Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

احتمال پیروزی ائتلاف راست میانه و افراطی ایتالیا؛ سناریوی اتریش تکرار می‌شود؟

احتمال پیروزی ائتلاف راست میانه و افراطی ایتالیا؛ سناریوی اتریش تکرار می‌شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صورت تشکیل دولت ائتلافی راست و راست افراطی در ایتالیا، آنچه پوپولیسم خوانده می‌شود، یک سنگر جدید را از آن خود خواهد کرد

آگهی

رهبران احزاب راست میانه و راست افراطی ایتالیا در آستانه برگزاری انتخابات سراسری ایتالیا برای اولین و آخرین بار با یکدیگر در رم ملاقات کردند.

سیلویو برلوسکونی رهبر حزب «به پیش ایتالیا» ماتئو سالوینی رهبر حزب راست افراطی« لیگا» و جورجیا ملونی رهبر «برادران ایتالیا» گفته اند که هدف از این ملاقات «فراموش کردن اختلافات داخلی گذشته» است

این دیدار سه روز قبل از انتخابات چهارم مارس (۱۳ اسفند ۱۳۹۶) انجام شد. برلوسکونی، ملونی و سالوینی طی کارزارهای انتخاباتی با یکدیگر ملاقات نداشتند.

طبق آخرین نظرسنجی ها ائتلاف متشکل از راست و راست افراطی فردی را روانه کاخ نخست وزیری ایتالیا خواهد کرد. از سوی دیگر تغییرات اخیر در سیستم انتخاباتی ایتالیا می تواند قواعد بازی را برهم بزند.

سیستم انتخاباتی ترکیبی و پارلمان معلق

نظام انتخاباتی ایتالیا بدنبال همه پرسی قانون اساسی در ۲۰۱۶ تغییر کرد. رای گیری این دوره پارلمان (هجدهمین پارلمان) برای اولین بار از طریق سیستمی برگزار می شود که ترکیبی از سیستم اکثریتی و تناسبی است.

طبق این سیستم که Rosatellum نام دارد، حدود ۳۵ درصد از کرسی های مجلس نمایندگان از آنِ حزبی است که اکثریت مطلق را کسب کند و بقیه کرسی ها یعنی ۶۴ درصد به نسبت آراء بین احزاب دیگر تقسیم می شود.

به این ترتیب طبق برآورد کارشناسان نخست وزیر از حزبی انتخاب می شود که در دور اول ۴۰ درصد کل آراء را کسب کند. اما طبق نظرسنجی ها هیچ ائتلاف یا حزبی نمی تواند ۴۰ درصد را کسب کند. در این صورت محتملترین سناریو تشکیل دولت ائتلافی متشکل از راست و راست افراطی است.

به کانال تلگرام فارسی بپیوندید

راست افراطی و راست میانه دست در دست هم

طبق آخرین نظرسنجی ها که دو هفته پیش از انتخابات منتشر شد (روز ۱۶ فوریه) ائتلاف متشکل از راست میانه و راست افراطی پیشتاز است. این ائتلاف ۳۵ الی ۳۸ درصد آراء را به خود اختصاص خواهد داد. انتشار نتیجه نظر سنجی از دو هفته مانده به برگزاری انتخابات ممنوع است.

ائتلاف راست میانه و راست افراطی شامل حزب «به پیش ایتالیا» (راست میانه) به رهبری سیلویو برلوسکونی ، دو حزب راست افراطی «لیگا» (که سابقا لیگ شمال نامیده می شد به رهبری ماتئو سیلوینی و «برادران ایتالیا» به رهبری جورجیا ملونی خواهد بود.

در صورت پیروزی ائتلاف راست، نخست وزیر را یکی از دو حزب «به پیش ایتالیا» و «لیگا» انتخاب می شود که بنا بر نظرسنجی ها در راس این ائتلاف هستند.

