نخستین مورد سرایت آنفلوانزای پرندگان از انسان به انسان

نخستین مورد سرایت آنفلوانزای پرندگان از انسان به انسان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خطر بیماری آنفلوانزای پرندگان هم چنان بشر را تهدید می کند. یک نشریه پزشکی به نام BMJ در بریتانیا نوشت که گروهی از دانشمندان چینی یک مورد از ابتلا به ویروس اچ7ان9 را گزارش کرده اند که ممکن است از انسان به انسان سرایت کرده باشد. این گونه جدید از ویروس آنفلوانزای پرندگان که در زمستان سال گذشته در چین کشف شد، از پرندگان منتقل می شود اما در خود پرندگان بیماری ایجاد نمی کند. بر اساس آخرین آمار، این ویروس تا کنون سبب بروز عفونت در صد وسی و دو نفر و مرگ چهل و سه تن از تعداد شده است.

مورد گزارش شده مربوط به زن سی و دو ساله ای از اهالی منطقه جیانگ سو در چین است که چند ماه پیش به این بیماری مبتلا شد در حالی که هرگز با پرندگان در تماس نبوده است. پژوهشگران می گویند ممکن است ویروس اچ7ان9 از پدر این زن به او منتقل شده باشد، زیرا پدر او مرد شصت ساله ای ایست که به خاطر شغلش به طور دائم با بازار مرغ فروش ها در ارتباط بوده و بر اثر تماس با پرندگان، بیست روز قبل از دخترش به بیماری آنفلوانزای پرندگان دچار شده بود. او در روز چهارم آوریل بر اثر «نارسایی های متعدد احشایی» در بیمارستان درگذشت در حالی که دخترش نیز در حدود یک ماه قبل از او به همین علت فوت کرده بود.

نشریه BMJ می نویسد که دو سویه ی ویروسی به دست آمده در دو هر بیمار از نظر ژنتیکی تقریبا یکسان بوده اند. دانشمندان در عین حال از این کشف خود چندان شگفت زده نشدند زیرا پس از آزمایش بر روی چهل و سه نفر از خانواده و افرادی که با این پدر و دختر تماس داشتند، دریافتند که به جز یک مورد ابتلا به ویروس بسیار ضعیف شده در یکی از بستگان سببی، هیچ مورد مشکوک یا ابتلای دیگری در میان افراد آزمایش شده وجود ندارد. در واقع پژوهشگران در نتیجه این آزمایش ها مشاهده کردند که ویروس اچ7ان9 سبب واگیری وسیع یا اپیدمی نشده است.

دو پژوهشگر مدرسه بریتانیایی بهداشت مناطق گرمسیری مستقر در بانکوک نیز در مقاله ای در همین زمینه نوشته اند که این ویروس نمی تواند به صورت پایدار میان انسان ها سرایت و گسترش یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا زنان کمتر از مردان «روان‌آزار» هستند؟

ناف شما تو رفته است یا برآمده، آیا می‌دانید چرا؟

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد