بخشنامه جدید قوه قضائیه برای کاهش زندانیان: شلاق بجای حبس

بخشنامه جدید قوه قضائیه برای کاهش زندانیان: شلاق بجای حبس
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران بخشنامه‌ای ۳۳ ماده‌ای را تحت عنوان «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» صادر کرد.

به گزارش وب‌سایت میزان وابسته به قوه قضائیه اکثر مواد این بخشنامه برای این است تا آمار زندانیان کاهش یابد و متهمان حتی‌المقدور به حبس فرستاده نشوند. از جمله اینکه بازداشت شدگان در همان روز دستگیری محاکمه و با اجرای مجازات‌های سریع مانند شلاق و جریمه نقدی به پرونده آنها رسیدگی شود.

در ماده مرتبط با مواد مخدر آمده است که معتادان باید در مراکز ترک اعتیاد نگهداری شوند و نبود مراکز نگهداری مجوزی برای دستگیری و معرفی این افراد به زندان نیست.

در ماده ۱۴ این بخشنامه آمده است: «در مورد محکومان دارای محکومیت جزای نقدی جرائم مواد مخدر، قضات اجرای احکام با رعایت تبصره یک ماده ۳۱ قانون مبارزه با مواد مخدر در خصوص جزای نقدی و در مورد ضرر و زیان مدعی خصوصی برابر بند پ ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی نسبت به تقسیط آن اقدام مقتضی را معمول نمایند.»

اعطای مرخصی به زندانیان، تقاضا برای آزادی مشروط زندانیان «با بررسی اخلاق،‌ حالات و رفتار زندانیان در دوران تحمل حبس»، استفاده از مجازات‌های جایگزین بجای حبس و .. از دیگر مواد این بخشنامه است.

قوه قضائیه ایران در سال ۱۳۹۱ نیز بخشنامه‌ مشابهی را برای کاهش جمعیت زندانیان صادر کرد. آمار بالای زندانیان در ایران و کمبود فضا از جمله مشکلات دستگاه قضائی جمهوری اسلامی است که صدور این بخشنامه‌ها مرتبط با حل این معضل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سازمان زندان‌ها: زندانیان ما امتیازات فراوانی دارند و از این نظر در دنیا سرآمدیم

وزیر کشور: از سالانه ۶۰۰ هزار ورودی به زندان ۶۰ درصد آن مربوط به مواد مخدر است

نرگس محمدی همزمان با برگزاری مراسم اهدای جایزه صلح نوبل «اعتصاب غذا» می‌کند