رئیس سازمان زندان‌ها: زندانیان ما امتیازات فراوانی دارند و از این نظر در دنیا سرآمدیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Jafari
رئیس سازمان زندان‌ها: زندانیان ما امتیازات فراوانی دارند و از این نظر در دنیا سرآمدیم

رییس سازمان زندان‌های ایران می گوید که زندانیان در جمهوری اسلامی امتیازات فراوانی دارند و این کشور در این زمینه در دنیا سرآمد است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم اصغر جهانگیر رییس سازمان زندان های ایران در خصوص جایگاه حقوق بشر در زندان‌های ایران گفت: «به جرات می‌توانیم بگوییم در بحث رعایت حقوق زندانیان با همه کاستی‌ها به نحوی عمل کرده‌ایم که در دنیا سرآمد هستیم.. محبوسان در زندان‌های ما از امتیازات فراوانی همچون ارتباط با خانواده، تماس تلفنی، مرخصی و درمان رایگان برخوردار هستند.»

وی افزود: «زندانیان ایران در حالی از این امتیازات برخوردارند که در بسیاری از کشورها زندانیان از حقوق اولیه‌ شان هم مانند بهداشت، غذا و درمان محرومند و در کمتر کشوری مانند ایران این مسائل رعایت می‌شود.. همچنین با آن‌ که هزینه‌های زیادی برای این امتیازات صرف می‌شود، اما سازمان زندان‌ها همه این اقدامات را در راستای حفظ حقوق بشر و کرامت حقوق انسانی انجام می‌دهد.»


تصویر مربوط به بازدید اصغر جهانگیر از زندان اوین در سال های گذشته است.

رئیس سازمان زندان‌ها در بخش دیگری از سخنان خود از کسری هزار میلیارد تومانی زندان‌ها خبر داد و گفت یکی از مخارج سنگین هزینه درمان زندانیان بیمار و معتاد است.

اصغر جهانگیر با بیان اینکه سازمان زندان‌ها برای انجام امور خود بیش از هزار میلیارد تومان بودجه کمبود بودجه دارد افزود: «ما در زندان‌ها نیازهای آموزشی، بهداشتی، اشتغال و… داریم و امروز بسیاری از کسانی که وارد زندان می‌شوند، به بیماری ‌مبتلا هستند یا اعتیاد دارند که باید درمان شوند.»

اظهارات آقای جهانگیر در خصوص وضعیت زندانیان در ایران در حالی است که خود وی چندی قبل آمار کل زندانیان کشور را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته بود در حال حاضر زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد.

همچنین کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز پیشتر با انتشار گزارشی شرایط برخی زندانیان در ایران را «غیرقانونی و غیرانسانی» توصیف کرده بود.