اجساد مومیایی ۶ کودک با قدمت بیش از هزار سال در پرو کشف شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشف اجساد مومیایی شش کودک در پرو
کشف اجساد مومیایی شش کودک در پرو   -  Copyright  AP Photo

باستان‌شناسان از کشف اجساد مومیایی شش کودک خبر دادند که گمان می‌رود بیش از هزار سال پیش در نزدیکی لیما، پایتخت پرو قربانی شدند. 

به گفته باستان‌شناسان این اجساد در نزدیکی مقبره یک شخصیت اشراف‌زاده که ماه نوامبر کشف شده بود شناسایی شد. جسد آن اشراف‌زاده هم مومیایی شده بود. محل کشف این اجساد در حدود ۲۵ کیلومتری شرق لیما واقع شده است. 

باستان‌شناسان تخمین می‌زنند که قدمت این اجساد مومیایی به ۸۰۰ تا هزار سال پس از میلاد مسیح بر می‌گردد. پیتر ون دالن، رئیس گروه باستان‌شناسی کاشف این اجساد مومیایی می‌گوید که فرضیه اصلی آنها این است که این کودکان برای همراهی اشراف‌زاده متوفی قربانی شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

باستان‌شناسان در نزدیکی اجساد مومیایی‌شده این کودکان اجساد هفت فرد بزرگسال را که مومیایی نشده‌ بودند کشف کردند. به این ترتیب در مجموع از ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ تاکنون در مجموع ۱۴ جسد در منطقه  باستانی «کاجامارکیلا» کشف شده‌ است. 

پیتر ون دالن و همکارانش از طرف دانشگاه ملی سن مارکوس در لیما در حال کاوش در این منطقه باستانی هستند. 

AP Photo
کشف اجساد مومیایی شش کودک در پروAP Photo

کشف این جسد مومیایی که احتمال داده می‌شود متعلق به مردی ۱۸ تا ۲۲ ساله بود بازتاب رسانه‌ای زیادی داشت. این مومیایی صورتش را با دستانش پوشانده بود. ریسمانی نیز به دور این جسد مومیایی پیچیده شده بود.

مقبره او در عمق یک متر و ۴۰ سانتی‌متری از سطح زمین کشف شده بود. پیتر ون دالن بر این باور است که این مرد به «جایگاهی اقتصادی و اجتماعی» دست یافته بود و احتمالا «قدرت سیاسی» نیز داشت. 

به گفته وی «کاجامارکیلا» با جمعیتی که بین ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفت و تا قرن شانزدهم نیز محل سکونت شهرنشینان بود.