فرا رسیدن فصل آشتی آمریکا و کوبا پس از نیم قرن

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir
فرا رسیدن فصل آشتی آمریکا و کوبا پس از نیم قرن

سفر رسمی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به کوبا پس از جان کالوین کولیج، ۸۸ سال به طول انجامید. باراک اوباما با این سفر برگی دیگر به پرونده ریاست جمهوری اش افزود که از آن به عنوان نقطه عطفی در تاریخ دو کشور یاد خواهد شد.

عادی سازی روابط با کوبای کمونیست و کاهش تحریم های وضع شده علیه این کشور توسط دولت دموکرات در حالی است که تا خاتمه حضور باراک اوباما در کاخ سفید تنها ۱۵ ماه باقی است.

فرو ریختن تدریجی دیوار بی اعتمادی میان ایالات متحده آمریکا و کشوری که انقلابش فیدل کاسترو و چه گوارای آرژانتینی را به عنوان «نماد مبارزه مسلحانه با نظام سرمایه داری» معرفی کرد، جهانیان را به حیرت واداشته است.

رئیس جمهوری آمریکا هفدهم دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرد: «امروز، ایالات متحده روابطش را با مردم کوبا تغییر داده و پس از بیش از ۵۰ سال در سیاستش تغییراتی قابل توجه می دهد. ما به رویکرد قدیمی که برای دهه ها در راستای پیشبرد منافع ما شکست خورده، پایان می دهیم. به جای آن، عادی سازی روابط را بین دو کشورمان آغاز می کنیم.»

در پی این اعلام بود که روند دیپلماسی سرعت گرفت و سبب شد تا سفارت دو کشور در خاک یکدیگر بازگشایی شود.

هجده سال پیش از انقلاب ۱۳۵۷خورشیدی که منجر به تصرف سفارت ایالات متحده در تهران در آبان سال بعد شد و قطع روابط ایران با آمریکا را در پی داشت، سفارت های کوبا و آمریکا نیز در واشنگتن و هاوانا بسته و آمریکا در سال ۱۹۶۲ میلادی کوبا را تحریم کرد.

اگرچه انقلابیون آمریکای لاتین و دولت های سوسیالیستی آن زمان، الگوی بسیاری در جهان از جمله مخالفان حکومت در ایران بودند، اکنون کوبا و آمریکا در تلاش هستند تا گذشته را جبران کرده و از مسیری که نیم قرن علیه یکدیگر پیمودند با سرعت بازگردند.

جفری راسکه، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا ۲۹ مه ۲۰۱۵ گفت: «بامداد امروز بیانیه ای درباره فسخ شناسایی دولت کوبا به عنوان یک دولت حامی تروریسم منتشر کردیم. این بیانیه از امروز اجرایی است.»

ضرورت لغو تحریم ها یکی از مهمترین موضوع هایی است که اکنون دولت کوبا با آن دست به گریبان است و مخالفان این دولت نیز نگران از یاد رفتن موضوع نقض حقوق بشر در مذاکرات هستند.

در این مراحل اولیه عادی سازی روابط، برخی از محدودیت ها از سوی دولت باراک اوباما برداشته شده است ولی حذف کامل تحریم ها نیازمند موافقت کنگره ای است که اکنون اکثریت آن را جمهوریخواهان تشکیل می دهند.

به نظر می رسد چنانکه انقلاب کوبا در تحولات سیاسی فرامرزی دوران خود نقش به سزایی داشت، عادی سازی روابط این کشور با آمریکا نیز بتواند دوران تازه ای را رقم بزند.

در صورتی که دولت ایالات متحده قادر باشد در این فرصت باقی، گام هایی اساسی بردارد، این اتفاق نماد فصلی نو و نمایش امکان حذف فاصله های دیپلماتیک بدون توجه به ایدئولوژی ها و شعارهای انقلابی خواهد بود.