برای نخستین بار در دنیا یک زن مبتلا به اچ‌آی‌وی با پیوند سلول‌های خون بند ناف درمان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
عکس تزیینی است
عکس تزیینی است   -  Copyright  CANVA

پیوند سلول‌های بنیادین موجب درمان یک زن مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی شد. این بیمار میان‌سال آمریکایی برای درمان لوسمی حاد خود، سلول‌های بنیادی از فردی دریافت کرد که به طور طبیعی در برابر ویروس عامل بیماری ایدز مقاوم بود. حالا ۱۴ ماه بعد از عمل پیوند، پزشکان می‌گویند اثری از ویروس HIV در بدن این زن از نژاد مختلط مشاهده نشده و به داروهای ضدویروس پسگرد (رتروویروسی) نیازی پیدا نکرده است.

برای درمان این زن که از لوسمی حاد میلوئیدی (Acute Myeloid Leukemia) یا به اختصار AML هم رنج می‌برد برای نخستین‌بار از روش جدیدتری در استفاده از خون بند ناف بهره گرفته شد. از این روش درمانی جدید می‌توان برای درمان شمار بیشتری از مردم استفاده کرد.

بعد از تشخیص بیماری لوسمی و سپری کردن یک دوره سخت و فشرده شیمی‌درمانی، به سلول‌های خونی او آسیب وارد شد. سپس از یکی از اعضای بالغ خانواده سلول‌های بنیادی دریافت کرد تا سطح سلول‌های خونی او افزایش یابد. این‌گونه بود که پزشکان موفق شدند همزمان با استفاده از خون بند ناف یک نوزاد غریبه، سطح سلول‌های خونی او را ثابت نگه دارند. خون بند ناف بعد از حدود یک ماه شروع کرد به تولید سلول و به‌واسطه جهشی که در این اثنا پیدا کرده بود، سلول‌های جدید در برابر عفونت ناشی از ویروس اچ‌آی‌وی مقاوم شده بودند.

او نخستین زنی است که تاکنون از شر ویروس اچ‌آی‌وی نجات پیدا کرده‌ است. پیش از او یک مرد سفید پوست و یک مرد لاتین تبار نیز بهبود پیدا کرده بودند.

شارون لوین، رئیس منتخب انجمن بین‌المللی ایدز در بیانیه‌ای درباره این زن که حدود ۴ سال پیش به HIV مبتلا شده بود، گفت: «این سومین گزارش از درمان در این شرایط و اولین مورد از درمان یک زن مبتلا به اچ‌آی‌وی است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این پژوهش بخشی از یک طرح مشترک دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس (UCLA) و دانشگاه جانز هاپکینز آمریکاست و در آن محققان درمان ۲۵ فرد مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی ره همزمان با درمان بیماری‌های دیگر آن‌ها نظیر سرطان دنبال می‌کنند. در روش بکاررفته در این پژوهش به بیماران از طریق خون بند ناف سلول‌های بنیادی پیوند زده می‌شود.