند حزب پوپولیست پنج ستاره است.

رهبر این حزب، پپ گریلو هنرپیشه پیشین تلویزیون و سینما است و نظرسنجی‌ها نشان می دهند جنبش پنج ستاره می تواند بیشترین کرسی‌های پارلمان را بدست آورد. البته این تعداد در هیچ شرایطی به ۴۰ درصد کرسیها نمی رسد؛ حداقلی که با به دست آوردن آن، این جریان نوظهور بتواند ریاست دولت را از آن خود کند.

معضل اصلی این حزب عامه پسند در این است که آنها تاکنون با هیچ حزبی وارد مذاکره و تعامل نشده اند بنابراین بعید به نظر می رسد که نخست وزیر آینده از این حزب بیاید. اما در هر حال آنها قدرت زیادی در تعیین نخست وزیر آینده ایتالیا با توجه به کرسی‌هایشان در مجلس خواهند داشت.

اما به جز حزب پنج ستاره دیگر احزاب مهم در انتخابات آینده ایتالیا از این قرارند.

حزب دموکرات؛ نسل جدید دموکرات مسیحیان سابق

 این حزب چپ میانه رو بار دیگر می تواند رهبرش ماتئو رنتزی را بر تخت اصلی نخست وزیری دولت ببیند. پائولو جنتی لونی، نخست وزیر کنونی ایتالیا نیز از این حزب است. با وجود کاهش محبوبیت این جریان سیاسی سنتی می توان گفت که آنها پس از حزب پنج ستاره دومین حزب محبوب در پارلمان خواهند بود و نزدیک به ۲۵ درصد کرسی‌ها را از آن خود خواهند کرد. 

لیبرال ها؛ حزبی با حامیان جدید 

یکی دیگر از احزاب مهم در انتخابات پیش رو، حزب لیبرال است. حزبی که رهبری آن با پیترو گراسو، دادستانی که شهرت زیادی در مبارزه با مافیای جنوب ایتالیا دارد نهفته است. آنها در دوسال اخیر دولت‌های کنونی ایتالیا را تحت شدیدترین انتقادها قرارداده اند. این حزب ادعا می کند تنها قدرت مهم در مقابل افزایش محبوبیت دوباره برلوسکونی ۸۱ ساله و حزب او به پیش ایتالیا خواهد بود. موسسات نظرسنجی بین ۵ تا ۶ درصد کرسیهای پارلمان را برای این حزب پیش بینی می کنند. افزایش تعداد حامیان این حزب در چندماه اخیر مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرارگرفته است. 

حامیان ایتالیایی اروپا در انتخابات

 حزب مهم دیگری که در این انتخابات شانس پیروزی کمی ندارد حزب حامی اروپا، با همین نام «اروپا و بازاروپا» است، خواهد بود. رهبر این حزب اما بونینو یکی از اصلی‌ترین متحدان حزب دموکرات ایتالیا برهبری ماتئو رنتزی است. حامیان این حزب را بیشتر تکنوکرات‌ها جوان ایتالیا که خواستار حضور بیشتر ایتالیا در اروپا هستند تشکیل می دهند. این حزب می تواند ۲ تا ۳ درصد کرسی‌های پارلمان را بدست آورد.

بازگشت دوباره برلوسکونی به صحنه سیاست در دهه هشتم زندگی

حزب به پیش ایتالیا: سیلویو برلوسکونی باردیگر به صحنه سیاست بازگشته است. نخست وزیر سه دولت، در دهه هشتم زندگی خود همچنان می خواهد این کشور را اداره کند. او که در سالهای اخیر بدلیل پرونده‌های متعدد دادگاهی از صحنه سیاست ناگزیر خارج شده است باردیگر فرصت این را دارد تا خودنمایی کند. او بار دیگر تنها ادعایی که دارد این است: «حزب به پیش ایتالیا» تنها حزبی است که می تواند این کشور را نجات دهد. یکی از مهمترین شعارهای او مبارزه با بحران پناهجویان غیرقانونی است. سیلویو برلوسکونی می گوید اگر ائتلاف تحت رهبری او در انتخابات ماه مارس ایتالیا پیروز شود ۶۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی را از کشور اخراج می کند. وی هفته پیش گفت: « ما باید شرایط فعلی و بحران را تغییردهیم.»

 ایتالیا یکی از مهمترین دروازه‌های ورودی مهاجرانی است که بصورت غیرقانونی از لیبی و از طریق دریای مدیترانه قصد سفر به اروپا را دارند. تنها در سال گذشته میلادی ۱۱۹ هزار مهاجر بصورت غیرقانونی از طریق مدیترانه وارد خاک ایتالیا شده اند. گفته می شود حزب به پیش ایتالیا به تنهایی می تواند ۱۵ درصد آرا را بدست آورد. حزبی که می توان آنرا راست کلاسیک سنتی ایتالیا عنوان کرد. اما آقای برلوسکونی در این انتخابات دو متحد اصلی و واقعی دارد. لیگ شمال و برادران ایتالیا.

دو حزب لیگ شمال و برادران ایتالیا متحدان اصلی برلوسکونی

لیگ شمال به رهبری ماتئو سالوینی یکی از مهمترین احزاب راست افراطی در ایتالیا است. آنها ایتالیا را مستقل از اروپا می خواهند. این حزب کاملا ضد اروپایی است و در این موضوع با سیلویو برلوسکونی مشکل خواهد داشت. لیگ شمال می تواند براحتی نزدیک به ۳ تا ۴ درصد کرسیهای پارلمان را تصاحب کند و به این ترتیب در اتحاد با حزب برلوسکونی نوید نخست وزیری دوباره سیاستمدار ۸۱ ساله را بدهد.

دیگر حزب متحد برلوسکونی در انتخابات پیش رو بی‌تردید برادران ایتالیا خواهد بود. رهبر این حزب راستگرا خانم جورجیا ملونی است. آنها شانس پیروزی و تصاحب ۵ درصد کرسی‌های پارلمان را خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال پیروزی ائتلاف راست میانه و افراطی ایتالیا؛ سناریوی اتریش تکرار می‌شود؟

نگرانی های یک مادر در نامه ای به کاندیدای جناح راست افراطی ایتالیا

فعالان ضد فاشیست در پایتخت ایتالیا تظاهرات کردند