ماتئو سالوینی رهبر حزب «لیگا» در میلان

اشتراکات و اختلافات درون ائتلاف راست و راست افراطی

ماندن یا نماندن در اتحادیه اروپا؟

یکی از اختلافات سه رهبر ائتلاف راست و راست افراطی یعنی برلوسکونی، سالوینی و ملونی به مسئله اروپا مربوط می شود. در حالیکه برلوسکونی گفته همواره حامی اتحادیه اروپا باقی خواهم ماند. رهبران دو حزب «لیگا» و «برادران ایتالیا» دیدگاههای ضداروپایی دارند.

سیلویو برلوسکونی رهبر حزب «به پیش ایتالیا» و نخست وزیر پیشین به دلیل محکومیت در پرونده کلاهبرداری مالیاتی تا سال ۲۰۱۹ نمی تواند سمت دولتی داشته باشد. وی آنتونیو تایانی رییس کنونی پارلمان اروپا را برای احراز پست نخست وزیری معرفی کرده است.

برلوسکونیِ پرحاشیه و جنجالی بتازگی در دیدارش با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون و آنتونیو تایانی رییس پارلمان اروپا، سعی کرده ریسس کمیسیون اروپا را متقاعد کنند که ائتلاف حزب متبوعش با احزاب راست افراطی به معنای ترک اروپا نیست. وی گفته است که همیشه یک فرد اروپایی بوده و همواره یک حامی واقعی اروپا باقی خواهد ماند.

رویترز
سیلویو برلوسکونی و آنتونیو تایانی، رییس پارلمان اروپارویترز

بیشتر بخوانید:برلوسکونی در بروکسل: همواره حامی اتحادیه اروپا باقی خواهم ماند

ماتئو سالوینی رهبر حزب «لیگا» که برای احراز پست نخست وزیری دورخیز کرده است، طی کارزارهای انتخاباتی ادبیات ضد اروپایی را به کار گرفت. وی گفته که حاضر است «هر کاری را برای دفاع از منافع ملی انجام دهد» و در صورت پیروزی همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را برگزار کند.

حزب برادران ایتالیا با گرایشهای ملی گرایانه قصد دارد با سیاستهای ضداروپایی و ضدمهاجرتی خودش را تثبیت کند. گفته می شود که نام حزب برادران ایتالیا اشاره ای به سرود ملی ایتالیا Fratelli d’Italia است.

آگهی

جورجیا ملونی، رهبر «برادران ایتالیا» مانند مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه دیدگاههای ملی گرایانه و محافظه کارانه دارد و از سیاستهای ضداروپایی و ضدمهاجرتی تبعیت می کند.

نگاهی به تاریخچه شکل گیری حزب «برادران ایتالیا» به رهبری جورجیا ملونی، عقاید افراطی آن را بخوبی نمایان می کند.

حزب برادران ایتالیا به رهبری جورجیا ملونی یک حزب محافظه کار ملی گراست. خاستگاه این حزب شکافی است که در سال ۲۰۱۲ در حزب «مردم آزادی» رخ داد. «براداران ایتالیا» وارث سنت نئوفاشیستی محافظه کارانه ایتالیاست که «جنبش اجتماعی» و «اتحاد ملی» نمایندگان سیاسی اصلی آن به شمار می آیند. «اتحاد ملی» در سال ۲۰۰۹ میلادی در حزب «مردم آزادی» ادغام شد. «جنبش اجتماعی» در سال ۱۹۴۶ توسط هواداران بنیتو موسولینی، دیکتاتور ایتالیایی شکل گرفت.

جورجیا ملونی، رهبر حزب ملی گرای «برادران ایتالیا» با پرچم ایتالیا

مهاجران، دشمن مشترک

مهمترین سیاست مشترک سه رهبر ائتلاف راست و راست افراطی به پدیده مهاجرت مربوط می شود. ایتالیا یکی از دروازه های اصلی ورود مهاجران و پناهجویان از کشورهای آفریقایی به اروپا است.

ممانعت از ورود مهاجران و بازگرداندن مهاجران غیر قانونی مهمترین دیدگاه مشترک سه متحد به شمار می آید.

آگهی

برلوسکونی بحران مهاجرت را به «بمبی در جامعه» تشبیه کرده که «هر لحظه امکان انفجار آن وجود دارد.» وی گفته است اگر ائتلاف تحت رهبری پیروز شود ۶۰۰ هزار مهاجرغیرقانونی را از کشور اخراج می کند.

