دیدار کری و ظریف در نیویورک؛ تلاش برای بهرمندی ایران از اجرای برجام

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار کری و ظریف در نیویورک؛ تلاش برای بهرمندی ایران از اجرای برجام

وزرای خارجه ایران و ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در نیویورک برای مذاکره درباره اجرای صحیح برجام دیدار و گفت‌وگو کردند.

این مذاکرات به مدت دو ساعت و نیم پشت درهای بسته در محل سازمان ملل متحد انجام شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری وزیر خارجه آمریکا در پایان این نشست به خبرنگاران گفت: «درباره چند مساله گفت‌وگو کردیم و پیشرفت‌هایی هم داشتیم. برای اطمینان از اجرای بایسته توافق هسته‌ای و بهره‌برداری همه طرف‌ها از منافع پیش‌بینی شده، به کار خود ادامه می‌دهیم.»

شماری از مقام‌های ایرانی در هفته‌های گذشته از کندی از سرگیری روابط تجاری با کشورهای دیگر انتقاد کرده و گفته بودند با وجود اجرای توافق هسته‌ای از سوی ایران، شرکت‌ها و بانک‌های خارجی به دلیل نگرانی از افتادن در دام تحریم‌های آمریکا، از ورود به بازار ایران اجتناب می‌کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم درباره مذاکرات روز چهارشنبه گفت: در این گفت‌وگوها بر ضرورت بهرمندی ایران از منافع پیش‌بینی شده تاکید شد.


پیشتر جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که قرار است آقای کری از همتای ایرانی خود بخواهد تا تهران از نفوذش در سوریه برای پایان دادن به بحران ۵ساله این کشور استفاده کند. با این‌ حال پس از پایان گفت‌وگوها، هیچیک از طرفین به مساله سوریه اشاره‌ای نکردند.

به گفته آقای ظریف، دور دوم مذاکرات میان وی و جان کری روز جمعه برگزار خواهد شد.