نگرانی ناتو از حضور نظامی روسیه در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
نگرانی ناتو از حضور نظامی روسیه در سوریه

ناتو نسبت به حضور روسیه در سوریه ابراز نگرانی کرد. بنا به تأیید مقامات روسیه، دو فروند هواپیمای این کشور حامل ۸۰ تن کمک های بشردوستانه روز شنبه در فرودگاه شهر بندری لاذقیه در سوریه به زمین نشستند. سه روز پیش، روسیه وجود سلاح در محموله این هواپیماها را تأیید کرده بود.

فیلیپ بریدلاو، فرمانده ارشد ائتلاف نیروهای ناتو در اروپا، روز شنبه گفت: «ما واقعا هنوز هم نمی دانیم روسیه می خواهد در سوریه چه کاری انجام بدهد. همه چیز درباره آن شنیده ایم، از فعالیت های بشردوستانه گرفته تا عملیات نظامی. باید دید نتیجه این کار چه می شود. ما با نگرانی این تحرکات را رصد می کنیم، اما چیزی که ما را بیش از همه نگران می کند، انجام هر گونه عملیاتی در چهارچوب ادامه حمایت از رژیم بشار اسد است.»

از زمان آغاز بحران داخلی سوریه، دولت مسکو سرسختانه از بشار اسد رئیس جمهوری این کشور پشتیبانی کرده است. روسیه در عین حال این ادعا را که در حال سازماندهی حضور نظامی خود در سوریه است رد می کند.

بیش از چهار سال آشوب و کشت و کشتار در سوریه میان ارتش این کشور، شورشیان، کردها و داعش تاکنون سبب مرگ ۲۴۰ هزار نفر و آوارگی نیمی از جمعیت آن شده است.