Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر دادگستری پاکستان در پی اعتراضات اسلامگرایان استعفا داد

وزیر دادگستری پاکستان در پی اعتراضات اسلامگرایان استعفا داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی درگیری های آخر هفته میان گروه اسلامگرای «تحریک لبیک یا رسول الله » با نیروهای دولتی در اسلام آباد، زاهد حمید وزیر دادگستری پاکستان استعفا داد.

آگهی

در پی درگیری های آخر هفته میان گروه اسلامگرای «تحریک لبیک یا رسول الله » با نیروهای دولتی در اسلام آباد، زاهد حمید وزیر دادگستری پاکستان استعفا داد.

گروه اسلامگرای «تحریک لبیک یا رسول الله» (TLYRAP) گفته است بعد از مذاکرات با دولت و پذیرش درخواستشان که استعفای وزیر دادگستری بود به اعتراضات خود پایان داده اند.

این گروه اسلامگرا به تغییر عبارت سوگند انتخاباتی نمایندگان پارلمان اعتراض داشتند که بر اساس آن سوگند انتخاباتی از «رسما سوگند یاد می کنم که محمد خاتم پیامبران است» به «من باور دارم محمد خاتم پیامبران است» تغییر می کرد. این گروه اسلامگرا این تغییر را مصداق کفرگویی ارزیابی کرده بود. این گروه همچنین از قوانین سختگیرانه علیه کفرگویی در پاکستان حمایت می کنند.

زاهد حمید وزیر مستعفی دادگستری پاکستان گفته است که تصمیم به استعفا را برای پایان دادن به شرایط بحرانی در کشور گرفته است.

دولت پاکستان گفته است که این اتفاق یک خطای نوشتاری بوده است و به سرعت جمله پیشین دوباره در متن سوگند نمایندگان درج خواهد شد.

درجریان این اعتراضات چندین اتومبیل به آتش کشیده شد و تلاش پلیس برای پایان دادن به این اعتراضات در روزهای گذشته به شکست انجامید که در نتیجه آنها چندین نفر کشته و دست کم ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

با اینکه دولت در روز شنبه به ارتش دستور داده بود که نظم را دوباره برقرار کنند با این حال نیروهای ارتش در اطراف کمپ معترضان در فیض آباد در حومه اسلام آباد حضور پیدا نکردند.

دولت در روزهای گذشته پخش تلویزیون های خصوصی در پاکستان را قطع کرد و دسترسی به فیسبوک، توئیتر و یوتیوپ را در بسیاری از مناطق محدود کرده بود.

حامیان این گروه اسلامگرا در روزهای گذشته چندین بزرگراه اصلی منتهی به اسلام آباد و شهرهای اصلی پاکستان را بسته بودند. در شهر لاهور نیز هزاران نفر از اسلامگرایان در بیرون پارلمان منطقه ای تجمع کردند و به خانه یک وزیر حمله کردند.

اسلامگرایان در پاکستان با اینکه احتمال ندارد بتوانند در انتخابات پارلمانی تابستان آینده اکثریت را کسب کنند با این حال نقش مهمی در انتخابات دارند بنابراین دولت همواره سعی می کند حساسیت های آنها را در نظر بگیرد. آنها در دو انتخابات پیشین در پاکستان بین ۶ تا ۷.۶ درصد رای آورده اند.

جماعت «تحریک لبیک یا رسول الله» بعد از آن شکل گرفت که ممتاز قادری بادیگارد فرماندار ایالت پنجاب پاکستان در سال ۲۰۱۱ رئیسش را به دلیل آنکه بدنبال اصلاح قوانین سخنگیرانه ضد کفر گویی بود، به قتل رساند. خادم حسین رضوی رهبر این حزب سپتامبر گذشته در مصاحبه ای با رویترز، ممتاز قادری را که سال گذشته اعدام شد «قهرمان» خطاب کرد.

فرقه احمدیه  بهانه اعتراضات روزهای گذشته

از نظر اسلامگرایان معترض، دولت پاکستان در پی اصلاح قانون کفرگویی و همچنین تغییر عبارت مرتبط با سوگند به خاتمیت پیامبر است تا فرقه احمدیه که سالهاست در پاکستان مورد آزار و اذیت و سرکوب اند بتوانند در پارلمان سوگند یاد کنند. فرقه احمدیه شاخه ای از اسلام است که در پاکستان به رسمیت شناخته نشده است. پیروان این فرقه معتقدند محمد خاتم پیامبران نیست. سه نفر از پیروان این فرقه اسلامی در اواسط ماه اکتبر به دلیل کفر گویی به مرگ محکوم شده اند.

میرزا غلام احمد، بنیانگذار این فرقه ادعای مهدویت و منجی گری داشت و در میان شیعه و سنی به عنوان فرقه ای ارتدادی شناخته می شود. حامیان این فرقه در شهر رابوئا پاکستان اکثریت مطلق را دارند با این حال در پاکستان آنها را مرتد می دانند. معتقدان این فرقه در هندوستان کمتر از پاکستان با مشکل روبرو هستند و بسیاری از آنها در سالهای گذشته به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده اند. پنجمین خلیفه فرقه احمدیه هم اکنون در شهر لندن زندگی می کند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موسسه پیو: محدودیت‌های دولتی بر مذهب و خصومت اجتماعی افزایش یافته است

توهین به مقدسات در ایران و جهان

تنش میان ایالات متحده و پاکستان؛ اسلام‌آباد سفیر آمریکا را احضار کرد