پرواز آزمایشی مافوق صوت هواپیمای بدون سرنشین تالون با موفقیت به پایان رسید

هواپیمای شش موتوره راک
هواپیمای شش موتوره راک Copyright Stratolaunch
Copyright Stratolaunch
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت هوافضای آمریکایی استراتولانچ، اولین پرواز آزمایشی موفق یک هواپیمای بدون سرنشین جدید را برای تحقیقات فراصوت در روز شنبه جشن گرفت. «فراصوت» یا «هایپر سونیک» به پروازهایی گفته می‌شود که با سرعت حداقل ۵ برابر سرعت صوت حرکت می‌کنند.

آگهی

زاخاری کرور، مدیرعامل استراتولانچ در بیانیه‌ای اعلام کرد که «سرعت وسیله نقلیه تالون-ای-۱ به مافوق صوت بالای نزدیک به ۵ ماخ رسید».

کرور گفت که به دلیل توافقات محرمانه با مشتریان نمی‌تواند ارتفاع و سرعت دقیق را اعلام کند.

این سفینه توسط یک هواپیمای شش موتوره عظیم به نام «راک» به فضا حمل و سپس در سواحل مرکزی کالیفرنیا در آمریکا رها شد. 

تالون که با یک موتور موشک سوخت مایع کار می‌کند، پرواز خود را با فرود برنامه‌ریزی‌شده در این اقیانوس به پایان رساند. این سفینه یکبار مصرف بود، اما نسخه‌های آینده قادر خواهند بود برای استفاده چندباره روی باند، فرود بیایند.

استراتولانچ گفت که اهداف اصلی این پرواز شامل رهاسازی ایمن از هوا، روشن شدن موتور، شتاب‌گیری، صعود پایدار به ارتفاع و فرود کنترل‌شده در آب بوده است.

این شرکت موفقیت در این آزمایش را یک نقطه عطف مهم در توسعه اولین قابلیت «آزمایش فراصوت قابل استفاده مجدد» با بودجه خصوصی در ایالات متحده خواند.

استراتولانچ در ماه‌های دسامبر و فوریه دو پرواز آزمایشی انجام داد که در آن تالون با یک پیشران به هوا بلند شد، اما از هواپیمای مادر رها نشد و در نتیجه آزمایش شکست خورد. 

استراتولانچ در پایگاه فضایی و هوایی موهاوی در صحرای موهاوی در شمال لس‌آنجلس مستقر است. هواپیمای راک متعلق به این شرکت که به نام یک پرنده افسانه‌ای غول‌پیکر نامگذاری شده، دارای بال‌هایی با طول ۱۱۷ متر و بدنه دوقلو است که تصویری از دو جت بزرگ کنار یکدیگر را به نمایش می‌گذارد.

به کانال یورونیوز فارسی بپیوندید

این هواپیما توسط پل‌جی آلن، یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت ساخته شد که چند ماه قبل از اولین پرواز در آوریل ۲۰۱۹ درگذشت. آلن قصد داشت از این هواپیما به عنوان هواپیمای حامل برای پرتاب‌های فضایی استفاده کند.

اما آن پروژه شکست خورد و سپس مالکان جدید، استراتولانچ را برای پرتاب وسایل نقلیه تحقیقاتی فراصوت قابل استفاده مجدد، تغییر کاربری دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفینه بی‌سرنشین استارلاینر بوئینگ با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

عملیات ناسا برای نجات نوع بشر با پرتاب سفینه دارت به فضا آغاز شد

لحظه اتصال سفینه «دراگون» و ورود فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی