۴۰۰ مسلمان روهینگیا در یک هفته به قتل رسیدند؛ ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
۴۰۰ مسلمان روهینگیا در یک هفته به قتل رسیدند؛ ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل

در یکی از خشونتبارترین هفته‌ها در میانمار ۴۰۰ مسلمان روهینگیا در حمله شبه نظامیان بودایی و نظامیان در طول یک هفته جان باختند. این درگیریها در شمال غربی میانمار و در ایالت راخین روی داد. حمله نظامیان واکنشی به اعتراضات مسلمانانی بود که نسبت به سرکوبهای بی‌سابقه دست به شورش زدند. نزدیک به ۳۸ هزار تن از مسلمانان میانمار که در اقلیت هستند تاکنون خانه و کاشانه خود را ترک و به کشورهای همسایه پناهنده شدند. همچنین گزارش شده است بیش از ۱۸ هزار پناهجوی روهینگیا از جمعه گذشته برای فرار از سرکوب نظامیان میانمار از مرزمشترک وارد بنگلادش شده‌اند. پنج شنبه مقام‌های بنگلادش از کشف اجساد ۲۰ پناهجو از رودخانه‌ای در امتداد مرز میانمار خبر داده‌اند.

هزاران نفر هم درمنطقه مرزی بین دو کشور گرفتار شده‌اند. در این میان اغلب به هند و بنگلادش می روند اما بتازگی دولت ملی گرای هند هزاران نفر از این مسلمانان را به میانمار بازگردانده است. امدادرسانان وضعیت پناهجویان در بنگلادش را بسیار ناامید کننده توصیف کرده‌اند. بودایی‌های میانمار اقلیت مسلمان روهینگیا را شهروند این کشور به حساب نمی‌آورند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز جمعه با ابراز نگرانی از خشونت های جاری میانمار، ضمن انتقاد از عملکرد نیروهای امنیتی این کشور خواستار حفظ آرامش و جلوگیری از بوجود آمدن یک «فاجعه انسانی» شد.

در همین حال فعالان حقوق بشر و سازمان ملل انتقاد شدیدی از آنگ سانگ سوچی رهبر و برنده جایزه صلح نوبل میانمار کرده اند. سالهاست که این مسلمانان در میانمار مورد آزار و آذیت قراردارند اما در ماههای اخیر سرکوبها علیه آنها به شدیدترین حد رسیده است. سازمان ملل روهینگیاهای میانمار را سرکوب شده‌ترین اقلیت جهان می داند. موارد زیادی در میانمار گزارش شده است که بودایی‌های افراطی و نظامیان میانمار خانه مسلمانان را به آتش می کشند و با سلاحهای گرم به این مسلمانان حمله می کنند. در هفته گذشته نظاميان ميانمار به همراه شبه نظاميان بودايى ١٣٠ مسلمان روهينگيا را تنها در روستاى «چوت پى اي»به قتل رسانده اند. فعالان حقوق بشر می گویند در میانمار شاهد یک نسل کشی هستیم. فعالان حقوق بشر هم چنان امیدوارند تا با مداخله کسانی چون پاپ فرانچسکو رهبر کاتولیکهای جهان آنگ سانگ سوچی تحت تاثیر قرار گیرد تا شاید سرکوبها علیه اقلیتهای مسلمان میانمار کاهش پیدا کند.

راخین یکی از فقیرترین مناطق در میانمار بشمار می‌رود. این ایالت محل اسکان بیش از یک میلیون اقلیت روهینگیا است.