Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جایگاه فرهنگ و میراث فرهنگی در زندگی مقدونیها

جایگاه فرهنگ و میراث فرهنگی در زندگی مقدونیها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جایگاه فرهنگ و میراث فرهنگی در زندگی مقدونیها کجاست؟ در آستانه بیستمین سالگرد استقلال آنها از یوگوسلاوی سابق، به مقوله فرهنگ یا روح ملت در مقدونیه می پردازیم.

روح یک کشور میراث فرهنگی آن است. در قسمت قبلی برنامه “زندگی مقدونی” به فرهنگ مقدونیها پرداختیم، به اهمیت آن و به زنده بودن این فرهنگ، بویژه پس از استقلال این کشور در سال 1991.

بوریس ترایانوف، خواننده مشهور اپرای مقدونیه تاکنون در صدها رویداد هنری در سراسر دنیا به اجرای برنامه پرداخته است. ایفای نقش در اپرای توسکا، اثر جیاکومو پوچینی، او را در زمره چهره های ماندگار قرار داد.

بوریس ترایانوف:” مقدونیه کشور نوپایی است با گذشته ای بزرگ و با افتخار، و تاریخی 2500 ساله. ما وظیفه داریم از این میراث فرهنگی و موسیقیمان با اجراهای خوب، پاسداری کنیم و سفیر خوبی برای کشورمان باشیم.”

اجرای برنامه های هنری در مرکز باله-اپرای اسکوپیه، مشتاقان بسیاری پیدا کرده است. دیان لیلیچ بازیگرسرشناس مقدونیه، ما را به اولین اجرای تئاتر جدید خود می برد.

او که بیشتربه خاطر ایفای نقش هملت شناخته شده است در مورد فرهنگ رنسانس می گوید:” از این که فرهنگ به این دیار بازگشته خیلی خوشحالم. شاید ما برای 20، 30 سال، فرهنگ و زندگی را بدلیل مشکلات دیگری که داشتیم، فراموش کرده بودیم. اما الان که رها شده ایم، فرهنگ هم برگشته و خود را در تئاتر، کنسرتها و ادبیات نشان می دهد.”

اجرای تئاتر تسخیر شدگان اثر جاودانه فئودور داستایوسکی، گامی دیگر است برای عرضه توانایی های هنرمندان مقدونیه. مقدونیها امیدوارند که بتوانند به یاری فرهنگ غنی خود، جایگاه شایسته تری در عرصه رقابت جهانی بدست آورند. پروژه های فرهنگی بسیاری هم برای جوانان طراحی شده است. خواندن شعرهای کلاسیک در مدارس یکی از آنهاست.

لوپشو تودوروفسکی-اوپا بازیگر سینما در حال دکلمه آثار بلاژا کونسکی، شاعر بزرگ مقدونیه، در یک کافه ادبیات است. اومی گوید:“خیلی از مردم به شعر و شعرخوانی علاقه دارند که البته بیشتر از اینکه کار گروهی باشد، شخصی است. آنهایی که شعر می خوانند بعضی اوقات ممکن است احساس تنهایی بکنند. ولی من به آنها می گویم شجاع باشند، آنها تنها نیستند و به خانواده بزرگی تعلق دارند.”

مقدونیه کشوری زیبا و باستانی است با میراثی گرانبها که برخی از آنها در یونسکو به ثبت رسیده اند. شهر ساحلی اورید در جنوب مقدونیه از دیگر نقاط دیدنی آن بشمار می رود که به اعتقاد برخی، زادگاه زبانها و الفبای سیریلیک است. قابلیت های طبیعی اورید می تواند نقش مهمی در تبلور دوباره فرهنگ این مرز و بوم بازی کند.

مقدونیها در اول راه قرار دارند و شکی نیست که چالشهای بزرگی در مسیر آنها قرار دارد. آنها درصددند با غلبه بر موانع، آینده کشور خود را تضمین کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند