Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برگزاری تورنمنت «فوتبال برای دوستی» با حضور نوجوانان سوری

برگزاری تورنمنت «فوتبال برای دوستی» با حضور نوجوانان سوری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چهارمین دوره تورنمنت «فوتبال برای دوستی»، روز جمعه و شنبه هفته گذشته، در شهر میلان ایتالیا برگزار شد.

آگهی

چهارمین دوره تورنمنت «فوتبال برای دوستی»، روز جمعه و شنبه هفته گذشته، در شهر میلان ایتالیا برگزار شد. در این رقابتهای نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۴ ساله از ۳۱ کشور با یکدیگر به رقابت پرداختند.

این تورنمنت که پیش از بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا برگزار شد، تحت تاثیر حضور تیم نوجوانان الوحده سوریه قرار گرفت.

زیاد شابو، سرمربی این تیم، درباره حضور تیمش در این مسابقات گفت: «مردم سوریه صلح طلب و خواهان دوستی با بقیه ملل هستند. برای بازیکنانم بازی با نوجوانان فرانسوی، برزیلی، ایتالیایی و بقیه کشورها رویایی بود که به واقعیت پیوست. از هم شناخت پیدا کردند و با هم دوست شدند. مردم سوریه هنوز زنده اند و خواستار صلح و دوستی با مردم همه کشورها هستند.»

عمر، نوجوان سوری، به همراه هم تیمی هایش با اتوبوس خود را به لبنان رساندند و از آنجا با پروازی مستقیم عازم میلان شدند. عمر در پاسخ به پرسشهایی درباره حضورش در این رقابتها و آرزوهایش چنین می گوید: «خیلی خوشحالم. می توانم استعدادهایم را به همه دنیا نشان دهم. می خواهم بازیکن معروفی در لالیگا شوم و در بارسلون بازی کنم.»

فرانتس بکن باوئر، اسطوره آلمانی فوتبال جهان حضور تیم الوحده در این رقابتها را مثبت می خواند و معتقد است که دور نگهداشتن کودکان از جنگ، کار بسیار مهمی است: «گروه کوچکی از نوجوانان سوری کشورشان را ترک کردند و حداقل برای یک روز از شنیدن صدای بمب در امان هستند. این مهم است. آنها می توانند ببینند در کشورهای دیگر، مثل همین جا در ایتالیا، مردم در صلح زندگی می کنند. اعضای تیم سوریه هرگز خاطرات این تورنمنت را فراموش نخواهند کرد.»

میشل سالگادو، مدافع سابق تیم ملی اسپانیا و رئال مادرید، فوتبال را به زبانی جهانی تشبیه می کند که برای کودک و بزرگسال قابل فهم هست و همه را فارغ از رنگ و مذهب و نژاد، دور هم جمع می کند.

او گفت: «برنامه این است که نوجوانان را از مشکلاتشان دور کنیم. مثلا، نوجوانان سوری درگیر جنگ در خاورمیانه هستند. فوتبال یک زبان بین المللی است که موجب همبستگی همه می شود، زبانی که همه ما و حتی این نوجوانان به وسیله آن با هم ارتباط برقرار می کنند. این نوع تورنمنت ها باید هر روز در نقاط مختلف جهان برگزار شود. نوجوانان را از مشکلاتی که دارند دور می کند.»

تیمهای ماریبور از اسلوونی و دبرسن از مجارستان با شکست حریفان خود به دیدار نهایی این مسابقات راه یافتند.

نوجوانان مجار در دیدار فینال، با نتیجه ۱ بر صفر حریف خود را شکست دادند و قهرمان این تورنمنت دو روزه شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فوتبال برای دوستی؛ مسابقات آنلاین برگزار شد و رکورد شرکت‌کنندگان شکست

فوتبال برای دوستی؛ یادگیری ارزش‌های یک ورزش

فوتبال برای دوستی؛ وقتی ورزش در توگو به کمک کودکان بی‌خانمان می‌آید