طرح منطقه حفاظت شده برای نهنگ ها باز هم شکست خورد

طرح منطقه حفاظت شده برای نهنگ ها باز هم شکست خورد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طرح منطقه امن از سوی چند کشور واقع در استوا و نیمکره جنوبی زمین یعنی آرژانتین، برزیل، گابن، آفریقای جنوبی و اروگوئه پیشنهاد شده بود، اما مهم ترین مخالفان این طرح، یعنی ژاپن، نروژ و ایسلند خود در نیمکر

آگهی

کشورهای شکارچی نهنگ بار دیگر مانع تصویب طرح ایجاد منطقه شکار ممنوع برای نهنگ ها در اقیانوس اطلس جنوبی شدند. طرح منطقه امن از سوی چند کشور واقع در استوا و نیمکره جنوبی زمین یعنی آرژانتین، برزیل، گابن، آفریقای جنوبی و اروگوئه پیشنهاد شده بود اما مهم ترین مخالفان این طرح، یعنی ژاپن، نروژ و ایسلند خود در نیمکره شمالی زمین قرار دارند.

در پایان رأی گیری برای این طرح که روز سه شنبه در جریان دومین روز نشست کمیسیون بین المللی شکار نهنگ در شهر پورتوروژ اسلوونی انجام شد، ۳۸ کشور به آن رأی مثبت و ۲۴ کشور رأی منفی دادند. در عین حال این طرح رأی نیاورد چون برابر آئین نامه، می بایست دست کم ۷۵ درصد اعضا به آن رأی می دادند.

A summary of day 2 of the #IWC66 2016 International #Whaling Commission meeting in Slovenia: https://t.co/lYii9XRVPLpic.twitter.com/0CWj3MVab5

— WDC (@WHALES_org) 25 octobre 2016

مت کولیس، مدیر صندوق بین المللی حمایت از حیوانات گفت: «این منطقه برای طیف گسترده ای از انواع نهنگ ها حیاتی است و طرح منطقه امن سبب حمایت از آنها در سراسر این ناحیه شد. اما باز هم کشورهای طرفدار شکار نهنگ که بیشترشان در نیمکره شمالی زمین هستند، سد راه شدند، همان گونه که در پانزده سال اخیر نیز همواره مانع شده اند.»

به باور پیشنهاد دهندگان طرح منطقه امن، از سه میلیون نهنگی که در قرن بیستم کشته شدند، هفتاد و یک درصد متعلق به نیمکره جنوبی بوده اند.

Art 8 was never intended as a licence to kill thousands of whales – Monaco intervenes on 'scientific' #whaling#IWC66pic.twitter.com/1i1LvG4v6F

— Clare Perry (@dallsporpoise) 24 octobre 2016

با این که مطابق قوانین بین المللی، شکار نهنگ برای مصارف تجاری از سال ۱۹۸۶ به این سو به حال تعلیق درآمده، اما کنشگران بین المللی محیط زیست ژاپن را متهم می کنند که به بهانه پژوهش علمی، نهنگ ها را برای تجارت شکار می کند.

تیغ باله، گونه ای از نهنگ است که بیش از سایر سایر گونه های این پستاندار دریایی در معرض خطر نابودی قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقان و مخالفان شکار نهنگ در نشست جهانی اسلوونی

اسرائیل: قطعنامه سازمان ملل به حماس جرأت داد تا آخرین پیشنهاد آتش‌بس را رد کند

نتانیاهو: توافق احتمالی آتش‌بس فقط حمله نظامی به رفح را به تعویق می‌اندازد