Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

محمود عباس: درخواست ایجاد فلسطین را به سازمان ملل می بریم

محمود عباس: درخواست ایجاد فلسطین را به سازمان ملل می بریم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اقدام ایالات متحده آمریکا در وتوی طرح قطع نامه شورای امنیت برای توقف شهرک سازی در مناطق خودگردان فلسطینی، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان را که از کارایی شورای امنیت مایوس شده است، وا داشته تا درخواست خود را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارجاع دهد.

یورونیوز: آقای محمود عباس، رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، به یورونیوز خوش آمدید.

محمود عباس: سلام و سپاسگزارم.

یورونیوز: دولت آمریکا چندین بار در تلاش خود برای پایان دادن به سیاست شهرک سازی ناکام مانده و از حق وتو خود در شورای امنیت برای جلوگیری از محکوم کردن اسرائیل استفاده کرده است.

آیا شما برای پیشبرد روند صلح همچنان روی آمریکا حساب می کنید؟

محمود عباس: ما می دانیم که غیر از استفاده از حق وتو، آمریکایی ها همواره بر علیه ما و حامی اسرائیل بوده اند و استفاده از حق وتو یکی از نمونه های اخیر آن است. ما خواهان توقف شهرک سازی هستیم. این چیزی است که آمریکا هم گفته است. ولی گروه چهار هم هست، اما مشکل این گروه این است که به چهار قسمت تقسیم شده، روسیه، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل. ما با تمام این چهار طرف در تماسیم و نمی توانیم بگوییم که یکی از آنها را نمی خواهیم چون چهار طرف با هم یک مشروعیت بین المللی ایجاد می کنند. ما به یاد می آوریم که پس ازاستفاده آمریکا از حق وتو، نماینده بریتانیا در شورای امنیت سازمان ملل به نمایندگی از طرف کشور خود و همچنین فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا، بیانیه ای را صادر کرده و خواهان پایان شهرک سازی شدند. ما از این اقدام حمایت می کنیم چون این بیانیه شامل توقف کامل شهرک سازی بوده و مشروعیت بین المللی دارد.

یورونیوز: مقامات تشکیلات خود گردان فلسطینی از اتحادیه اروپا چه می خواهند؟

محمود عباس: اتحادیه اروپا به ما کمک مالی می کند. البته برخی کشورهای اروپایی هم که با ما رابطه دارند خود به طور مستقل نیز این کار را انجام می دهند. ما این اقدام سخاوتمندانه را تحسین می کنیم. ولی ما همواره خواهان موضع گیری سیاسی از طرف اتحادیه اروپا بوده ایم. موضع گیری که ما خواهان آن هستیم اخیرا در بیانیه هایی ابراز شده است. برای همین ما از آنها می خواهیم که بر موضع خود باقی بمانند.

ما نمی خواهیم که اتحادیه اروپا جانشین آمریکا شود. چیزی که ما از این اتحادیه می خواهیم، حمایت از روند صلح و هدایت تلاشهای اعضای کمیته گروه چهار برای دستیابی به صلح است.

یورونیوز: اسرائیل از شما خواسته ماهیت یهودی آن را به رسمیت بشناسید.

این خواسته چه معنایی دارد و چرا شما آن را رد کردید؟

محمود عباس: موضع ما تاکنون رد کامل این خواسته بوده است. اما ما کشور اسرائیل را به رسمیت می شناسیم. اما این به آن معنا نیست که هر بار که یک ایده جدیدی را مطرح می کنند ما باید آن را بپذیریم. آنها این ایده را برای مانع تراشی در مذاکرات مطرح کردند.ما به آنها گفتیم نه. ما آن را نمی پذیریم.

