Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فوتبال برای دوستی؛ وقتی ورزش در توگو به کمک کودکان بی‌خانمان می‌آید

باشگاه اسپورتینگ لومه
باشگاه اسپورتینگ لومه Copyright  Football for Friendship
Copyright  Football for Friendship
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرد هم آوردن بچه‌ها از طریق فوتبال نیمی از راه بود؛ مدیر فوتبالی باشگاه اسپورتینگ لومه می‌گوید سپس تلاش‌هایی صورت گرفت تا پای کودکان بی‌خانمان به مدرسه باز شود و آنها بتوانند خواندن و نوشتن را بیاموزند.

آگهی

شهرت و آوازه یک مدرسه معمولی در «کوجوویاکوپه»، محله‌ای واقع در غرب پایتخت توگو به دلیل کارهای خارق‌العاده‌ای که برای کمک به کودکان بی‌ سرپرست انجام داده حالا از مرزهای این کشور فراتر رفته است.

همه چیز از آنجا شروع شد که ژان کوفی اکپو، یک ایجینت و مدیر فوتبالی در توگو تصمیم گرفت برای مشکلی که از دید او در کشورش رو به گسترش است راه حلی پیدا کند.

او در این خصوص به یورونیوز گفت: «بسیاری از کودکان بین هفت تا پانزده سال بی‌خانمان هستند. آنها حتی در فصل سرما سرپناه ندارند و شب را زیر باران در ساحل صبح می‌کنند. حال آنکه این محیط آنها را به ارتکاب جرائم و تخلفاتی چون سرقت، مصرف مواد مخدر، رفتن به سمت مشاغل کاذب و غیر قانونی و یا دست زدن به خشونت سوق می‌دهد.»

ژان کوفی اکپو ایده استفاده از فوتبال به عنوان ابزاری «صلح‌ساز» برای گرد هم آوردن و متحد کردن کودکان و نیز جلوگیری از افتادن آنها به ورطه خشونت را مطرح کرد که با استقبال باشگاه اسپورتینگ لومه، جایی که وی در آن مشغول به کار است، روبرو شد.

این مدیر فوتبالی در توگو در این خصوص تصریح کرد: «فوتبال نیاز به زبان ندارد؛ حتی اگر بچه‌های کشورهای مختلف را هم دور هم جمع کنید، آنها می‌توانند این ورزش را انجام دهند و به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.»

او سپس افزود: «این اساسا همان کاری است که ما انجام دادیم. اکنون آنها (بچه‌هایی که ما در این مدرسه دور هم جمع کردیم) مانند یک خانواده بزرگ هستند.»

شبکه اجتماعی لینکدین
ژان کوفی پاکو و شاگردان مدرسه فوتبال لومهشبکه اجتماعی لینکدین

کسب آموزش و مهارت‌‌‌های فنی در کنار فوتبال

گرد هم آوردن بچه‌ها از طریق فوتبال نیمی از راه بود؛ مدیر فوتبالی باشگاه اسپورتینگ لومه می‌گوید سپس تلاش‌هایی صورت گرفت تا پای کودکان بی‌خانمان به مدرسه باز شود و آنها بتوانند خواندن و نوشتن را بیاموزند.

بچه‌ها همچنین در کنار آموزش دروس کلاسیک و معمول، با مهارت‌های مختلفی نظیر نجاری و سنگ‌تراشی آشنا می‌شوند که می‌تواند در آینده به آنها خیلی کمک کند.

ژان کوفی اکپو آرزو دارد که مدرسه و آکادمی فوتبال خود را در کپالیمه، شهری در ۱۲۰ کیلومتری لومه تاسیس کند. او می‌گوید که تلاش خواهد کرد در نزدیکی این مدرسه مزرعه‌ای را نیز احداث کند تا بتوان بچه ها را از محصول تولید شده در این مزرعه تغذیه کرد.

این شهروند خیرخواه توگویی همچنین می‌گوید که به سیزده کودک بی‌خانمان کمک کرده تا بتوانند خانواده‌های خود را در برخی کشورهای همسایه چون نیجریه، بنین و غنا پیدا کنند و به آنها بپیوندند.

او می‌گوید: «برخی از آنها تمام راه را از نیجر تا اینجا پیموده‌اند؛ آیا می‌توانید این موضوع را تصور کنید؟»

برنامه بین‌المللی «فوتبال برای دوستی» که از سوی شرکت گازپروم تدارک، سازماندهی و حمایت می‌شود و هدف از اجرای آن ترویج ارزش‌های انسانی بین کودکان عنوان شده به تازگی جایزه‌ ویژه‌ای به باشگاه ورزشی شهر لومه برای ایجاد صلح و دوستی میان کودکان از طریق فوتبال اهدا کرده است.

این برنامه بین‌المللی با رویکرد اجتماعی تلاش دارد کودکان را از سراسر جهان فارغ از موانعی چون مرزها،‌ درگیری‌ها و بیماری‌های همه‌گیر دورهم جمع و متحد کند.

برندگان مسابقات و چالش‌های ویژه طراحی شده از سوی این برنامه بین‌المللی روز ۲۹ مه پس از برگزاری فینال بزرگ فصل نهم معرفی شدند.

کلیه پروژه‌هایی که موفق به دریافت جایزه شدند در جهت توسعه فوتبال بین کودکان و نیز حل مشکلات آنها از طریق این ورزش تهیه و سازماندهی شده‌ بودند.

آگهی

بسیاری از آکادمی‌های فوتبال در سراسر جهان از جمله در کشورهایی نظیر اوگاندا، کنیا و هند طرح‌ها و درخواست‌هایی را برای همکاری با پروژه «فوتبال برای دوستی» ارسال کرده بودند که توسط شورای تخصصی این پروژه مورد بررسی قرار گرفت.

باشگاه اسپورتینگ لومه در محله «کوجوویاکوپه» از سال ۲۰۱۸ همکاری با پروژه «فوتبال برای دوستی» را آغاز کرد و به نماینده این پروژه در توگو تبدیل شد.

شرکت‌ کنندگانی از بیش از ۲۰۰ کشور جهان امسال به دلیل همه‌گیری بیماری کووید۱۹ از راه دور در برنامه‌ها و رویدادهای متنوع طراحی شده توسط پروژه فوتبال برای دوستی شرکت کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

فوتبال برای دوستی؛ رکوردشکنی شمار ملیت‌های حاضر

اهدای دستبند دوستی سفیران «فوتبال برای دوستی» به رئال مادرید

برگزاری تورنمنت «فوتبال برای دوستی» با حضور نوجوانان سوری