Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا برندۀ میانماری نوبل به کشتار مسلمانان روهینگیا بی‌اعتناست؟

آیا برندۀ میانماری نوبل به کشتار مسلمانان روهینگیا بی‌اعتناست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همزمان با گسترش خشونت‌ها علیه اقلیت مسلمان در میانمار، تصاویر ماهواره‌ای آتش‌سوزی‌های گسترده در دست‌کم ۱۰ منطقه در ایالت راخین را نشان می‌دهند. ساکنان این مناطق و فعالان حقوق بشری نظامیان را به تیراندازی‌های بی‌هدف به سوی غیرنظامیان متهم کرده‌اند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره مقام‌های میانمار می‌گویند «تروریست‌های افراطی» اقلیت روهینگیا هنگام درگیری با نیروهای نظامی آتش‌سوزی‌ها را به راه انداخته‌اند. در مقابل اقلیت مسلمان روهینگیا نظامیان را مسئول وقوع آتش‌سوزی‌ها خوانده‌اند.

در همین حال شاهدان عینی خشونت‌های نظامیان میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا را اسفناک توصیف کرده‌اند.

انتقاد جامعه بین‌الملل از ادامه خشونت‌های دولت میانمار علیه مسلمانان

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای از دولت میانمار خواسته تا به ناظران بین‌المللی اجازه داده شود درباره علت این آتش‌سوزی‌ها و نقض حقوق بشر تحقیق کند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نگرانی عمیق خود را از گزارش‌های مربوط به کشته شدن غیرنظامیان در میانمار ابراز داشته است. گوترش از بنگلادش خواسته تا کمک و پشتیبانی خود را از غیرنظامیانی که از خشونت‌های میانمار گریخته‌اند افزایش دهد. سازمان ملل می‌گوید ادامه برخورد نظامیان میانمار با مسلمانان می‌تواند به پاکسازی قومی منجر شود.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز از خشونت‌هایی که مسلمانان روهینگیا را هدف قرار داده انتقاد کرده است.

این در حالی است که واتیکان در بیانه‌ای که روز دوشنبه منتشر کرده از دعوت مقام‌های میانمار از پاپ برای دیدار از این کشور در ماه نوامبر خبر داد. انتظار می‌رود پاپ با سفر به میانمار بتواند بر نحوه رفتار دولت این کشور با مسلمانان تاثیر بگذارد.

ریشه بی‌اعتنایی آنگ‌ سان سوچی نسبت به بحران اقلیت مسلمان؛ سیاسی یا شخصی؟

با ادامه بی‌اعتنایی آنگ سانگ سوچی رهبر ملی میانمار به خشونت‌ها علیه مسلمانان انتقادها علیه او افزایش یافته است.

از سوی دیگر دفتر خانم آنگ دیروز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای خبرنگاران و امدادگران بین‌المللی را به حمایت از تروریست‌ها در کشورش متهم کرد. این در حالی است که این نهاد دسترسی امدادرسانان بین‌المللی و خبرنگاران به مناطق درگیری‌ها را برای ماه‌ها عملا غیرممکن کرده بود.

بی‌اعتنایی آنگ سان سوچی نسبت به بحران اقلیت روهینگیا، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها از ماه‌ها قبل جنجالی شده است. خانم آنگ، برنده جایزۀ نوبل صلح به دلیل فعالیت‌هایش در راه دموکراسی ۱۵ سال را در بازداشت خانگی گذارنده است.

او سال گذشته در واکنش به پرسش میشل حسین مجری بی‌بی‌سی جهانی درباره خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار گفته بود: «کسی نگفته بود قرار است یک مسلمان با من مصاحبه کند.»

ظاهرا اکثریت جمعیت بودایی میانمار احساس چندان خوبی به اقلیت چهار درصدی مسلمان آن ندارند. این سوال مطرح است آیا بی‌اعتنایی آنگ سان سوچی نسبت به درد و رنج مسلمانان واقعا به دیدگاه و باور او برمی‌گردد یا او این رویکرد را با هدف ناامید نکردن هوادارانش در پیش گرفته است؟

پیشتر نیز دالایی لاما، رهبر معنوی بودائیان تبت از آنگ سان سوچی خواسته بود در حمایت از مسلمانان روهینگیا فعالتر باشد.

آگهی

موج پناهجویان میانماری در مسیر بنگلادش

بگزارش خبرگزاری رویترز، تخمین زده می شود در چند روز اخیر حدود ۱۸ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا با ترک خانه و زندگی‌شان در میانمار خود را به بنگلادش رسانده‌اند. اگرچه شاید تخمین دقیق شمار بیخانمان روهینگیا دشوار باشد اما آنچه مسلم است این است که شمار قابل توجهی از آنان در «ناکجاآباد در مرز بین میانمار و بنگلادش» سرگردانند.

به گفته مقام‌های بنگلادش هزاران روهینگیایی در مرز مشترک با میانمار در تلاش برای گذشتن از مرز هستند. در همین حال بنگلادش با افزایش تدابیر امنیتی در مرز دست‌کم ۹۰ روهینگیایی را به میانمار بازگردانده است. از سال ۲۰۱۶ و شروع خشونت‌های نظامیان میانمار نزدیک به ۸۷ هزار پناهجو وارد بنگلادش شده‌اند.

از سوی دیگر بنگلادش پیشنهاد عملیات نظامی مشترک با میانمار برای مقابله با ستیزه‌جویان روهینگیا در ایالت راخین داده است.

آگهی

با افزایش خشونت‌ها در راخین، وزارت خارجه بنگلادش نگرانی خود را از افزایش موج مهاجرت مسلمانان میانماری به این کشور ابراز داشته است. در مجموع ۴۰۰ هزار پناهجوی روهینگیایی در بنگلادش، در اردوگاهی در نزدیکی مرز میانمار اسکان یافته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنگ سان سوچی امدادگران بین‌المللی را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد

بنگلادش پناهجویان مسلمان گریخته از میانمار را مجبور به بازگشت می کند

میانمار با پیشی‌گرفتن از افغانستان به بزرگترین تولید کننده تریاک جهان تبدیل شد