سازمان ملل متحد خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل متحد خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا با صدور بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید از وضعیت اقلیت روهینگیا در میانمار، خواستار توقف فوری خشونت‌ها در ایالت راخین این کشور شد.

تمامی ۱۵ عضو دائم و موقت شورای امنیت خواستار پایان خشونت‌ها، بازگشت ثبات و اعمال قانون در این منطقه بحرانزده میانمار شدند.

سوئد و بریتانیا خواستار تشکیل جلسه اضظراری شورای امنیت برای رسیدگی به بحران انسانی در میانمار شده بودند. ماتیو ریکرافت، نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد گفت: «این بیانیه، نخستین بیانیه شورای امنیت در ۹ سال گذشته درباره میانمار بود.»

در جلسه نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر)، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت میانمار خواست تا به خشونت‌ها در استان راخین پایان دهد. آقای گوترش که در مقام دبیرکل سازمان ملل در جلسه شورای امنیت حضور یافته بود، گفت: «من از مقامات میانمار خواستار تعلیق اقدامات نظامی، خاتمه دادن به خشونت‌ها، حمایت از حاکمیت قانون و به رسمیت شناختن حق بازگشت همه کسانی که مجبور به ترک کشورشان بودند، هستم.»

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی پرسید که آیا معتقد به پاکسازی قومی است چنین گفت: «من سوال شما را با سوال دیگری پاسخ می‌دهم. وقتی یک سوم از جمعیت روهینگیا مجبور به فرار از کشورشان شدند، آیا می‌توانید کلمه بهتری برای توصیف آن پیدا کنید؟»

روز چهارشنبه، ۲۲ شهریور، سخنگوی دولت میانمار اعلام کرد که آنگ سان سوچی مشاور ارشد دولت برای شرکت در اجلاس سران ملل متحد در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر نخواهد کرد و به جای او، هنری ون تایو، معاون رییس جمهوری این کشور در نشست حضور خواهد یافت. سخنگوی دولت میانمار در مورد دلیل اتخاذ این تصمیم توضیحی نداد.

دور اخیر خشونت‌ها در میانمار بیش از ۱۰۰۰ کشته برجای گذاشته و نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از مردمان ایالت راخین را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود و پناه بردن به بنگلادش کرده است.

بسیاری از ناظران و نهادهای حقوق بشری عملکرد آنگ سان سوچی در برابر این فاجعه انسانی را منفعلانه توصیف کرده‌اند.