Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فوتبال برای دوستی؛ چگونه نوجوان سوئدیِ علاقمند به فوتبال سرطان را تَکل کرد؟

دومینیک، نوجوان سوئدی شرکت کننده در برنامه «فوتبال برای دوستی»
دومینیک، نوجوان سوئدی شرکت کننده در برنامه «فوتبال برای دوستی» Copyright Gazprom's Football for Friendship
Copyright Gazprom's Football for Friendship
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دومینیک پس از آشنایی با دوستان تازه و به خصوص در پی گفتگویی که با روبرتو کارلوس، ستاره سابق فوتبال جهان و سفیر برنامه «فوتبال برای دوستی» انجام داد به روزنامه‌نگاری ورزشی هم علاقه‌مند شد.

آگهی

دومینیک کرامبرگر،‌ نوجوان ۱۴ ساله سوئدی از جمله افرادی است که زندگی آنها با فوتبال آمیخته شده یا به عبارتی فوتبال در خونشان است.

دومینیک وقتی تنها دو هفته از تولدش گذشته بود پدرش او را با خود به تماشای یک مسابقه فوتبال برد و برای خواباندنش شعارها و ترانه‌های فوتبالی در گوشش زمزمه می‌کرد.

او از پنج سالگی شروع به بازی فوتبال کرد اما این اواخر در آوریل ۲۰۲۰ طی یک مسابقه فوتبال به دلیل دررفتگی پا دچار مصدومیت شد.

پس از این حادثه خیلی زود یک بیماری سخت هم به سراغش آمد؛ پزشکان نوعی سرطان غیرمعمول و پیش‌رونده را در بدن دومینیک شناسایی کردند.

پزشکان معالج دومینیک همزمان با توصیه به انجام مراحل سخت شیمی درمانی تصمیم گرفتند پای راست وی را از قسمت پایین قطع کنند. دومینیک با توصیف این دوره از مراحل درمان خود می‌گوید: «بدن من کاملا ناک اوت شد.»

اما فوتبال برای دومینیک حتی پس از این شرایط متوقف نشد. او آوریل سال ۲۰۲۱ موفق به دریافت پروتز شد و به نمایندگی از کشورش در برنامه بین‌المللی شرکت گاز پروم موسوم به «فوتبال برای دوستی» شرکت کرد.

در این ابتکار که با هدف ترویج ارزش‌های انسانی همچون دوستی، صلح و برابری از طریق ورزش راه‌اندازی شد، دختران و پسران ۱۲ تا ۱۴ ساله از سراسر جهان به شرکت در یک بازی آنلاین فراخوانده شدند.

ارزشمند‌ترین بازیکن تورنمنت

هر کودک و نوجوانی که در این برنامه شرکت می‌کرد، داستانی برای گفتن داشت. این پروژه بین‌المللی با تلفیق فوتبال و رویدادهای اجتماعی بستری را فراهم کرد تا شرکت‌کنندگان بتوانند برغم کیلومترها فاصله به صورت آنلاین تجربیات خود با دیگران به اشتراک بگذارند و دوستان تازه‌ای پیدا کنند.

دومینیک هنوز دوران درمان برای بهبودی از بیماری را طی می کند و قرار است شیمی درمانی را تا پایان ماه سپتامبر به پایان برساند.

او می‌گوید از این که توانسته در ابتکاری تا این حد سرگرم‌کننده و الهام‌بخش شرکت کند احساس خوشبختی دارد و بسیار خوشحال است که دوستانی تازه را از سراسر جهان پیدا کرده است.

از سوی دیگر مسئولان برنامه «فوتبال برای دوستی» و دوستان دومینیک معتقدند که او با ارزش‌ترین و بهترین بازیکن این برنامه بود.

مشکلات و چالش‌های روزمره‌ای که دومینیک با آن روبرو است هرگز انگیزه او را برای تلاش و بهبودی کاهش نداده است. دومینیک به یورونیوز می‌گوید: «سخت است؛ واقعا سخت است؛ اما من از پسِ آن بر خواهم آمد.»

این شهروند نوجوان سوئدی برای تقویت عضلات ران خود حدود دو ساعت در روز تمرین می‌کند. وی در این خصوص می‌گوید: «هدفم این است که قبل از سال آینده بتوانم بدون عصا راه بروم و به عنوان دروازه‌بان به تیم فوتبال خودم برگردم.»

دومینیک انگیزه عالی خود را از کجا می آورد؟

او در پاسخ به این سوال نقش پدر، مادر و برادر خود را در این میان بسیار مهم می‌داند و می‌گوید: «احساس مثبت بودن و روحیه تسلیم ناپذیری را اغلب از خانواده دریافت می‌کنم.

دومینیک سپس در همین خصوص تصریح می‌کند: «آنها همیشه من را تشویق و حمایت می‌کنند تا هر کاری که می‌خواهم انجام دهم و هرگز از رسیدن به هدفم کوتاه نیایم.»

آگهی

او می‌افزاید: «این تفکر در مغز من فرو رفته؛ همیشه فکر می‌کنم که باید بهترین باشم و هرگز تسلیم نشوم؛ بنابر این همیشه اینگونه رفتار می‌کنم.»

دومینیک می‌گوید امیدوار است که در آینده به یک بازیکن حرفه‌ای فوتبال تبدیل شود اما «اگر این امکان وجود نداشته باشد، ممکن است یک روزنامه نگار یا داور باشد.»

این نوجوان سوئدی پس از آشنایی با دوستان تازه و به خصوص در پی گفتگویی که با روبرتو کارلوس، ستاره سابق فوتبال جهان و سفیر برنامه «فوتبال برای دوستی» انجام داد به روزنامه‌نگاری ورزشی علاقه پیدا کرد.

سوال دومینیک به عنوان بخشی از ابتکار برنامه «فوتبال برای دوستی» از سوی گروهای روزنامه‌نگاران جوان و تازه‌کار انتخاب شد تا در یک کنفرانس خبری از ستاره سابق تیم ملی برزیل پرسیده شود.

آگهی

دومینیک می‌گوید: :صحبت کردن با او خیلی خوب بود؛ فکر نمی‌کردم که بتوانم روز با او گفتگو کنم. سپس وقتی او (روبرتو کارلوس) گفت که می‌توانم به مادرید بروم و یک مسابقه فوتبال را از نزدیک تماشا کنم از خوشحالی زبانم بند آمد.

برنامه «فوتبال برای دوستی» طی هشت سال گذشته نوجوانان زیادی را از سرتاسر جهان گرد‌هم آورد و متحد کرد و به آنها فرصت داد تا عشق خود به فوتبال را در کنار ترویج ارزش‌های انسانی نظیر دوستی ، برابری ، انصاف ، سلامتی ، صلح ، فداكاری ، پیروزی و ارزش گذاشتن به سنت ها و افتخارات به اشتراک بگذارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

فوتبال برای دوستی؛ مسابقات آنلاین برگزار شد و رکورد شرکت‌کنندگان شکست

فوتبال برای دوستی؛ یادگیری ارزش‌های یک ورزش