دستکم ۴ کشته در جریان اعتراضات در کنیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دستکم ۴ کشته در جریان اعتراضات در کنیا

در ادامه اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در کنیا، چهار نفر روز چهارشنبه و در دو حادثۀ جداگانه کشته شدند.

این حوادث پس از آن روی داد که رایلا اودینگا منتقد دولت و از نامزدان اصلی انتخابات، نتایج شمارش اولیه آراء را که بیانگر پیروزی دوباره اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنونی بود، رد کرد.

با آغاز اعتراضات، در برخی از مناطق افراد خشمگین و مسلح به چاقو و قمه، به مراکز رای گیری که هنوز شمارش آراء در آنجا ادامه داشت، حمله کردند.

پلیس کنیا با استفاده از گاز اشک آور، ضرب و شتم و گاه شلیک به سوی معترضان، در تلاش است آنها را متفرق کند. تاکنون کیسومو، سومین شهر بزرگ کنیا و منطقه فقیرنشین ماتاهه در حومه نایروبی پایتخت این کشور بیش از دیگر مناطق صحنه درگیری میان پلیس و معترضان بوده است.

این نگرانی وجود دارد که اسلامگرایان افراطی گروه الشباب نیز که در بخش هایی از کنیا بسیار فعالند، از این درگیری‌ها استفاده کرده و حمله جدیدی را ترتیب دهند.

کمیسیون انتخابات عصر چهارشنبه نتایج شمارش ۹۷ درصد از آراء را منتشر کرد که بر اساس آن اوهورو کنیاتا ۵۴.۳۱ درصد و رایلا اودینگا ۴۴.۸۱ درصد از رای‌های ریخته شده به صندوق‌ها را از آن خود کرده اند.

آقای اودینگا معتقد است که هکرها توانسته اند به کمک کدهای دسترسی متعلق به یکی از مسئولان سیستم‌های رایانه که حدود یک هفته پیش از برگزاری انتخابات کشته شده بود، اطلاعات را دستکاری کنند.

عزرا چیلوبا، مدیر اجرایی کمیسیون انتخابات کنیا با رد این ادعا اعلام کرد که سیستم‌های رایانه‌ای مدیریت انتخابات از امنیت بالایی برخوردار هستند و امکان هیچ نوع نفوذ داخلی یا خارجی قبل، بعد یا در زمان رای گیری وجود ندارد.

جان کری، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا نیز که به عنوان ناظر خارجی از سوی مرکز کارتر در کنیا حضور یافته بود، ضمن تاکید بر ضرورت اطمینان دهی به مردم درباره برگزاری یک انتخابات شفاف، از معترضان خواست تا زمان بررسی دوباره نتایج انتخابات با توجه به برگه‌های ثبت شده، آرامش خود را حفظ کنند.