عفو بین الملل: سرکوب روهینگیا در میانمار جنایت علیه بشریت است

عفو بین الملل: سرکوب روهینگیا در میانمار جنایت علیه بشریت است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان عفو بین الملل نیروهای امنیتی میانمار را به ارتکاب «جنایت علیه بشریت» علیه اقلیت مسلمان روهینگیا متهم کرد.

در گزارش روز چهارشنبه این سازمان نیروهای امنیتی میانمار به سرکوب «نظام مند، برنامه ریزی شده و بی رحمانه» اقلیت روهینگیا پس از حمله اعضای شورشی این اقلیت به مقر نیروهای امنیتی میانمار در روز ۲۵ اوت (سوم شهریور) متهم شده اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز سه شنبه شمار اعضای روهینگیا را که از روز ۲۵ اوت تاکنون به بنگلادش گریخته اند، ۵۸۲ هزار نفر اعلام کرد.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود همچنین از «سرکوب هدفمند، قتل، تجاوزهای جنسی» علیه اقلیت روهینگیا و «به آتش کشیدن سازمان یافته و سراسری» روستاهای آنها سخن گفته است.

بیشتر بخوانید: گزارش سازمان ملل در مورد پناهجویان روهینگیا به درخواست میانمار پس گرفته شد

بنا به این گزارش برخی از «فجیع ترین قساوت ها» علیه اقلیت روهینگیا در دو روستای «مین جی» و «تولاتولی» و پس از تصرف این دو روستا توسط نیروهای امنیتی میانمار در روز ۳۰ اوت (هشتم شهریور) روی داده است.

شواهد جمع آوری شده توسط عفو بین الملل نشان می دهد «صدها هزار تَن» از زنان، مردان و کودکان اقلیت روهینگیا قربانی حملات «نظام مند و گسترده ای» بوده اند که «جنایت علیه بشریت» در نظر گرفته می شود.

عفو بین الملل در این گزارش نیروهای امنیتی میانمار را متهم کرده است که به دنبال بیرون راندن «دائمی» اعضای اقلیت روهینگیا از ایالت راخین هستند. در این گزارش از بحران آوارگان روهینگیا که به دنبال عملیات نیروهای امنیتی میانمار آغاز شد به عنوان «بدترین بحران پناهجویان در منطقه طی دهه های اخیر» یاد شده است.

در گزارش عفو بین الملل شهادت بیش از ۱۲۰ نفر از اعضای اقلیت روهینگیا که در هفته های اخیر از میانمار گریخته اند، آورده شده است. کارکنان عفو بین الملل برای تهیه این گزارش همچنین با ۳۰ نفر از امدادگران، کارکنان پزشکی، خبرنگاران و مقامات بنگلادش گفتگو کرده اند.

بیشتر بخوانید: تراژدی مسلمانان روهینگیا در بنگلادش؛ از غرق شدن قایق تا کودکان پناهجو

میانمار از فعالیت آزادانه رسانه ها و سازمان های وابسته به سازمان ملل در ایالت راخین جلوگیری کرده است.

تصاویری که سازمان دیده بان حقوق بشر اخیرا منتشر کرده است از تخریب کامل و یا بخشی از ۲۸۸ روستای اقلیت روهینگیا در استان راخین حکایت دارد.

Burma: New Sat Images Confirm Mass Destruction, 288 villages confirmed destroyed #EthnicCleansing#Rohingyacrisishttps://t.co/YZTE8KT7gz

— Peter Bouckaert (@bouckap) October 17, 2017

بیشتر بخوانید: پای برهنه و خواهر بر دوش؛ روایت سفر کودک ۷ سالۀ روهینگیایی به بنگلادش

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوچی در استرالیا؛ از استقبال باشکوه گارد ویژه تا اعتراضات به «جنایت»

پاپ فرانسیس وارد میانمار شد؛ آیا او لفظ «روهینگیا» را بکار می برد؟

جولان «موکا» در بنگلادش و میانمار؛ طوفان در بزرگترین کمپ مسلمانان روهینگیا قربانی نگرفت