احتمال تمدید مذاکرات هسته ای ایران و قدرتهای بزرگ قوت می گیرد

احتمال تمدید مذاکرات هسته ای ایران و قدرتهای بزرگ قوت می گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روند مذاکرات هسته ای در وین و زمزمه ها و اظهارات مقامات شش قدرت بزرگ دنیا حاکی از احتمال تمدید مذاکرات است.

با این وجود و در حالی که اسرائیل و عربستان سعودی، دو رقیب منطقه ای ایران، مذاکرات را بدقت زیر نظر دارند، هنوز ساعاتی به پایان روز دوشنبه و مهلت تعیین شده باقی مانده است.

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، اگر مذاکرات هسته ای به ثمر رسد، معادلات سیاسی در خاورمیانه از نو تعریف خواهد شد. به همین دلیل طرفین مذاکره بسیار محتاط هستند.

آنها می باید شکافهایی را پر کنند که در طی بیش از ده سال تنش هسته ای عمیقتر و پیچیده تر شده است، موضوعی که فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا برغم اذعان به آن گفت: «تلاشهای همه ما بر رسیدن به یک توافق متمرکز شده است.»

دامنۀ فعالیت های هسته ای و ابعاد غنی سازی اورانیوم و میزان و زمان لغو تحریم ها دو مانع عمدۀ پیش روی مذاکره کنندگان ایرانی و غربی است.

غرب درصدد اطمینان کامل از عدم تولید سلاح اتمی توسط ایران است، اما ایران مصمم به بازنگردانده شدن بلندپروازی ها و دستاوردهای هسته ای خود است که بخاطر آن بیش از ده سال فشارها و آسیبهای اقتصادی و سیاسی را تحمل کرده است.

غرب با سوء ظن و بی اعتمادی، ایران را به تلاش برای ساخت سلاحهای هسته ای متهم می کند اما تهران همواره این اتهام را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابهام در سرنوشت مذاکرات وین

نیروی دریایی ایران برای رزمایش قریب‌الوقوع با روسیه و چین آماده می‌شود

اسکای نیوز: ایران برای جنگ روسیه در اوکراین پهپاد انتحاری جدید «شاهد ۱۰۷» ساخته است