Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پاپ فرانسیس وارد میانمار شد؛ آیا او لفظ «روهینگیا» را بکار می برد؟

پاپ فرانسیس وارد میانمار شد؛ آیا او لفظ «روهینگیا» را بکار می برد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاپ فرانسیس در حالی روز دوشنبه وارد میانمار شد که ناظران منتظرند ببینید آیا او از واژه «روهینگیا» استفاده می کند یا خیر. واژه ای که مقامات میانمار انکارش می کنند.

آگهی

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز دوشنبه وارد شهر یانگون در میانمار شد، کشوری که ایالات متحده آمریکا مقاماتش را به «پاکسازی قومی» مسلمانان روهینگیا و عفو بین الملل به «جنایت علیه بشریت» متهم کرده است.

ناظرانی که وضعیت مسلمانان روهینگیا را دنبال می کنند منتظرند ببینند آیا پاپ فرانسیس از کلمه «روهینگیا» در سخنانش استفاده خواهد کرد یا خیر. کلمه ای که مقامات میانمار وجودش را انکار می کنند و مسلمانان ایالت راخین را تحت نام «روهینگیا» به رسمیت نمی شناسند و نسبت به کاربرد آن بسیار حساس هستند.

تاکنون بیش از ۶۲۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا از خشونت هایی که ارتش و بوداییان ناسیونالیست بر علیه آنها اعمال کرده اند به بنگلادش گریخته اند.

عفو بین المللی در ماه اکتبر در گزارشی نیروهای امنیتی میانمار را به سرکوب «نظام مند، برنامه ریزی شده و بی رحمانه» اقلیت روهینگیا پس از حمله اعضای شورشی این اقلیت به مقر نیروهای امنیتی میانمار در روز ۲۵ اوت (سوم شهریور) متهم کرده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود همچنین از «سرکوب هدفمند، قتل، تجاوزهای جنسی» علیه اقلیت روهینگیا و «به آتش کشیدن سازمان یافته و سراسری» روستاهای آنها سخن گفته است.

پاپ در برنامه سفرش قرار است با آنگ سان سوچی رهبر دولت کنونی میانمار و رئیس ارتش دیدار کند.

او همچنین در ادامه سفرش به بنگلادش خواهد رفت و بطور نمادین با گروه کوچکی از پناهجویان مسلمان روهینگیا در این کشور دیدار خواهد کرد.

میانجی گری پاپ در فقدان رهبری در جهان اسلام

پاپ فرانسیس که در اوایل سال جاری مسلمان ایالت راخین میانمار را «برادران و خواهران روهینگیا» خوانده بود تلاش دارد نقشی میانجی برای مسلمانان روهینگیا ایفا کند و درباره خشونت های اعمال شده به این گروه از مسلمانان با مقامات سیاسی و نظامی میانمار گفتگو کند.

این در حالی است که جامعه مسلمانان روهینگیا از نبود ابتکار عمل در کشورهای اسلامی برای گفتگو با مقامات میانمار و اعمال فشار بر آنها رنج می برند. ارتباط خوب میانمار با روسیه، بسیاری از کشورهای اسلامی که با روسیه روابط استراتژیک دارند را منفعل کرده است. همچنانکه سرکوب مسلمانان اویغور در چین چندان واکنشی از سوی کشورهای اسلامی در پی نداشت به نظر می رسد که مسلمانان روهینگیا نیز به چنین سرنوشتی دچارند.

جامعه کوچک کاتولیک میانمار و مسلمان روهینگیا

جامعه کوچک کاتولیک های میانمار که جمعیتی ۷۰۰ هزار نفری را شامل می شود (میانمار ۵۱ میلیون جمعیت دارد که اکثریت با بودائیان است) نگران سخنرانی پاپ هستند و از آن هراس دارند که اگر پاپ سخنان تندی علیه مقامات میانمار و بودائیان بکار برد خشونت ها افزایش یابد و دامن آنها را نیز بگیرد.

جامعه کاتولیک های میانمار در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا به دو گروه تقسیم شده اند، بیشتر کاتولیک های میانمار با مسلمانان روهینگیا احساس همدردی می کنند اما برخی می ترسند که حمایت آنها از روهینگیا آنها را هدف حملات ناسیونالیست های بودائی کند.

کاردینال چارلز مونگ بو، برجسته ترین مقام کاتولیک در میانمار به پاپ توصیه کرده که از کلمه «روهینگیا» استفاده نکند زیرا بودائیان و مقامات میانمار آنها را «بنگالی» می نامند. استفاده از واژه بنگالی برای تاکید بر این موضع مقامات میانمار است که مسلمانات ساکن ایالت راخین را نه شهروندان میانمار که مهاجران غیرقانونی ایی می داند که از بنگلادش به میانمار آمده اند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین الملل: سرکوب روهینگیا در میانمار جنایت علیه بشریت است

گزارش سازمان ملل در مورد پناهجویان روهینگیا به درخواست میانمار پس گرفته شد

سازمان ملل متحد خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد