سازمان ملل متحد: تلفات جانی غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل متحد: تلفات جانی غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته است

با گذشت حدود ۱۴ سال از آغاز درگیری ها و ناآرامی ها در افغانستان، آمار منتشر شده نشان می دهد شمار تلفات جانی و مجروحان غیرنظامی در این کشور افزایش یافته است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد آمار تلفات انسانی در شش ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته افزایشی یک درصدی داشته است.

در این مدت از سال ۲۰۱۵ میلادی از بین ۴,۹۲۱ غیرنظامی افغان که هدف گرفته شده اند، ۱,۵۹۲جانشان را از دست داده اند و ۳,۳۲۹ نفر زخمی شده اند.

دانیل بل، نماینده سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر افغانستان می گوید: «اکثریت قابل توجه یا ۹۰ درصد غیرنظامیانی که کشته و زخمی شده اند نتیجه عملیات زمینی، مواد منفجرۀ دست ساز، کشتار عمدی و حملات انتحاری و هدفمند بوده است.»

در حالی که کابل در صدد دستیابی به توافق صلح با طالبان است، نظامیان افغانستان مسئولیت تامین امنیت کشورشان را بر عهده گرفته اند.

یکی از ساکنان کابل می گوید:«از طالبان می خواهیم تا به جنگ خاتمه دهند و سلاح هایشان را زمین بگذارند. آنان باید در کنار دولت برای ثبات و امنیت کشور کار کنند.»

با درگذشت ملا محمد عمر، طالبان رهبر جدیدی بنام ملا منصور دارد، رهبری که ظاهراً مورد قبول تمام اعضای این گروه افراط گرا نیست و استعفای سید طیب آغا، مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر را بدنبال داشته است، اختلاف و انشقاقی که گفتگوهای صلح کابل با این گروه را بیش از پیش دشوار و بغرنج خواهد کرد.