رویارویی قایق‌های ایرانی و آمریکایی در تنگه هرمز؛ «ترامپ در جریان است»

رویارویی قایق‌های ایرانی و آمریکایی در تنگه هرمز؛ «ترامپ در جریان است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به خبر نزدیک شدن قایق‌های تندوری سپاه پاسداران به یک شناور آمریکایی در تنگه هرمز گفت آمریکا اقدامات تحریک آمیز ایران را تحمل نخواهد کرد.

به گزارش وبسایت کاخ سفید آقای اسپایسر در نشست خبری چهارشنبه هشتم مارس/۱۸ اسفند در پاسخ به پرسشی درباره «نزدیک شدن قایق‌های ایرانی به ۱۵۰ یاردی یک قایق نیروی دریایی آمریکا» در آخر هفته گذشته گفت: «مسلما دونالد ترامپ در جریان ماجرا قرار گرفته است. رئیس جمهور پیش‌تر به روشنی گفته بود چنین رفتار تحریک آمیزی قطعا تحمل نخواهد شد.» سخنگوی کاخ سفید خبرنگاران را برای توضیح بیشتر به وزارت دفاع ایالات متحده ارجاع داد و افزود: «آن‌ها شرایط را زیر نظر دارند و درباره عکس‌العمل احتمالی متناسب صحبت خواهند کرد.»

ایران و آمریکا روایت‌های متفاوتی از نزدیک شدن شناورهایشان در تنگه هرمز ارائه داده‌اند. وزارت دفاع آمریکا می‌گویند نزدیک شدن چندین قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به یک شناور آمریکایی در تنگه هرمز، باعث تغییر مسیر این قایق نیروی دریایی آمریکا شد. با این حال مهدی هاشمی، از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران، قایق‌های آمریکایی را به نزدیک شدن به قایق‌های سپاه و ارتکاب رفتارهای غیرحرفه‌ای و خطرناک در تنگه هرمز متهم کرد.

در ماه‌های گذشته چنین برخوردهایی در نزدیکی آب‌های سرزمینی ایران در خلیج فارس بارها رخ داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در زمان کارزار انتخاباتی خود با اشاره به یکی از این حوادث گفته بود: «وقتی آن‌ها با قایق‌های کوچک خود به دور ناوشکن‌های زیبای ما بچرخند و حرکاتی نسبت به مردم ما انجام دهند که نمی‌بایست به آن‌ها اجازه [چنین حرکاتی] داده می‌شد، به آن‌ها شلیک خواهیم کرد و [از این آب‌ها] بیرونشان خواهیم انداخت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد

درباره ناوچه «زال» نیروی دریایی شاهنشاهی ایران که با نام «البرز» اکنون در دریای سرخ است چه می‌دانیم؟

حمایت مسکو از موضع شورای همکاری خلیج فارس درباره جزایر سه‌گانه؛ ایران سفیر روسیه را احضار کرد