یک نماینده مجلس ایران: ۴۵۰۰ اعدامی بلاتکلیف در کشور وجود دارند

یک نماینده مجلس ایران: ۴۵۰۰ اعدامی بلاتکلیف در کشور وجود دارند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اعلام کرد که در حال حاضر در جمهوری اسلامی چهار هزار و ۵۰۰ اعدامی بلاتکلیف وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا روح الله حضرت پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران با اعلام این خبر و بدون ارائه جزییات از پرونده این افراد فقط گفت که باید برای حل مشکل این ۴۵۰۰ اعدامی بلاتکلیف در کشور چاره‌ای اندیشیده شود.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به عدم بازدارندگی مجازات زندان‌‌ در کاهش میزان وقوع جرم افزود: «هم‌اکنون شاهد چرخه معیوب تکرار جرم در کشور هستیم به‌ گونه‌ای که مجرم بازداشت و پس از مدتی از زندان آزاد می‌شود، اما این فرد باز هم مرتکب جرم می‌شود؛ یعنی بازداشت و زندان در پیشگیری از ارتکاب به جرم بازدارنده نیست.»

وی افزود: «ما در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تلاش می‌کنیم در رابطه با برخی قوانین قضایی از جمله قوانین مربوط به اعدام و سایر موادی که مشکل دارد؛ پس از کارشناسی‌های لازم بازنگری‌هایی انجام دهیم.»

حضرت پور با بیان اینکه تکرار بسیاری از جرایم به دلیل آسیب‌های موجود در جامعه از جمله بیکاری است افزود: «در زندان‌ها نیازمند اقدامات فرهنگی از جمله آموزش مجرمان هستیم به گونه‌ای که با توانمندسازی پس از آزادی از زندان مجدد مرتکب جرم نشوند. فضا نباید بدین گونه باشد که مجرمان در یک بند صرفا زمان خود را سپری کنند.»


روح الله حضرت پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران

اگرچه این نماینده مجلس ایران اشاره ای به جرم این ۴۵۰۰ اعدامی بلاتکلیف نکرده است، اما به نظر می رسد جرم آنها مرتبط با مواد مخدر باشد. در این رابطه پیشتر محمد جواد لاریجانی، دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه۹۰ درصد آمار مجازات اعدام در ایران مربوط به جرایم مواد مخدر است؛ بر بی فایده بودن مجازات اعدام برای قاچاقچیان تاکید کرده و گفته بود نتیجه مطلوب از این نوع مجازات به دست نمی‌آید.

آقای لاریجانی با اعلام اینکه قوانین مربوط به مجازات اعدام برای قاچاقچیان در ایران نیاز به اصلاح دارد گفته بود: «در تلاش هستيم تا قانون اعدام‌های ناشی از مواد مخدر را تغيير دهيم و در این حالت ۹۰ درصد از اعدام‌های ایران کم خواهد شد که این گامی بزرگ به جلو خواهد بود.»

سال گذشته نیز ۷۰ نماینده مجلس ایران طرحی را امضا کردند که براساس آن برای قاچاقچیان مواد مخدر، مجازات حبس ابد جایگزین مجازات اعدام شود. این طرح هنوز تصویب نشده و الهیار ملکشاهی، رئیس وقت کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره آن گفته بود که «این طرح بسیار خام است و نیازمند چکش‌کاری در کمیسیون است.»

شمار بالای اعدام ها در جمهوری اسلامی از مواردی است که طی سال‌های اخیر در صدر انتقادها از وضعیت حقوق بشر در ایران قرار داشته است. سازمان عفو بين الملل بارها از شمار بالای اعدام در ايران انتقاد کرده و گفته است ايران از نظر آمار سرانه اعدام اولين کشور جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایران: طرح حذف اعدام قاچاقچیان غیرکارشناسانه است

نگرانی عفو بین الملل از افزایش مجازات اعدام در ایران

دادگاه انقلاب اصفهان توماج صالحی را به اعدام محکوم کرد