Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برای نخستین بار در دنیا یک زن مبتلا به اچ‌آی‌وی با پیوند سلول‌های خون بند ناف درمان شد

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای درمان این زن که از لوسمی حاد میلوئیدی هم رنج می‌برد برای نخستین‌بار از روش جدیدتری در استفاده از خون بند ناف بهره گرفته شد. ۱۴ ماه بعد از عمل پیوند، پزشکان می‌گویند اثری از ویروس HIV در بدن این زن از نژاد مختلط مشاهده نشده و به داروهای ضدویروس پسگرد (رتروویروسی) نیازی پیدا نکرده است.

آگهی

پیوند سلول‌های بنیادین موجب درمان یک زن مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی شد. این بیمار میان‌سال آمریکایی برای درمان لوسمی حاد خود، سلول‌های بنیادی از فردی دریافت کرد که به طور طبیعی در برابر ویروس عامل بیماری ایدز مقاوم بود. حالا ۱۴ ماه بعد از عمل پیوند، پزشکان می‌گویند اثری از ویروس HIV در بدن این زن از نژاد مختلط مشاهده نشده و به داروهای ضدویروس پسگرد (رتروویروسی) نیازی پیدا نکرده است.

برای درمان این زن که از لوسمی حاد میلوئیدی (Acute Myeloid Leukemia) یا به اختصار AML هم رنج می‌برد برای نخستین‌بار از روش جدیدتری در استفاده از خون بند ناف بهره گرفته شد. از این روش درمانی جدید می‌توان برای درمان شمار بیشتری از مردم استفاده کرد.

بعد از تشخیص بیماری لوسمی و سپری کردن یک دوره سخت و فشرده شیمی‌درمانی، به سلول‌های خونی او آسیب وارد شد. سپس از یکی از اعضای بالغ خانواده سلول‌های بنیادی دریافت کرد تا سطح سلول‌های خونی او افزایش یابد. این‌گونه بود که پزشکان موفق شدند همزمان با استفاده از خون بند ناف یک نوزاد غریبه، سطح سلول‌های خونی او را ثابت نگه دارند. خون بند ناف بعد از حدود یک ماه شروع کرد به تولید سلول و به‌واسطه جهشی که در این اثنا پیدا کرده بود، سلول‌های جدید در برابر عفونت ناشی از ویروس اچ‌آی‌وی مقاوم شده بودند.

او نخستین زنی است که تاکنون از شر ویروس اچ‌آی‌وی نجات پیدا کرده‌ است. پیش از او یک مرد سفید پوست و یک مرد لاتین تبار نیز بهبود پیدا کرده بودند.

شارون لوین، رئیس منتخب انجمن بین‌المللی ایدز در بیانیه‌ای درباره این زن که حدود ۴ سال پیش به HIV مبتلا شده بود، گفت: «این سومین گزارش از درمان در این شرایط و اولین مورد از درمان یک زن مبتلا به اچ‌آی‌وی است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

این پژوهش بخشی از یک طرح مشترک دانشگاه کالیفرنیای لس آنجلس (UCLA) و دانشگاه جانز هاپکینز آمریکاست و در آن محققان درمان ۲۵ فرد مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی ره همزمان با درمان بیماری‌های دیگر آن‌ها نظیر سرطان دنبال می‌کنند. در روش بکاررفته در این پژوهش به بیماران از طریق خون بند ناف سلول‌های بنیادی پیوند زده می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا زنان بیشتر از مردان بر اثر آسم می‌میرند؟

ژنتیک و سلامت روان؛ چگونه با آزمایش خون می‌توان به اختلالات روانی پی برد؟

ایدز، سی سال پس از کشف ویروس اچ آی وی