Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگاه اروپایی درباره وضعیت پناهجویان

نگاه اروپایی درباره وضعیت پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود اینکه دولت اردن ۳۰۰ پناهجوی سوری را پذیرفته اما همچنان بیش از ۶۰ هزار پناهجو در مرزهای این کشور در انتظار به سر می برند. افزایش درگیری و

آگهی

با وجود اینکه دولت اردن ۳۰۰ پناهجوی سوری را پذیرفته اما همچنان بیش از ۶۰ هزار پناهجو در مرزهای این کشور در انتظار به سر می برند.

افزایش درگیری و خشونت ها در حلب نیز سبب شده تا بر تعداد پناهجویان افزوده شود. شبکه اسپانیایی TVE گزارشی درباره حمله به شهر حلب و مرگ پزشکان تهیه کرده است. حمله به بیمارستان قدس در شهر حلب، ششمین حمله طی یک هفته بود. حملاتی که نه تنها شهروندان سوری بلکه اینک پزشکان و پرستاران را نیز هدف قرار داده است.

دکتر معاذ در بین آخرین پزشکانی بود که در شهر حلب ماند و به مداوای بیماران و مجروحان مشغول بود. در ویدئویی که از بیمارستان به جا مانده او را تنها چند ثانیه پیش از حمله هوایی نیروهای ارتش سوریه به بیمارستان می بینیم. منابع محلی، جنگنده های سوری و روسی را در این حمله مقصر دانسته اند.

در پی این حملات اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه ای در محکومیت حمله به بیمارستان ها و اماکن درمانی و همچنین امدادرسانان در مناطق جنگی از جمله سوریه تصویب و این حمله را نیز محکوم کردند. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفت: «حملات عمدی و مستقیم به بیمارستان ها، جنایات جنگی است و محروم کردن افراد از خدمات بهداشتی ضروری نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه است.»

این اقدام شورای امنیت در حالی صورت گرفت که شهر حلب در مدت ۲ هفته صحنه خشونت هایی بود که جان بیش از ۲۷۰ نفر را گرفت.

پناهجو بپذیرید یا جریمه دهید

لبنان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری را درخود جای داده است؛ رقمی که معادل حدود یک چهارم از جمعیت این کشور است. نخست وزیر هلند ضمن دیدار از این کشور به دولت لبنان وعده کمکی مالی، معادل ۸۰ میلیون یورو داده است. شبکه ۲ فرانسه در گزارشی به طرح جدید کمیسیون اروپا برای افزایش فشار به کشورهای اروپایی جهت پذیرش پناهجویان پرداخته است.

در صورت تصویب این طرح هر یک از اعضای اتحادیه اروپا که از پذیرش پناهجویان سرباز زنند، بابت هر روز باید ۲۵۰هزار یورو جریمه بپردازند. به عنوان مثال، بروکسل سال ۲۰۱۵ میلادی از اسلواکی خواست تا ۹۰۲ پناهجو را بپذیرید اما اسلواکی از آن زمان تاکنون برای پذیرش حتی یک پناهجو نیز اقدام نکرده است. بر این اساس و درصورتی که این طرح در کمیسیون اروپا به تصویب برسد، اسلواکی باید ۹۰۲ بار به تعداد پناهجویان، مبلغ ۲۵۰ هزار یورو بپردازد که رقمی بیش از ۲۰۰ میلیون یورو می شود یا برای لهستان که سهمیه ای معادل ۶ هزار و ۹۲ پناهجو در نظر گرفته شده بود، بیش از یک میلیارد یورو جریمه در نظر گرفته خواهد شد.

در صورت تصویب این طرح، قرار است تمام جریمه های پرداختی به کشورهایی همچون، ایتالیا، آلمان و یونان که بیشترین شمار پناهجویان را در یکسال اخیر پذیرفته اند، داده شود.

اتحاد زنان علیه داعش

اتحاد زنان ایزدی و کرد از عراق و سوریه با هدف انتقام زنان و دخترانی است که از سوی داعش مورد تجاوز و شکنجه قرار گرفته اند. نادیا مراد، یکی از زنانی که زندانی داعش بوده می گوید: «ما همچون تکه ای گوشت بودیم و به حساب نمی آمدیم. تنها برای اینکه مذهب و دینی متفاوت داشتیم و به همین دلیل خشونت علیه ما برای آنها کاملا عادی بود.»

در چشمان نادیا که ۲۲سال دارد و از ایزدی های شمال عراق است، نفرت از داعش موج می زند. سال ۲۰۱۴ میلادی شبه نظامیان داعش با حمله به خانه آنها، پدر، مادر و ۶ برادرش را جلوی چشمانش کشتند و او را نیز به اسارت گرفتند و به موصل بردند.

او می گوید: «ما گروهی دختر بودیم که در جمع ما حتی دختران ۸ و ۹ ساله نیز بودند. هر نوع خشونتی را که تصور کنید علیه ما انجام دادند.»

نادیا موفق شده فرار کند و خود را به اروپا برساند. از آن زمان او تصمیم گرفت داستان نسل کشی ایزدی ها را بازگو کند. او به دلیل نقش موثرش در معرفی و انتشار جنایات داعش علیه زنان ایزدی، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد. نادیا مراد در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز درباره برده داری داعش و ظلم و ستم آنان به زنان و کودکان سخن گفت.

برای او اما فراموش کردن آنچه بر او گذشته غیرممکن است و تنها آرزوی تغییر را شرایط برای کشورش دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست گروه۷ با طعم «استقراض به اوکراین»؛ «یکه‌تازی» ملونی همزمان با «افول» ماکرون و سوناک

زن ایتالیایی که در مجارستان با خطر زندان روبرو بود با پیروزی در انتخابات پارلمان اروپا مصونیت یافت

جزئیات توافق ایتالیا و آلبانی بر سر مهاجران چیست و هدف اتباع چه کشورهایی است؟