برکسیت: یهودیان بریتانیایی برای دریافت گذرنامه آلمانی اقدام می کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برکسیت: یهودیان بریتانیایی برای دریافت گذرنامه آلمانی اقدام می کنند

صدها تن از یهودیان بریتانیایی و فرزندان آنها پس از تصمیم به اجرای برکسیت در این کشور درصدد کسب شهروندی آلمان هستند.

بنابر تخمین سازمان های مدافع حقوق یهودیان، حدود ۵ هزار یهودی که در زمان نازی ها ناچار به ترک آلمان شده اند اکنون در بریتانیا زندگی می کنند.

توماس هاردینگ، یک نویسنده است و پس از رای مثبت بریتانیایی ها به برکسیت درخواست خود را برای دریافت گذرنامه آلمانی به اجرا گذاشته است.

او می گوید: «پس از برکسیت دریافتم که یک شکست واقعی در راه است. این تقریبا به این معنا است که من و خانواده ام توانایی کار در ۲۷ کشور دیگر اروپایی را نخواهیم داشت. حقیقت این است که من قطعا ملیت بریتانیایی خود را برای مواقع ضروری حفظ خواهم کرد. من در آلمان زندگی نکرده ام و زبان این کشور را هم لزوما نمی دانم ولی برای من این به معنای از دست دادن نیست. برای من این کار خداحافظی از بریتانیا و سلام به اروپا است.»

به گزارش سازمان های مسئول در آلمان از زمان برکسیت تاکنون بیش از ۴۰۰ مورد از شهروندان بریتانیا درخواست قرار برای دریافت گذرنامه آلمانی کرده اند و بیش از صد تن از آنها نیز مراحل دریافت این گذرنامه را طی می کنند.

بن لوییس، یک مستند ساز است. او نیز مراحل اخذ گذرنامه آلمانی را طی می کند و می گوید: «من انگیزه های زیادی برای کسب شهروندی آلمانی دارم. به فرزندم فکر می کنم و می خواهم او هم مثل من آینده ای با مزایای خوب پیش رو داشته باشد و بتواند به تمامی اروپا دسترسی داشته باشد. من در طول زندگی در تمام اروپا کار کرده ام و عاشق برلین هستم و می توانم زندگی در این شهر را تصور کنم.»

بر اساس ماده ۱۱۶ قانون آلمان، شهروندان سابق آلمان که در فاصله ژانویه ۱۹۹۳ تا مه ۱۹۴۵ میلادی تابعیت خود به این کشور را به دلایل مذهبی، سیاسی یا نژادی از دست داده اند می تواند برای خود و خانواده هایشان درخواست دریافت گذرنامه از کشور آلمان کنند.