بازگشت ساکنان شهر سیرت لیبی در پی خروج داعش

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازگشت ساکنان شهر سیرت لیبی در پی خروج داعش

همزمان با پیشروی نیروهای نظامی لیبی وخروج نیروهای موسوم به گروه دولت اسلامی، داعش، از شهر سیرت، ساکنان این شهر بازگشت به خانه هایشان را آغاز کرده اند.

نظامیان لیبی که از سوی نیروهای سازمان ملل متحد حمایت می شوند، می گویند نیروهای داعش تقریبا از شهر سیرت بیرون رانده شده اند و جستجوی خیابان به خیابان برای هدف قرار دادن شبه نظامیان باقی مانده در شهر ادامه دارد.

نیروهای داعش سال گذشته با در تصرف شهر سیرت این شهر را به نخستین پایگاه خود در شمال آفریقا تبدیل کردند و منطقه تحت اختیار خود را تا ۲۵۰ کیلومتر از خط ساحلی لیبی گسترش دادند.

فرج سالم، یکی از نظامیان لیبی می گوید: «در حال حاضر ماموریت اصلی ما محافظت از مسیر ساحلی و امنیت جاده میان مصراته و سیرت و البته تامین امنیت خانواده هایی است که به شهر باز می گردند.»

نظامیان وابسته به دولت در لیبی در ماه مه موفق شدند شبه نظامیان مسلح را در منطقه کوچکی در مرکز یک شهر ساحلی عقب برانند و محاصره کنند اما همچنان صدها تن از شبه نظامیان مسلح در شهر سیرت باقی مانده و در برابر نیروهای دولتی مقاومت کرده بودند.

جنگ داخلی در لیبی در پی سرنگونی حکومت معمر قذافی، دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی، گسترش ناامنی و افزایش حضور گروههای تروریستی در این کشور را در پی داشت.