Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا ارتش روسیه شمار نیروهای خود را در سوریه افزایش داده است؟

آیا ارتش روسیه شمار نیروهای خود را در سوریه افزایش داده است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تحلیلی در روزهای گذشته خبر انتقال هزاران سربازان ارتش روسیه به بندر طرطوس در منطقه لاذقیه سوریه و نیز شرکت خلبانان روسی در بمباران مواضع

آگهی

گزارش تحلیلی

در روزهای گذشته خبر انتقال هزاران سربازان ارتش روسیه به بندر طرطوس در منطقه لاذقیه سوریه و نیز شرکت خلبانان روسی در بمباران مواضع شورشیان مخالف دولت بشاز اسد، گمانه زنی ها درباره احتمال مداخله نظامی مستقیم روسیه در سوریه را دوچندان کرد.

وزارت خارجه روسیه با وجود تائید ارسال ادوات نظامی برای ارتش سوریه و حضور مستشاران نظامی روس در این کشور، خبر اعزام سرباز به این کشور را تکذیب کرده است.

با این حال، انتشار عکسهایی از تفنگداران ارتش این کشور در سوریه در شبکه های اجتماعی، صحت موضع رسمی مسکو در این موضوع را با تردید مواجه کرده است. جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا هم هفته گذشته در یک گفتگوی تلفنی با سرگی لاوروف، همتای روس خود، نگرانی واشنگتن را از احتمال عملیات نظامی روسیه در خاک سوریه اعلام کرد.

از زمان آغاز بحران در سوریه در سال ۲۰۱۱، روسیه مهمترین شریک دیپلماتیک دمشق بوده است. پس از تجربه مداخله نظامی در لیبی، نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل دست کم دو بار مانع تصویب قطعنامه علیه دولت سوریه شده است. به علاوه، روسیه در کنار ایران یکی از حامیان مالی، نظامی و لجستیکی ارتش سوریه در جنگ داخلی چهار ساله این کشور بوده است.

هنگامی که بحران سیاسی سوریه پس از ۴ ماه وارد مرحله نظامی شد و این کشور به ورطه جنگ داخلی افتاد، بسیاری از رهبران دول عربی و غربی و همچنین دولت ترکیه، با تاکید بر سقوط قریب الوقوع بشار اسد از مخالفان سوری حمایت می کردند. با این حال به نظر می رسد شرایط عینی در سوریه در کنار حمایت های ایران و روسیه مانع از تحقق «منطق بهار عربی» و سقوط زودهنگام رئیس دولت در سوریه شد.

یک سال پس از آغاز عملیات نه چندان نتیجه بخش ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا در عراق و سوریه، حضور مستقیم نظامی روسیه، در صورت صحت، می تواند معادلات را در این کشور از هم گسیخته بار دیگر تغییر دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی ناتو از حضور نظامی روسیه در سوریه

ابراز نگرانی مقامات غربی از افزایش دخالتهای نظامی روسیه در سوریه

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند