Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترزا می در گفتگو با حسن روحانی از وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کرد

ترزا می در گفتگو با حسن روحانی از وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام رسمی وابسته به نخست وزیری بریتانیا اعلام کرد ترزا می در جریان دیدار با رئیس‌جمهوری ایران نسبت به وضعیت نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی-ایرانی که در زندان به سر می‌برد، ابراز نگرانی کرده است.

خانم زاغری، کارمند بنیاد توماس رویتر از سوم آوریل (پانزدهم فروردین ۱۳۹۵) هنگام خروج از ایران به همراه گابریلا فرزند ۲۲ ماهه خود در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری روز جمعه نهم سپتامبر/ ۱۹ شهریور خبر داد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی وی را به پنج سال زندان محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام گقته است که در جریان دیدار حسن روحانی و ترزا می- که در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد- نخست وزیر بریتانیا چند مورد از نگرانی‌های کنسولی کشورش از جمله وضعیت نازنین زاغری را با رئیس‌جمهوری ایران در میان گذاشته و خواستار اطلاع از وضعیت این شهروند دوتابعیتی پس از محکومیت شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، در گزارش خود درباره این دیدار اشاره‌ای به مساله نازنین زاغری نکرده است. به گزارش این سایت، «آقای روحانی به موضوعات منطقه حساس خاورمیانه اشاره کرد و با تاکید بر اینکه “منطقه ما مسایل پیچیده ای دارد و جز راه حل سیاسی مسیری برای حل آنها وجود ندارد “ گفت: ایران آماده همکاری با اتحادیه اروپا، انگلیس و کشورهای منطقه برای ثبات و امنیت به‌ویژه در سوریه ، عراق و یمن است.»

UK's May raised concerns over detained aid worker with Iranian leader https://t.co/f2k6HLxBmZ

— Reuters Iran (@ReutersIran) September 20, 2016

ایران تابعیت مضاعف شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به این ترتیب، شهروندان ایرانی داری تابعیت دیگر در صورت بازداشت شدن در ایران، از حق حمایت کنسولی برخوردار نیستند.

سپاه ثارالله استان کرمان در ماه خرداد امسال با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از نازنین زاغری رتکلیف به‌‌عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند» یاد و وی را به «عضویت در شرکت‌ها و موسسات بیگانه» و مشارکت در «طراحی و اجرای پروژه های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی» متهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه بریتانیا در تهران: آدم‌های بی‌گناه دوملیتی باید آزاد شوند

دیدبان حقوق بشر محکومیت نازنین زاغری را تقبیح کرد

وزیر خارجه بریتانیا: وضعیت نازنین زاغری رتکلیف را با همتایان ایرانی بررسی می‌کنیم