بیشتر بخوانید: برلوسکونی: با پیروزی در انتخابات مهاجران غیرقانونی را اخراج می کنیم

حزب «لیگا» («لیگ شمال» سابق) در عرصه سیاست با تجربه است. این حزب در حال حاضر در مناطق مهم لومباردی و ونتو در شمال ایتالیا طرفدار دارد و از حامیان سیاستهای دولتهای پیشین برلوسکونی بوده است.

«هواداران حزب «لیگا»‌ روی بنر نوشته شده: «اول ایتالیایی ها

«برادران ایتالیا» نیز دشمن سرسخت مهاجران در ایتالیاست. جورجیا ملونی رهبر حزب «برادران ایتالیا» مهاجران را عامل «افزیش جرم» در کشور می داند. این حزب در بیانیه اش خواستار متوقف شدن عملیات جستجو و نجات مهاجران در دریای مدیترانه و پایان بخشیدن به برنامه حمایت از آنها و بازگرداندن مهاجران غیرقانونی شده است.

بیشتر بخوانید: مهاجرستیزی ابزاری برای کسب رای در انتخابات ایتالیا

آگهی

بیشتر بخوانید: انتخابات ایتالیا؛ آیا افکار عمومی مغلوب دیدگاههای ضدمهاجرتی خواهد شد؟

ائتلاف راست و راست میانه در ایتالیا، ضربه دیگر پوپولیسم بر پیکر اروپا

ایتالیا در سال های اخیر شاهد افزایش محبوبیت احزاب دست راستی بوده است و احتمال قوی وجود دارد که جریان راست در انتخابات پیش رو نفوذ بیشتری کسب کند که در این صورت این کشور شاهد حضور بیشتر دیدگاههای راست افراطی در سطح ملی خواهد بود.

گروهی از تحلیلگران می گویند این ائتلاف، بیشتر یک ائتلاف با گرایشهای راست میانه (right-centre) خواهد بود تا یک ائتلاف میانه با گرایشهای دست راستی (centre-reight). در این صورت جناح راست حضور پررنگی در دولت بعدی ایتالیا خواهد داشت.

اتحادیه اروپا در انتظار نتایج انتخابات مهم ایتالیاست. اهمیت ویژه این انتخابات در آن است که راست افراطی در آن از شانس زیادی برخوردار است.

در سال‌های اخیر رشد احزاب پوپولیست و گروه‌های ضد مهاجرت در اروپا سبب ایجاد نگرانی هایی برای رهبران اروپا شده است. از افزایش طرفداران مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه گرفته، تا پیروزی حزب آلترناتیو برای آلمان.

آگهی

تازه ترین پیروزی احزاب افراطی در اروپا در اتریش رخ داد که دولت ائتلافی با حضور حزب پوپولیستی و راست گرای افراطی حزب (FPÖ) و حزب محافظه‌کار «مردم» (OVP) تشکیل شد.

حزب محافظه‌کار «مردم» توانست در انتخابات اکتبر ۲۰۱۷ میلادی بیشترین تعداد کرسی های پارلمان را از آن خود کند. در دولت ائتلافی سباستین کورتس، جوانترین صدراعظم تاریخ اتریش ، پستهای کلیدی دولت از جمله معاونت صدراعظم ، دو وزارتخانه دفاع و کشور از آن حزب «آزادی مردم اتریش» است که دیدگاههای ضد مهاجرت دارد.

بیشتر بخوانید: اتریش؛ حضور راستگرایان افراطی در پستهای کلیدی دولت

بیشتر بخوانید:‌ نامزد انتخابات ایتالیا به یورونیوز: ملی‌گرایی بلای جان اروپا شده است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ایتالیا؛ کشوری که به بی‌ثباتی سیاسی محکوم است

انتخابات پارلمانی ایتالیا را به کدام سو خواهد برد؟ پنج سناریوی محتمل

آنچه باید درباره انتخابات پارلمانی ایتالیا دانست