زندگی در پرو؛ تجارت منصفانه قهوه و کاکائو

زندگی در پرو؛ تجارت منصفانه قهوه و کاکائو
Copyright 
نگارش از Monica Pinna
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از جنگلهای کاکائو در پرو می توان حدود ۲۰ طعم مختلف کاکائو بدست آورد.

آگهی

از جنگلهای کاکائو در پرو می توان حدود ۲۰ طعم مختلف کاکائو بدست آورد. یکی از نادرترین قهوه های جهان نیز در در رشته کوههای آند در جنوب پرو یافت می شود. تعاونی و سازمانهای محلی با تجارت منصفانه قهوه و کاکائو از کشاورزان و تولیدکنندگان محلی حمایت می کنند. مونیکا پینا در این گزارش «زندگی در پرو» به سراغ دو تعاونی تولید قهوه و کاکائو در پرو رفته است.

تجارت در پرو

  • در قرن هجدهم، قهوه وارد پرو شد و از آن پس یکی از اصلی ترین پایه های صادرات این کشور محسوب می شود
  • بین ۱۵تا ۲۵ درصد قهوه پرویی توسط یک تعاونی وابسته به انجمن تجارت منصفانه تولید می شود
  • پرو سومین کشور تولید کننده کاکائو در آمریکای لاتین است

خورخه یکی از ۳۰۰ نفری است که برای تعاونی قهوه موسوم به «اوآدکینا» واقع کوههای آند در جنوب پرو کار می کند. از ماه ژوئن تا ماه اکتبر او هر روز صبح برای چیدن دانه های قهوه از کوها بالا می رود. مزرعه قهوه در ارتفاع ۱۳۰۰ متر تا ۲۴۰۰ متر است. چیدن قهوه کار سختی است. افراد خانواده و تعدادی از همسایه ها در برداشت محصول به خورخه کمک می کنند.

او می گوید: «بخش فنی تعاونی روشهای مناسب برداشت محصول را به ما نشان می دهد. همچنین به ما می گوید دانه ها را چگونه انتخاب کنیم. چیزهایی هم درباره کشت و پرورش قهوه در مزرعه و هچنین چگونگی بارور کردن خاک به ما یاد می دهد.»

کشاورزی ارگانیک و تجارت منصفانه اساس کار این تعاونی است. هدف تجارت منصفانه تضمین حقوق کشاورزان است و اینکه آنها درآمد بیشتری داشته باشند، به شرط اینکه محصول ارگانیک تولید و در روند تولید قهوه روشهای سازگار با محیط زیست، مثل چیدن انتخابی گیلاسهای رسیده قهوه را رعایت کنند.

گیلاس قهوه دارای میوه و پالپ است. بعد از خشک شدن گیلاس قهوه، بذر یا دانه قهوه از جدا می شود.

مدیر تعاونی «اوادیکینا» می گوید: «محصولی که بدست می آوریم از نظر کیفیت پایدار است، ۸۰ درصد پول را به صورت پیش پرداخت به کشاورزان می دهیم. ۲۰ درصد باقی مانده هم معمولا پس از فروش بیشتر می شود و گاهی تا ۵۰ الی ۶۰ درصد می رسد. بیشتر از ۸۰ درصد محصولات ما به بریتانیا می رود بقیه رابه ایالات متحده آمریکا، کانادا و بخشی از اروپا می فروشیم.»

تعاونی «اوادیکینا» حدود ۵۲ سال پیش تاسیس شد. بهبود کیفیت قهوه هم باعث شده که درهای بازارهای بیشتری به روی محصولات تعاونی گشوده شود. بنجامین برای انتخاب قهوه های تخصصی برای یک شرکت خصوصی صادرات و واردات به تعاونی «اوادیکینا» رفته است.

او می گوید: «یپیکا یکی از قدیمی ترین انواع قهوه است که در اینجا یافت می شود. این نوع قهوه در همه جا پیدا نمی شود زیرا نسبت به آفت هایی که بر قهوه تاثیر می گذارد، مقاوم نیست.»

از مزارع قهوه در کنار رودخانه اوروبامبا به کوههای آند می رویم تا به شهر کوییابامبا برسیم.

ادوین مدیر تعاونی «اورومبا» ما را به دیدار مزارع کاکائو تعاونی اش می برد.

کاکائو چونچو، کاکائو محلی است که برداشت آن هم مشکل است. ۱۴۱ نفر در این تعاونی برای تولید کاکائو ارگانیک کار می کنند. همه این افراد تولید کنندگان جز هستند. مزارع آنها بطور متوسط از پنج هزار تا ۵۰ هزار هکتار است. هرهکتار حدود یک هزار کیلوگرم محصول تولید می کند.

پرو هشتیمن تولید کننده کاکائو درجهان و سومین کشور تولید کننده آن در قاره آمریکاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار از سن‌پترزبورگ؛ موزهٔ ارمیتاژ، هنر جهان در دل کاخ‌‌های روسیه

یک قاضی به استفاده از برچسب هشدارآمیز در مورد جنبه سرطان زای قهوه حکم داد

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند