کلانشهر توکیو؛ ارتباط با گذشته از طریق رودها و آبراه ها

کلانشهر توکیو؛ ارتباط با گذشته از طریق رودها و آبراه ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مدتها در شهر توکیو همه توجه معطوف به توسعه شهر بود، اما اکنون این شهر می خواهد دوباره ارتباط گذشته خود با آب را برقرار کند.

آگهی

مدتها در شهر توکیو همه توجه معطوف به توسعه شهر بود، اما اکنون این شهر می خواهد دوباره ارتباط گذشته خود با آب را برقرار کند.

کلانشهر توکیو، پایتخت ژاپن، یکی از کلانشهرهای مدرن است که چندین چهره مختلف دارد. صدها سال پیش به توکیو شهر آب می گفتند، اما رشد و گسترش شهر همه توجه ها را به خود معطوف کرد و همه از این ظرفیت شهر غافل ماندند. امروز رنسانسی در شهرسازی پایتخت ژاپن در جریان است: شهروندان با رودخانه ها، کانالها و آبراهها ارتباط برقرار می کنند.

چند رود بزرگ از توکیو می گذرد، از جمله رود «سومیدا». اما اگر رودهای متوسط و کوچک را به حساب بیاوریم تعداد این رودها از یکصد رود هم بیشتر می شود.

توکیو تا اواسط قرن نوزدهم «اِدو» نام داشت که در زبان ژاپنی به معنای دهانه رودخانه است. تا آن زمان تمام شهر در اطراف آب ساخته شده بود. از مسیرهای آبی و رودخانه ای برای حمل و نقل استفاده می شد.

یک استاد دانشکده مهندسی و طراحی دانشگاه هوسِی می گوید: «زندگی شهری شهروندان و بیشتر فعالیتهای روزمره آنها از طریق شبکه آبها امکان پذیر بود. می توان گفت که توکیو هم مثل ونیز شهر آب بود. اما این جنبه شهر مدتهای زیادی فراموش شده بود. خوشبختانه در سالهای اخیر آبراه ها و رودهای توکیو بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است.»

در گذشته به ظرفیتهای مختلف کانالها و آبراههای توکیو توجهی نمی شد و تعداد زیادی از آنها یا از مسیر منحرف شده، یا روی آنها را پوشانده بودند. اما امروز، طرحهای زیادی برای بازسازی پلهای تاریخی شهر در حال اجراست. همچنین در کناره رودهای داخلی توکیو فضاهای تفریحی با اسکله های طولانی برای قدم زدن به وجود آمده است و بسیاری از مردم شهر از این فضاها استفاده می کنند.

یوجی مارو از خانواده ای است که نسل اندر نسل ماهیگیر بوده اند. از نظر او برنامه های جدید توسعه شهری در توکیو بر بهبود کیفیت آب هم تاثیر می گذارد. یوجی می گوید از اینکه می تواند سنت قدیمی و خانوادگی ماهیگیری را زنده نگه دارد خوشحال است: «روزهایی که تور ماهیگیری ام پر از ماهی می شود، خوشحالم و تمام روز حال خوبی دارم.»

قایقهایی که به شیوه قایقهای سنتی موسوم به «یاکاتابونه» ساخته شده، نیز در آبراههای توکیوی مدرن دیده می شود. قایقهای «یاکاتابونه» مربوط به دوران «ادو» است که از قرن هفدهم تا اواسط قرن نوزدهم استفاده می شدند. مردم می توانند در رستورانهایی که در این قایقها هست، غذا بخورند‬‎ و به این ترتیب به گذشته شهر سفر کنند.

نقاشی ها و تصاویر بایگانی شده، از گذشته شهر و چگونگی شکل گیری شهر فعلی حکایت دارد و نشان می دهد چگونه می توان در شهرسازی توکیو، از طریق این رودها ارتباط با گذشته را احیا کرد.

هیدنوبو جینای، یکی دیگر از اساتید دانشکده مهندسی و طراحی استاد دانشگاه هوسِی می گوید: «در نیمه اول دهه هشتاد میلادی، در جامعه پساصنعتی، از آب رودخانه ها رفع آلودگی شد، کارخانه ها و انبارها به گالری، کافه و رستوران تبدیل شد. مردم به یک هویت فرهنگی نیاز داشتند و می خواستند با ارزشهای تاریخی شان مجددا پیوند برقرار کنند و به این ترتیب رابط نزدیک تری با رودخانه ها و آبهای توکیو ایجاد شد.»

در بیرون شهر هم جاذبه های گردشگری برای کسانی هست که بدنبال ماجراجویی بیشتر هستند. رودخانه «تاما» یکی از رودهایی است که از شهر توکیو می گذرد. این رود در «اوکوتاما»، در غرب توکیو قرار دارد. اینجا محل مناسبی برای علاقمندانی است که می خواهند ورزشهای آبی مثل قایقرانی، رودگردی یا کایاک سواری انجام دهند. کسانی هم هستند که به مبتدیان کمک می کنند.

بهترین جا برای کشف زیبایی های رودخانه های اصلی توکیو، آبهای اطراف کلانشهر است. اینجا به دور از هیاهوی شهری می توان از طبیعت زیبا هم لذت برد.

توکیو خود را برای میزبانی بازیهای المپیک در سال ۲۰۲۰ هم آماده می کند. امکانات و تاسیساتی هم در نظر گرفته شده، مثل تاکسی- قایقهایی که به جابجا کردن مردم اختصاص دارد و در حال حاضر هم قرار است بطور آزمایشی در شهر استفاده شود.

یک قایقران تاکسی آبی در توکیو می گوید: «الان ما فقط دو تاکسی- قایق داریم و قرار است تعدادشان به ۶۰ تا برسد. هدف این است که در آینده از این قایقها برای حمل نقل شهری استفاده بیشتری شود.»

سیستم حمل و نقل شهری با کشتی و قایق اهمیت اساسی دارد. باید فضاهای چند منظوره ایجاد شود که بتوان از آن استفاده های مختلف کرد. چالش آینده توسعه شهری در توکیو هم ایجاد همین فضاها و اسکله های چند منظوره است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محله «گینزا»‌ در توکیو، از خرید درمانی تا تئاتر سنتی ژاپنی

کلان‌شهر؛ سفری به سفرهٔ هزار رنگ غذاهای چینی در شانگهای

اوزاکای ژاپن کلانشهری نوآور و پویا و کاندیدای نمایشگاه جهانی ۲۰۲۵