اردوغان: اعضای وابسته به فتح الله گلن از تمام مناصب نظامی و قضایی پاکسازی می شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان: اعضای وابسته به فتح الله گلن از تمام مناصب نظامی و قضایی پاکسازی می شوند

مراسم تشیع اجساد شماری از کشته شدگان کودتای نافرجام ترکیه در مسجد فاتح استانبول فرصتی بود برای اعلام حمایت و همبستگی با رئیس جمهوری ترکیه.

رجب طیب اردوغان نیز که در این مراسم حضور داشت اطمینان داد که افراد وابسته به فتح الله گلن از تمام مناصب نظامی و قضایی تصفیه می شوند. رئیس جمهوری ترکیه در سخنانش عوامل پشت پرده کودتای جمعه شب را «ویروس هایی» خواند که پاکسازی آنها از تمام نهادهای دولتی ادامه خواهد یافت.

جمعیت حاضر در این مراسم با تکبیر از سخنان اردوغان استقبال کردند. آنها در شعارهای خود همچنین خواستار مجازات اعدام برای کودتاگران بودند.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنانش گفت: «ما انتقام گیرنده نیستیم. خدا بزرگترین انتقام گیرنده است. تمام اقدامات انجام شده توسط گروه های تروریستی وابسته به فتح الله [گولن] به سزای خود می رسند. چگونه؟ با خواست و اراده مردم.»

دولت ترکیه فتح الله گولن، شخصیت مذهبی و از مخالفان اصلی اردوغان را که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا در تبعیدی خودخواسته به سر می برد به دست داشتن در این کودتا متهم کرده است. فتح الله گولن هم هر اتهامی مبنی بر نقش داشتن در این کودتا را به شدت تکذیب کرده. وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نیز طی بیانیه ای هر گونه ارتباط با حوادث اخیر در ترکیه را انکار کرده است.