Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آتش بس شکننده در سوریه و امیدها برای بازگشت آرامش به کشور

آتش بس شکننده در سوریه و امیدها برای بازگشت آرامش به کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی توافق نیروهای دولتی سوریه و مخالفان بر سر آتش بس موقت٬ امیدها برای بازگشت آرامش به شهرها و روستاهای این کشور قوت گرفته است. پس از پنج سال جنگ

آگهی

در پی توافق نیروهای دولتی سوریه و مخالفان بر سر آتش بس موقت٬ امیدها برای بازگشت آرامش به شهرها و روستاهای این کشور قوت گرفته است. پس از پنج سال جنگ داخلی در سوریه، نخستین آتش بس از اولین ساعات بامداد روز شنبه ( ۲۷ فوریه٬ هشتم اسفند) برقرار شد و انتظار می رود دست کم برای دو هفته درگیریهای خونین میان طرفین را متوقف سازد.

ابوثمر از ساکنان حمص که رنج زیادی را طی سالهای آتش و خون کشیده می گوید: «این یک موهبت است که جوی خونی که در این کشور به راه افتاده متوقف خواهد شد. ما نابود شده ایم. اینجا در هر گوشه ای خون فرزندان٬ کودکان و زنان ما جاری شده. دیگر هیچ نمی دانیم و هیچ چیزی را نمی شناسیم. نمی دانیم چطور این اتفاقات رخ داد.»

اما ساعاتی پس از برقراری این آتش بس٬ شکننده انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در شهر سلامیه در استان حما دست کم دو کشته و چند زخمی برجای گذاشت. دیده بان حقوق بشر در سوریه گروه خلافت اسلامی(داعش) را مسئول این بمبگذاری شناخته است.

از سوی دیگر شورشیان گروه جیش الاسلام ادعا می کنند که نیروهای وابسته به حکومت بشار اسد روز شنبه اطراف غوطه در نزدیکی دمشق را از هوا هدف دو بمب بشکه ای قرار داده و از زمین نیز مواضع آنها را هدف آتش قرار داده اند. مقام های رسمی سوریه هنوز واکنشی نشان نداده اند.

گروه داعش و جبهه نصرت، شامل این آتش بس نمی شوند و حملات به این دو گروه از سوی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا ادامه دارد.

در همین حال استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه ابراز امیدواری کرده که در صورت تدوام آتش بس موقت، تلاشهای تازه ای برای برقراری صلح پایدار در سوریه آغاز شود. او گفت: «احتمالا شاهد بروز وقفه ها و گیرهایی باشیم. به این معنا که تداوم آتش بس نیازمند انجام تعدیل هایی است و تنش ها و حوادثی بروز می کند. نکته مهم این است که باید دید آیا این حوادث را می توان به سرعت کنترل و مهار کرد. این موضوع در حال بررسی و ارزیابی است.»

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون دست کم ۲۷۰ هزار کشته برجای گذاشته٬ کشور را به ویرانه تبدیل و بیش از نیمی از جمعیت آن را آواره کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطعنامه شورای امنیت در حمایت از آتش بس سوریه

لاوروف در واکنش به منتقدان آتش بس سوریه: این صداها برای جنگ بلند شده اند نه برای صلح

ظریف: راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد