Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اجساد مومیایی ۶ کودک با قدمت بیش از هزار سال در پرو کشف شد

کشف اجساد مومیایی شش کودک در پرو
کشف اجساد مومیایی شش کودک در پرو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته باستان‌شناسان این اجساد در نزدیکی مقبره یک شخصیت اشراف‌زاده که ماه نوامبر کشف شده بود شناسایی شد. جسد آن اشراف‌زاده هم مومیایی شده بود.

آگهی

باستان‌شناسان از کشف اجساد مومیایی شش کودک خبر دادند که گمان می‌رود بیش از هزار سال پیش در نزدیکی لیما، پایتخت پرو قربانی شدند. 

به گفته باستان‌شناسان این اجساد در نزدیکی مقبره یک شخصیت اشراف‌زاده که ماه نوامبر کشف شده بود شناسایی شد. جسد آن اشراف‌زاده هم مومیایی شده بود. محل کشف این اجساد در حدود ۲۵ کیلومتری شرق لیما واقع شده است. 

باستان‌شناسان تخمین می‌زنند که قدمت این اجساد مومیایی به ۸۰۰ تا هزار سال پس از میلاد مسیح بر می‌گردد. پیتر ون دالن، رئیس گروه باستان‌شناسی کاشف این اجساد مومیایی می‌گوید که فرضیه اصلی آنها این است که این کودکان برای همراهی اشراف‌زاده متوفی قربانی شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

باستان‌شناسان در نزدیکی اجساد مومیایی‌شده این کودکان اجساد هفت فرد بزرگسال را که مومیایی نشده‌ بودند کشف کردند. به این ترتیب در مجموع از ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ تاکنون در مجموع ۱۴ جسد در منطقه  باستانی «کاجامارکیلا» کشف شده‌ است. 

پیتر ون دالن و همکارانش از طرف دانشگاه ملی سن مارکوس در لیما در حال کاوش در این منطقه باستانی هستند. 

AP Photo
کشف اجساد مومیایی شش کودک در پروAP Photo

کشف این جسد مومیایی که احتمال داده می‌شود متعلق به مردی ۱۸ تا ۲۲ ساله بود بازتاب رسانه‌ای زیادی داشت. این مومیایی صورتش را با دستانش پوشانده بود. ریسمانی نیز به دور این جسد مومیایی پیچیده شده بود.

مقبره او در عمق یک متر و ۴۰ سانتی‌متری از سطح زمین کشف شده بود. پیتر ون دالن بر این باور است که این مرد به «جایگاهی اقتصادی و اجتماعی» دست یافته بود و احتمالا «قدرت سیاسی» نیز داشت. 

به گفته وی «کاجامارکیلا» با جمعیتی که بین ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفت و تا قرن شانزدهم نیز محل سکونت شهرنشینان بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان به‌دنبال رمزگشایی از اجساد ۲۰۰ ساله کودکان مومیایی در معبد کاپوچین

دانشمندان با کمک هوش مصنوعی «الفبای آوایی» نهنگ‌های عنبر را کشف کردند؛ چقدر شبیه زبان انسان است؟

سامسونگ از اولین حلقه هوشمند خود رونمایی کرد؛ از «گلکسی رینگ» چه می‌دانیم؟