یورونیوز: آیا شما علیرغم تهدیدات اسرائیل خواهان اعلام یک جانبه تشکیل کشور فلسطینی هستید؟

محمود عباس: در ابتدا ما بطور یکجانبه، موجودیت یک کشور فلسطینی را اعلام نمی کنیم. ما فقط گفتیم موضوع را به سازمان ملل ارجاع می دهیم. چرا ما اخیرا ان کار را کردیم؟

این فقط به خاطر موضوع شهرک سازی نبود. بلکه ما دیدیم تمام درها به روی ما بسته شده است. پس ما کجا می بایست می رفتیم؟

چه نهاد بین المللی هست که یک ملت مظلوم خواسته های خود را در آنجا مطرح کند؟

اگر سازمان ملل نیست، پس کجاست؟

وقتی ما به سازمان ملل مراجعه می کنیم این به معنای تصمیم یک جانبه نیست. من به سازمان ملل می روم تا فقط حقوق خود را طلب کنم. اسرائیل بر چه مبنایی بنا نهاده شده؟ اسرائیل بر مبنای قطعنامه 181 مجمع عمومی سازمان ملل شکل گرفته است. چرا نمی گویند که این یک تصمیم یک جانبه است؟

این سیاست شهرک سازی و بی هویت کردن و یهودی سازی فلسطین است که یک جانبه است. ما می خواهیم در ماه سپتامبر به سازمان ملل برویم. نمی توانم بگویم که آقای اوباما قول شفاف و روشنی داده ولی سخن شفاف و روشنی در این زمینه کرده است. ماه سپتامبر در پیش روی ماست و من می خواهم تا آن موقع یک کشور کامل فلسطینی را ببینم. کمیته چهار جانبه نیز خود تایید کرد که مذاکرات از ماه سپتامبر سال گذشته آغاز و در ماه سپتامبر سال بعد از آن پایان خواهد یافت. ما در ماه سپتامبر سال گذشته به آمریکا رفتیم ولی آقای نتانیاهو آغاز مذاکرات را نپذیرفت زیرا او مخالف توقف شهرک سازی بود.

اگر ما تا ماه سپتامبر امسال مذاکرات جدی در مورد موضوعات اساسی چون مرزها، امنیت، بیت المقدس، آب، پناهندگان و دیگر موضوعات مهم نداشته باشیم، ما به سازمان ملل مراجعه کرده و از آنها خواهیم پرسید، نظر شما چیست؟ موضع شما چیست؟ ما چکار باید بکنیم؟ این حق ماست، تصمیم یک جانبه نیست.

یورونیوز: خواسته های فلسطینیان برای از سرگیری مذاکرات چیست؟

محمود عباس: ما دو خواسته داریم. اول پذیرش قطعنامه های بین المللی که خواهان بازگشت به مرزهای سال 1967 است و در نظر گرفتن تمام پیشنهادات تبادل زمین و دیگری مسئله امنیت است.

یورونیوز: و اما در مورد موضوعان داخلی فلسطینیان، چه مانعی بر سر راه صلح با حماس وجود دارد؟

محمود عباس:من نمی توانم شخص خاصی را مورد اتهام قرار دهم. من حدود یک ماه پیش اعلام کردم که حاضرم به غزه بروم و در آنجا با افراد تکنوکرات و مستقل، دولتی تشکیل دهم. این دولت دو کار باید انجام دهد. اول بازسازی غزه و سپس تعیین تاریخی برای برگزاری انتخابات. همه بدون استثنا این پیشنهاد را پذیرفتند ولی حماس تا کنون پاسخ مثبتی نداده است. در عوض ما پاسخهای منفی شنیدیم که به آنها توجهی نمی کنیم.

ما منتظر یک پاسخ مثبتیم تا مسائلمان را به پیش برده و حل کنیم و به این حالت گسستگی پایان دهیم.

اما چه کسی مسئول است؟ شما شاید بتوانید به سوال من پاسخ دهید؟

یورونیوز: آیا شما فکر می کنید بخاطر دخالت برخی کشورهای منطقه است؟

محمود عباس: به هر دلیلی که فکر می کنید درست است فکر کنید.

یورونیوز: آیا به ایران فکر می کنید؟

محمود عباس: ما نمی خواهیم این حرفها را تکرار کنیم. من قبلا چند بار گفته ام که نمی خواهم وارد مشاجره با حماس شوم. چون ما توافق کرده ایم تا وارد جنگ رسانه ای نشویم.

یورونیوز: آقای رییس از شما سپاسگزارم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقوع یکی از بدترین درگیری‌های خشونت‌‌آمیز در کرانه باختری در پی پیدا شدن جسد یک نوجوان اسرائیلی

محمود عباس کابینه جدید تشکیلات خودگردان فلسطینی را معرفی کرد

آیا محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مورد سوءقصد قرار گرفته است؟