موافقان و مخالفان شکار نهنگ در نشست جهانی اسلوونی

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
موافقان و مخالفان شکار نهنگ در نشست جهانی اسلوونی

همزمان با آغاز شصت و ششمین نشست دو سالانه کمیسیون بین المللی شکار نهنگ، دوستداران محیط زیست و مخالفان شکار نهنگ روز دوشنبه در برابر محل برگزاری این رویداد علمی در شهر پورتوروژ اسلوونی تظاهرات کردند. در عین حال با وجود همه مخالفت ها، طرفداران شکار این حیوان با توجیه پژوهش های علمی از این فعالیت دفاع می کنند.

جوجی موریشتا، رئیس هیأت نمایندگی ژاپن در این نشست گفت: «هر زمان که ما به ماهیگیری، شکار یا فعالیت دیگری شبیه این می پردازیم، به علم نیاز داریم. استفاده از منابع طبیعی نیاز به علم دارد. ممکن است رویکرد علمی متفاوت باشد، ولی خود علم همیشه مورد نیاز است.»

برزیل پیشنهاد داد تا در آب های جهان برای نهنگ ها مناطق شکار ممنوع در نظر گرفته شود اما استرالیا معتقد است که می توان برای جلوگیری از کشته شدن نهنگ ها در پژوهش های علمی از روش های کم خطر استفاده کرد.

جاش فرایدنبرگ، وزیر محیط زیست استرالیا گفت: «همان طور که می دانید استرالیا به میزان قابل توجهی بودجه داده و به طرح مشترک پژوهشی دوازده کشور اقیانوسیه برای به کارگیری روش های غیر مرگبار کمک کرده است. نصب فرستنده های صوتی و ایستگاه های شنود زیر دریایی و استفاده از ردیابی ماهواره ای می توانند روش های پژوهشی بسیار موفقیت آمیز، عملی و مؤثری باشند بدون آن که از مواد کشنده استفاده شود.»

ژاپن به دلیل شکار نهنگ برای مقاصد تجاری و به بهانه پژوهش های علمی، همواره مورد اتهام طرفداران محیط زیست در جهان بوده است. در عین حال کشورهای دیگری نیز همچون نروژ و ایسلند از این اتهام مبرا نیستند. در کانادا، روسیه و دانمارک نیز شکار نهنگ برای مصرف خوراکی به طور سنتی رواج دارد.

قوانین بین المللی آزادی شکار نهنگ برای مصارف تجاری را از سال ۱۹۸۶ به حال تعلیق در آورده، اما ژاپن خواستار اصلاح این قانون است.