Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایدز، سی سال پس از کشف ویروس اچ آی وی

ایدز، سی سال پس از کشف ویروس اچ آی وی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سی سال از کشف ویروس عامل بیماری ایدز می گذرد.

در سال 1983 یک گروه از دانشمندان فرانسوی و آمریکایی موفق شدند پرده از راز این بیماری اسرار آمیز که موجب اختلال در سیستم دفاعی بدن می شود بردارند.

با شناسایی این ویروس، راه برای مبارزه با بیماری ایدز هموار شد.

لوک مونته نیه، ویروس شناس فرانسوی از جمله دانشمندانی بود که در کشف ویروس اچ آی وی شرکت داشت. ویروسی که هنوز قربانی می گیرد و سی و چهار میلیون نفر در جهان به آن آلوده هستند.

او در پاسخ به این سوال که آیا در طول این سی سال کارهای کافی انجام شده و آیا پژوهش ها باید ادامه یابد، می گوید: «ایدز تمام نشده. خیلی از جوان ها فکر می کنند که اکنون داروهایی برای مبارزه با این بیماری وجود دارد، اما پرونده این بیماری هنوز بسته نشده. پژوهش های بنیادینی برای مبارزه با ایدز در جریان است.

پژوهش ها باید به این منجر شود که آثار بیماری پس از یک دوره درمانی شش تا نه ماهه در بدن مبتلا از بین برود و هنوز ما به این مرحله نرسیده ایم. بنابراین پژوهش ها باید بر روی این موضوع متمرکز شوند.

مساله دیگر این است که بدانیم چرا این بیماری به سرعت در حال گسترش است. بویژه در جنوب آفریقا و مخصوصا در میان زن ها. این سرعت در کشورهای شمال خط استوا کمتر است.

به نظر من در مناطق آفریقایی فاکتورهای زیستی هم در توسعه بیماری تاثیر دارند که باید به آن پرداخته شود.

در واقع موضوع فقط منحصر به ویروس نیست، بلکه متغیرهای دیگری وجود دارد که در انتقال بیماری موثرند.»

شصت و نه درصد مبتلایان به بیماری ایدز در مناطق جنوبی صحرای آفریقا سکونت دارند.

بیست و پنج درصد از افراد بالغ در کشور بوتسوانا مبتلا به ایدز هستند. دولت بوستوانا در سال 2002 میلادی برنامه ای را با کمک مبتلایان، جهت آموزش راههای پیشگیری از ابتلا به ایدز راه اندازی کرد.

دیوید نگل در سال 1993 متوجه بیماری اش شد. او اکنون یکی از فعالان اجتماعی مبارزه با ایدز است.

وی می گوید: «اول تصمیم گرفتم خودم را حلق آویز کنم، اما بعد فکر کردم که زندگی هدیه ای از طرف خداست و من نمی توانم خودم را با دست خودم از زندگی محروم کنم. بنابراین از خودم پرسیدم اکنون چه کاری می توانم انجام دهم.»

در آمریکا بخشی از مبارزه بر روی راههای پیشگیری از ابتلا متمرکز شده، حتی اماکن مذهبی در این مبارزه مشارکت می کنند، مانند اینجا در کلیسایی در واشنگتن. ایده اصلی این است که رهبران مذهبی، پیروانشان را به انجام آزمایش ایدز متقاعد کنند.

تا کنون سه گروه مذهبی به این برنامه پیوسته اند.

یکی از مسئولان بخش بهداشت آمریکا می گوید: «باورهای مذهبی در زندگی مردم اهمیت دارد، آنها به دنبال آرامش به کلیسا، کنیسه و مسجد می روند. گروههای مذهبی توانایی بالایی جهت آموزش پیروانشان دارند به همین خاطر است که این برنامه اهمیت زیادی برای ما دارد.»

به گفته دولت ایالات متحده یک میلیون مبتلا به بیماری ایدز در آمریکا زندگی می کنند. از هر پنج مبتلا، یک نفر از بیماری خود آگاهی ندارد. سرعت ابتلا به ایدز در آمریکا بسیار بالاست. تقریبا در هر دقیقه یک نفر به ویروس اچ آی وی آلوده می شود، یعنی رقمی معادل پنجاه هزار نفر در سال.

استفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن می گوید: «آمریکا هنوز راه زیادی تا کنترل بیماری ایدز در پیش دارد. اغلب مبتلایان مردهای همجنسگرا و زن های سیاه پوست هستند، بنابراین به نظر می رسد متغیرهای اجتماعی هم در این بیماری دخیلند.»

آگهی

گفتگو با وارن باکینگهام

وارن باکینگهام یکی از کسانی است که مبارزه دولت آمریکا با بیماری ایدز را در مقیاس جهانی رهبری کرد.

وی چند ماهی است که بازنشسته شده با این وجود همچنان به دولت آمریکا مشاوره می دهد.

او بیست و پنج سال پیش مبتلا به ایدز شد و از جمله کسانی بود که بی پرده در مقابل مردم از بیماری اش سخن گفت تا به این ترتیب با باورهای غلط بخشی از جامعه درباره ایدز مبارزه کند.

خبرنگار یورونیوز به خانه وی رفته تا با او از نزدیک گفتگو کند.

آگهی

آقای باکینگهام می گوید: «با وجود تمام زیان هایی که به بشر وارد شد و با وجود سیاسی شدن بیماری فکر می کنم که این ویروس تحولاتی هم ایجاد کرد. باعث شد که افراد مبتلا، به مبارزه علیه ایدز بپردازند و روابط خانواده ها با فرزندان همجنسگرا و دید آنها را تغییر داد.

هرچه باشد، اینجا در آمریکا و سایر نقاط جهان نمی توانیم مردم را مجبور کنیم تا دیدگاهشان و رفتارشان را در قبال برخی مسایل عوض کنند.

اما امروز بر خلاف سالهای ابتدایی بروز بیماری ایدز دیدگاه مردم عوض شده. ابتدا مردم فکر می کردند این بیماری مختص به همجنسگرایان و یا معتادان به مواد مخدر است. اما این تصور اکنون دیگر وجود ندارد.

مشکل دیگر این است که برخی تصور می کنند که ایدز دیگر بیماری خطرناکی نیست و با خود می گویند، خوب اگر بیمار شوم چه می شود؟ قرص می خورم و همه چیز به حالت عادی باز می گردد، این یک تصور هولناک است.

هیچ گروهی از مردم از خطر ابتلا در امان نیست. باید همه چیز را تحت نظر بگیریم و با مردم به طور مستقیم گفتگو کنیم، در همه جای جهان و در همه شرایط.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای نخستین بار در دنیا یک زن مبتلا به اچ‌آی‌وی با پیوند سلول‌های خون بند ناف درمان شد

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سطح امید به زندگی در اتحادیه اروپا به ۸۱.۵ سال رسید