ترزا می در گفتگو با حسن روحانی از وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترزا می در گفتگو با حسن روحانی از وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کرد

یک مقام رسمی وابسته به نخست وزیری بریتانیا اعلام کرد ترزا می در جریان دیدار با رئیس‌جمهوری ایران نسبت به وضعیت نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی-ایرانی که در زندان به سر می‌برد، ابراز نگرانی کرده است.

خانم زاغری، کارمند بنیاد توماس رویتر از سوم آوریل (پانزدهم فروردین ۱۳۹۵) هنگام خروج از ایران به همراه گابریلا فرزند ۲۲ ماهه خود در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری روز جمعه نهم سپتامبر/ ۱۹ شهریور خبر داد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی وی را به پنج سال زندان محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام گقته است که در جریان دیدار حسن روحانی و ترزا می- که در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد- نخست وزیر بریتانیا چند مورد از نگرانی‌های کنسولی کشورش از جمله وضعیت نازنین زاغری را با رئیس‌جمهوری ایران در میان گذاشته و خواستار اطلاع از وضعیت این شهروند دوتابعیتی پس از محکومیت شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، در گزارش خود درباره این دیدار اشاره‌ای به مساله نازنین زاغری نکرده است. به گزارش این سایت، «آقای روحانی به موضوعات منطقه حساس خاورمیانه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه “منطقه ما مسایل پیچیده ای دارد و جز راه حل سیاسی مسیری برای حل آنها وجود ندارد “ گفت: ایران آماده همکاری با اتحادیه اروپا، انگلیس و کشورهای منطقه برای ثبات و امنیت به‌ویژه در سوریه ، عراق و یمن است.»

ایران تابعیت مضاعف شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به این ترتیب، شهروندان ایرانی داری تابعیت دیگر در صورت بازداشت شدن در ایران، از حق حمایت کنسولی برخوردار نیستند.

سپاه ثارالله استان کرمان در ماه خرداد امسال با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از نازنین زاغری رتکلیف به‌‌عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند» یاد و وی را به «عضویت در شرکت‌ها و موسسات بیگانه» و مشارکت در «طراحی و اجرای پروژه های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی» متهم کرد.