Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

استقبال از صدور کارت اعتبار بانکی در ایران

استقبال از صدور کارت اعتبار بانکی در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بانک ملی ایران روز یکشنبه ۴ مهرماه ۱۳۹۵ از کارت های اعتباری خود رونمایی کرد و معاون فناوری و ارتباطات این بانک در جمع خبرنگاران گفت که از اول مهرماه تا کنون بانک ملی ۲۰ هزار درخواست برای صدور کارت اعتباری ثبت کرده است.

کارت های اعتباری که توسط بانک مرکزی صادر می شود شامل سه نوع کارت برنزی تا سقف ۱۰ میلیون تومان، نقره ای تا سقف ۳۰ میلیون تومان و طلایی تا سقف ۵۰ میلیون تومان است. این کارت ها در چارچوب عقد مرابحه و با سود ۱۸ درصد و دارای امکان تقسیم اعتبار مصرف شده تا سقف ۳۶ قسط است.

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی طرح کارت اعتباری را مطابق با رویکرد اصلی بانک مرکزی یعنی هدفمند کردن تسهیلات بانکی دانسته و گفته است: «کارت اعتباری مرابحه نه تنها امر تامین مالی خرد را تسهیل می‌کند، بلکه از طریق آن نقدینگی و اعتبار به شکل غیر مستقیم به آن دسته از بنگاه‌ها روانه خواهد شد که برای محصولات آنها بازار وجود دارد. طبیعی است وقتی نیاز مردم به نقدینگی برای خرید محصولات رفع شود، واحدهای تولیدی نیز منتفع خواهند شد.»

از سوی دیگر به گزارش ایرنا، مسعود خاتونی معاون فناوری و ارتباطات بانک ملی گفته است که برای این کارت های اعتباری محدودیتی در خرید نوع کالا وجود ندارد اما دارندگان کارت خرید کالای ایرانی باید فقط کالای ایرانی خریداری کنند. بازه زمانی بازپرداخت این کارت ها نیز سه ماهه است.

رئیس بانک مرکزی در مراسم رونمایی از کارت اعتباری در شعبه مرکزی بانک ملی همچنین در مقایسه کارت اعتباری مرابحه با کارت اعتباری خرید گفت: « کارت اعتباری خرید کالا اگرچه با سود کمتر عرضه شد ولی به دلیل محدودیت در تنوع کالای قابل خرید با اقبال مردم مواجه نشد. اما کارت اعتباری مرابحه برای خرید انواع کالا و خدمت اعم از تولید داخل و خارج قابل استفاده است و از طریق ایجاد رقابت میان تولیدکنندگان شرایط بهبود کیفی محصولات داخلی را نیز به بار می‌آورد.»

بانک های خصوصی نیز صدور کارت های اعتباری را آغاز کرده اند و از جمله به گزارش ایرنا، بانک آینده تا روز شنبه بیش از ۱۲ هزار کارت اعتباری جدید صادر کرده است.

از جمله پیش شرط های صدور کارت اعتباری برای مشتریان، نداشتن چک برگشتی، گردش حساب و معدل حساب مشتری طی چند ماه اعلام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است