Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بخشنامه جدید قوه قضائیه برای کاهش زندانیان: شلاق بجای حبس

بخشنامه جدید قوه قضائیه برای کاهش زندانیان: شلاق بجای حبس
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران بخشنامه‌ای ۳۳ ماده‌ای را تحت عنوان «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» صادر کرد.

به گزارش وب‌سایت میزان وابسته به قوه قضائیه اکثر مواد این بخشنامه برای این است تا آمار زندانیان کاهش یابد و متهمان حتی‌المقدور به حبس فرستاده نشوند. از جمله اینکه بازداشت شدگان در همان روز دستگیری محاکمه و با اجرای مجازات‌های سریع مانند شلاق و جریمه نقدی به پرونده آنها رسیدگی شود.

در ماده مرتبط با مواد مخدر آمده است که معتادان باید در مراکز ترک اعتیاد نگهداری شوند و نبود مراکز نگهداری مجوزی برای دستگیری و معرفی این افراد به زندان نیست.

در ماده ۱۴ این بخشنامه آمده است: «در مورد محکومان دارای محکومیت جزای نقدی جرائم مواد مخدر، قضات اجرای احکام با رعایت تبصره یک ماده ۳۱ قانون مبارزه با مواد مخدر در خصوص جزای نقدی و در مورد ضرر و زیان مدعی خصوصی برابر بند پ ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی نسبت به تقسیط آن اقدام مقتضی را معمول نمایند.»

اعطای مرخصی به زندانیان، تقاضا برای آزادی مشروط زندانیان «با بررسی اخلاق،‌ حالات و رفتار زندانیان در دوران تحمل حبس»، استفاده از مجازات‌های جایگزین بجای حبس و .. از دیگر مواد این بخشنامه است.

قوه قضائیه ایران در سال ۱۳۹۱ نیز بخشنامه‌ مشابهی را برای کاهش جمعیت زندانیان صادر کرد. آمار بالای زندانیان در ایران و کمبود فضا از جمله مشکلات دستگاه قضائی جمهوری اسلامی است که صدور این بخشنامه‌ها مرتبط با حل این معضل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سازمان زندان‌ها: زندانیان ما امتیازات فراوانی دارند و از این نظر در دنیا سرآمدیم

وزیر کشور: از سالانه ۶۰۰ هزار ورودی به زندان ۶۰ درصد آن مربوط به مواد مخدر است

حمید نوری در مبادله با دو زندانی سوئدی آزاد شد و به ایران برگشت