کروات ها برای دومین بار در یکسال انتخابات پارلمانی برگزار می کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کروات ها برای دومین بار در یکسال انتخابات پارلمانی برگزار می کنند

کروات ها بار دیگر آخر همین هفته در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای می روند، انتخاباتی که دومین انتخابات در نوع خود در یک سال اخیر محسوب می شود.

آنچه بر این انتخابات سایه انداخته انشقاق و جدایی کروات ها در گذشته آنهاست و نه پرداختن به چالش هایی که در پیش رو دارند.

آخرین دولت کرواسی که حزب راست میانۀ پیشین این کشور بر آن حاکم بود بیش از ۶ ماه دوام نیاورد و بهار سال گذشته از هم پاشید. آنچه دولت را فلج کرد جدل ها و اتهامات واردۀ چهره های سیاسی به یکدیگر بود.

آندری پلنکویچ، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کرواسی (اچ دی زد) می گوید:«اچ دی زد به عنوان بزرگترین و قویترین حزب کرواسی بدنبال اتحاد در جامعه است نه جدایی در آن. می خواهم تا ارزش ها و اولویت های اروپایی در دستور کار روزانه دولت آینده و نیز در دستور کار پارلمان کرواسی باشد.»

سلاونکا دراکولیچ، نویسنده و تحلیل گر، حال و هوای پیش از انتخابات در کرواسی را این گونه توصیف کرد:«فکر می کنم می توان آن را در سه کلمه خلاصه کرد: ناامیدی، بی اعتمادی و بی تفاوتی. ناامیدی در دولت سابق، دولتی که توسط اچ دی زد، حزب اتحاد دموکراتیک کرواسی، هدایت می شد، سناریویی که همچنین نتیجۀ ائتلاف این حزب با حزب بریج (موست) بود.»

انتظار نمی رود در انتخابات پارلمانی زودهنگام روز یکشنبه هیچ یک از احزاب کرواسی بتواند اکثریت کرسی های پارلمان را از آن خود کند و به تنهایی دولت تشکیل دهد و به بدترین شرایط سیاسی که کرواسی پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ میلادی با آن روبروست، پایان دهد.

براساس قوانین کرواسی با تصمیم به انحلال پارلمان زمانی برای انتخابات جدید تعیین می شود و نمایندگان پارلمان و هیات دولت تا تشکیل دولت جدید به فعالیت های خود ادامه دهند.