Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وضع مقررات منع رفت و آمد در تونس در پی گسترش دامنه اعتراضات

وضع مقررات منع رفت و آمد در تونس در پی گسترش دامنه اعتراضات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تونس همچنان صحنه ناآرامی و درگیری میان پلیس و معترضان است. با گذشت چهار روز از مرگ یک جوان معترض و شدت گرفتن خشونت ها٬ دولت تونس روز جمعه در سراسر

آگهی

تونس همچنان صحنه ناآرامی و درگیری میان پلیس و معترضان است.

با گذشت چهار روز از مرگ یک جوان معترض و شدت گرفتن خشونت ها٬ دولت تونس روز جمعه در سراسر کشور مقررات منع رفت و آمد شبانه اعلام کرد.

مقامهای تونس می گویند این تصمیم برای جلوگیری از به خطر افتادن اموال خصوصی و عمومی اتخاذ شده و از ساعت ۸ شب تا ۵ بامداد قابل اجرا است.

در همین حال حبیب صید٬ نخست وزیر تونس که در پاریس به سر می برد اوضاع را تحت کنترل ارزیابی کرد و گفت: «اوضاع آرام شده. مساله اقتصادی و مرتبط با بیکاری است. یک رشته سیاست ها را در نظر گرفته ایم و در تلاش هستیم این مشکل را که از چالش های اصلی این دولت است بر طرف کنیم. عصای جادویی نداریم و مشکل بیکاری را نمی توان یکباره حل کرد.»

ناآرامی ها در تونس از روز شنبه و در اعتراض به معضل بیکاری٬ در شهر قصرین آغاز شد و در پی مرگ یک جوان بیکار دامنه آن به دیگر شهرهای این کشور گسترش یافت. این جوان که به نشانه اعتراض به بیکاری و اوضاع نابسامان اقتصادی از تیر چراغ برق بالا رفته بود، بر اثر برق گرفتگی جان باخت.

مادر یک جوان تحصیل کرده و بیکار که در این اعتراضات حضور دارد می گوید: «مگر ما تونسی نیستیم؟ چهار سال پیش ما مقاومت کردیم. ما دنبال زیاده طلبی نیستیم بلکه ما نگران جوانانمان هستیم. ما به خاطر آنها تمام تلاش خود را می کنیم.»

آنچه این روزها در خیابان های تونس می گذرد یادآور اعتراضات دسامبر سال ۲۰۱۱ است که با خودسوزی محمد بوعزیزی، جوان دستفروش آغاز شد و با فراری دادن زین العابدین بن علی انقلاب تونس را آفرید و الهامبخش موج بهار عربی در کشورهای منطقه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد

ممنوعیت ورود هیئت پارلمانی اروپا به تونس؛ بروکسل توافقنامه مهاجرتی را تعلیق می‌کند؟

دیده‌بان حقوق بشر تونس را به «سوءاستفاده جدی» علیه مهاجران آفریقایی محکوم کرد