هنگ‌کنگ؛ رونق بازار هنر در شهر تجارت

هنگ‌کنگ؛ رونق بازار هنر در شهر تجارت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هنگ کنگ فقط به خاطر بازارها مالی، تجارت و خرید و زندگی شبانه معروف نیست. این گزارش کنجکاوی تان در باره هنگ کنگ را تحریک می‌کند.

آگهی

هنگ‌کنگ فقط به‌خاطر آسمان‌خراشها،‌ بازارهای مالی، مراکز خرید و زندگی شبانه‌‌اش معروف نیست. این منطقه خودمختار در جنوب چین امروز میزبان رویدادها و برنامه‌های فرهنگی هنرمندانی از اروپا و از سراسر جهان است و به شهری پر جنب و جوش با فرهنگی بین المللی، تبدیل شده است.

پوسترهایی که با همه ارتباط برقرار می‌کند

منطقه موسوم به PMQ در هنگ‌کنگ قبلا محل سکونت خانواده‌های اعضای پلیس هنگ کنگ بوده است. این محله‌ قدیمی خانه های سازمانی به منطقه فرهنگی تبدیل شده است.

در گالری موسوم به «کوب‌»‌ در منطقه PMQ، نمایشگاه موقتی از پوستر هنرمندان لهستانی برگزار شده است. این نمایشگاه موسوم به «پوستریزد»‌ (POSTERiZED) از ۲۵ ماه مه تا ۱۰ ژوئن در این گالری برپاست.

موضوع پوسترها رابطه بین شرق و غرب، و شمال و جنوب است. نمایشگاه به همت رئیس بخش گرافیک دانشگاه «هنرهای زیبای پوزنان» Poznan University of Fine Arts برپا شده است.

ماکس اسکوروایدر، از دانشگاه هنرهای زیبا پوزنان می گوید: «هر کدام از این پوسترها با زبان خاص خودش، ارتباطی بین کشورهای مختلف برقرار می‌کند. این پوسترها منحصربفرد هستند زیرا موضوعش برای هر ملیتی قابل درک است.»‌

آثار هنری از داخل نمایشگاه به بیرون و خیابان راه پیدا کرده است. روی دیوارها گرافیتی نقاشی خیابانی. در سبکهای مختلف مانند پاپ دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: هنر بازل؛ حضور گالری ایرانی در هنگ‌کنگ

تفریح در طبیعت امکان زندگی حرفه ای و شخصی

هنگ‌کنگ همچنین یکی از مراکز مهم اقتصادی در آسیاست و خارجی‌های زیادی در این منطقه وابسته به چین زندگی می‌کنند. هنگ‌کنگ بیشتر به خاطر مراکز تجاری و بازارهای مالی معروف است. درباره جاذبه‌های طبیعت در اطراف این شهر چیزی زیادی گفته نمی‌شود.

منطقه ساحلی در اطراف شهر یکی از جاهایی است می توان پس از پایان کار از آن لذت برد. البرتی و تام اویتروال از ۱۰ سال پیش در هنگ کنگ زندگی می کنند. قایقرانی یکی از تفریحات این زوج هلندی است.

تام رئیس شرکت سوختهای زیستی است. او و همسرش اولین بار بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه برای تعطیلات به هنگ کنگ آمد. آنها تصمیم گرفتند که در هنگ‌کنگ کار و زندگی کنند. او می‌گوید: «بعد از اینکه فارغ التحصیل شدیم به چین آمدیم. تحت تأثیر حال و هوای آسیا قرار گرفتیم. نقل مکان همیشه قمار است، اما بعد از ۱۰ سال هنوز اینجا هستیم. مهمترین دلیلش به نظرم محیط کسب و کار در اینجاست. از سوی دیگر اینجا می‌توانیم بین زندگی حرفه ای و شخصی تعادل برقرار کنیم.»

البرتی یوتروال می‌گوید امکان تعادل بین زندگی حرفه‌ای و شخصی یکی از جذابیتهای هنگ‌کنگ است: «کارمان زیاد است اما تفریح هم می کنیم من صبح خیلی زود به سرکار می روم ساعات کاری ام طولانی است… سعی می کنم وقتی پیدا کنم که با بچه هایم بگذرانم. هر آخر هفته با بچه ها قایقرانی می کنیم، این تعادل زندگی حرفه ای و شخصی یکی از جذابیتهای هنگ کنگ است​.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

زندان‌های دیروز، گالری هنری امروز

طرح موسوم به « موزه ام پلاس»‌(M+ Museum) یکی دیگر از برنامه‌های فرهنگی است که در هنگ‌کنگ اجرا می‌شود.

ورونیکا کاستی‌یو نقش مهمی در این برنامه دارد. او همچنین معاون نمایشگاه «موزه ام پلاس» می‌گوید:‌ «این موزه گل سر سبد مکانهای فرهنگی در هنگ‌کنگ است. به هنرهای دیداری معاصر اختصاص دارد. این موزه مفهوم جدیدی برای زندگی در هنگ کنگ را مطرح می‌کند: مفهوم مشاغل و کارهای مختلف که در هنگ کنگ در کنار هم وجود دارد.»

یکی دیگر از اقدامات فرهنگی در هنگ کنگ تبدیل پاسگاه مرکزی پلیس به موزه و فضای فرهنگی است. مرکز موسوم به «تای کوان»‌ قبلا زندان بوده است امروز به محلی برای برگزاری نمایشگاه و رویدادهای فرهنگی تبدیل شده است.

سلولهای زندان به عنوان سند تاریخی حفظ شده است. در کنار این سلولها مجموعه‌ای از آثار هنری از سراسر جهان به نمایش گذاشته شده‌است.

فستیوال موسوم به «لو فرنچ می» (Le French May) یکی از دیگر از برنامه‌های فرهنگی است که هر سال در شهرداری برگزار می‌شود.

ژولین لوئیک گرن مدیر این برنامه بیشتر توضیح می دهد:‌ «رونق فعالیتهای هنری در هنگ کنگ کشورهای بیشتری را برای شرکت در رویدادهای فرهنگی به اینجا کشانده است. حدود ۱۰۰ اثر هنری مربوط به دهه ۶۰ میلادی در اینجا به نمایش گذاشته شده است،‌ یکی یکی دیگر از برنامه‌های ما در اینجا، «له فورنز» Les Forains نام دارد. این نمایش مربوط به سال ۱۹۴۵ میلادی و یک نمایش باله با موسیقی سبک هیپ هاپ و الکترو است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبدیل معادن زغال‌سنگ به معادن فرهنگ در لهستان

بلگراد، شهری که در آن احساس غربت نمی‌کنید

فروش ۳۷ میلیون دلاری یک کاسه چینی در حراج رکورد شکست