Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ریچارد راتکلیف: بریتانیا اقدامات برای آزادی همسرم را افزایش دهد

ریچارد راتکلیف: بریتانیا اقدامات برای آزادی همسرم را افزایش دهد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کمیته بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل روز پنجشنبه خواستار آزادی فوری نازنین زاغری رادتکلیف و پرداخت غرامت به او شد. ریچارد راتکلیف، همسر خانم زاغری ضمن استقبال از حکم این کمیته، آن را بسیار مهم توصیف کرد و از دولت بریتانیا خواست اقدامات برای آزادی همسرش را افزایش دهد.

ریچارد راتکلیف در یک کنفرانس خبری در لندن با انتقاد از کم‌کاری دولت بریتانیا گفت: «حکومت ایران می‌خواهد از بازداشت همسرم به عنوان یک گروگان سیاسی استفاده کند… به نظر می‌رسد بازداشت او بهانه‌ای برای یک دعوای سیاسی است. به اعتقاد من دولت بریتانیا می‌کوشد به این دعوا پاسخ ندهد و بین جناح حکومت ایران که طرفدار روابط عادی سیاسی و جناح دیگری که می‌خواهد از عادی سازی روابط جلوگیری کند، گیر کرده است. سکوت دولت بریتانیا کاملا آشکار است.»

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، در هفتمین ماه حبس https://t.co/aMYVb39eoFpic.twitter.com/t7kuQhMvrj

— Human Rights In Iran (@HumanRightIran) September 24, 2016

آقای راتکلیف گفت روز سه‌شنبه با همسرش صحبت کرده و او عصبانیت خود از نحوه برخورد دولت بریتانیا ابراز کرده است. خانم زاغری به همسرش گفته است جای تعجب دارد که دولت کانادا توانسته است هما هودفر هم سلولی او را آزاد کند ولی او هنوز زندانی است.

کمیته بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۲۲ مهر ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد دستگیری و زندانی کردن خانم زاغری ناقض چندین اصل کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و منشور جهانی حقوق بشر است.

این کمیته در بیانیه خود گفت: «با در نظر گرفتن تمام جوانب این پرونده و به خصوص خطر آسیب‌های جسمی و روحی برای خانم زاغری و سلامت فرزندش، کمیته معتقد است که روش درست برخورد با این پرونده آزادی بلادرنگ او است.»

نازنین زاغری، کارمند بنیاد توماس رویترز از سوم آوریل (پانزدهم فروردین ۱۳۹۵) هنگام خروج از ایران به همراه گابریلا فرزند ۲۲ ماهه خود در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. سپاه پاسداران استان کرمان دو ماه پس از این بازداشت اعلام کرد که نازنین زاغری به اتهام «مشارکت در پروژه های براندازی» دستگیر و به کرمان منتقل شده است. پاسپورت بریتانیایی گابریلا دختر خانم زاغری که متولد بریتانیاست نیز ضبط شده و او نمی‌تواند از ایران خارج شود و والدین خانم زاغری از او نگهداری می‌کنند.

ترزا می در گفتگو با حسن #روحانی از وضعیت نازنین #زاغری ابراز نگرانی کرد https://t.co/jbT0aHdweBpic.twitter.com/FjI2lV1M6H

— euronews فارسی (@euronews_pe) September 21, 2016

در جریان دیدار حسن روحانی و ترزا می در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، نخست وزیر بریتانیا نسبت به وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترزا می در گفتگو با حسن روحانی از وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کرد

دیدبان حقوق بشر محکومیت نازنین زاغری را تقبیح کرد

وزیر خارجه بریتانیا: وضعیت نازنین زاغری رتکلیف را با همتایان ایرانی بررسی می‌کنیم