دولت ترکیه: آمریکا باید فتح الله گولن را به ترکیه مسترد کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت ترکیه: آمریکا باید فتح الله گولن را به ترکیه مسترد کند

فتح الله گولن، رهبر جنبش موسوم به گولن و یکی از مخالفان اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از واشنگتن خواست هرگونه درخواست استرداد از سوی ترکیه را رد کند. آمریکا می گوید بررسی خواستۀ ترکیه برای بازگرداندن فتح الله گولن طولانی خواهد بود.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا در این باره در یک کنفرانس خبری گفت: «این مساله یک شبه تمام نمی شود وقت خواهد برد اما ما برای بررسی این درخواست استرداد منطبق بر معاهدات موجود در این زمینه آماده هستیم.»

دولت ترکیه فتح الله گولن را متهم می کند که کودتای نافرجام روز پانزدهم ژوییه را هدایت می کرده است. وی که از سال ۱۹۹۹ تبعید خودخواسته را برگزیده و در آمریکا اقامت گزیده است، هرگونه مشارکت در طراحی و اجرای این کودتا را رد می کند. فتح الله گولن روز دوشنبه در گفت و گو با رسانه های بین المللی نظیر خبرگزاری فرانسه گفت شخصا از ماجرای استرداد نگرانی ندارد و آماده است در یک کمیسیون بین المللی برای یافتن طراح اصلی این کودتا حاضر شود.

ترکیه پیش از این در سال ۲۰۱۳ و در ماجرای رسوایی فساد مالی و اختلاس در میان اعضای نزدیک به رهبران ترکیه و حزب عدالت و توسعه از جمله پسر رئیس جمهور که منجر به استعفای سه وزیر این کشور شد، خواهان استرداد فتح الله گولن شده بود.

سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا می گوید: «اینکه ایالات متحدۀ آمریکا را همدست یا مرتبط با وقایع روز جمعه بدانیم غیرمنطقی است. این کشور یکی از متحدان ناتوست، دولت ترکیه به شکلی دموکرات انتخاب شده و یک دموکراسی قوی [در این کشور] وجود دارد. ما در این بحران در کنار ترکیه ایستاده ایم.»

جان کری، وزیر خارجۀ آمریکا در پی درخواست ترکیه برای این استرداد تاکید کرده است که به دلیل نبود مدارک ارتباط وی با کودتا بازگرداندن فتح الله گولن «شدنی» نیست و دولت ترکیه باید اسناد و مدارک در این زمینه را به آمریکا ارائه کند.

در پی کودتایی که روز جمعه در ترکیه بوقوع پیوست هزاران نفر از نیروهای نظامی، قضات و کارکنان دولتی به اتهام مشارکت در این کودتای نافرجام یا نزدیکی به جنبش گولن دستگیر یا از کار معلق شده اند.