Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا چند راکتور هسته‌ای دارد؟ سهم هر کشور عضو چقدر است؟

نیروگاه برق هسته‌ای گُلفچ واقع در جنوب غربی فرانسه
نیروگاه برق هسته‌ای گُلفچ واقع در جنوب غربی فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۱۶ طرح ساخت راکتورهای جدید هسته‌ای نیز برای تولید ۱۷.۲۲ گیگاوات برق از سوی کشورهای بلغارستان، چک، لیتوانی، رومانی، اسلوواکی، اسلوونی و لهستان در حال بررسی است.

آگهی

همزمان با انتقاد آلمان و اتریش از طرح کمیسیون اروپا مبنی بر طبقه‌بندی سبز نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای، یک کمیسر فرانسوی اتحادیه اروپا ارائه این طرح را برای جذب سرمایه‌گذاری لازم به منظور توسعه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در اتحادیه اروپا ضروری دانست.

تیری برتون، کمیسر فرانسوی اتحادیه اروپا با تاکید بر لزوم طبقه‌بندی سبز نیروگاه‌های هسته‌ای برآورد می‌کند که نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای اروپا تا سال ۲۰۵۰ به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد یورویی نیاز خواهد داشت و ۵۰ میلیارد یورو نیز باید صرف تعمیر و نگهداری نیروگاه‌های هسته‌ای موجود نیز تا سال ۲۰۳۰ شود.

در حاضر ۱۰۳ راکتور هسته‌ای در ۱۳ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا فعال است. این راکتورها حدود یک چهارم(۲۵٪) برق تولید شده در کل اتحادیه اروپا را عرضه می‌کنند. بیش از نیمی از برق هسته‌ای اتحادیه اروپا با اتکا به ۵۶ راکتور هسته‌ای در فرانسه تولید می‌شود.

سه کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی فرانسه، فنلاند و اسلوواکی ۴ راکتور هسته‌ای جدید را در دست ساخت دارند.

همچنین پنج کشور عضو اتحادیه اروپا شامل بلغارستان، چک، فنلاند، مجارستان، رومانی ساخت ۷ راکتور هسته‌ای جدید را برنامه‌ریزی کرده‌‌اند. در عین حال، ۱۶ طرح ساخت راکتورهای جدید هسته‌ای نیز از سوی کشورهای بلغارستان، چک، لیتوانی، رومانی، اسلوواکی، اسلوونی و لهستان در حال بررسی است.

در چنین شرایطی، آقای برتون در گفتگو با نشریه Le Journal du dimanche (JDD) توضیح داده که جذب سرمایه‌گذاری لازم برای دوره انتقال اتحادیه اروپا به مرحله توقف تولید گازهای کربنی نیازمند ایجاد رقابت در بخش‌های مختلف تولید انرژی پاک است و بر همین اساس، جذب سالانه ۶۵ میلیارد یورو به منظور توسعه تولید انرژی‌های تجدید پذیر و ۴۵ میلیارد یورو برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز، بدون مشارکت بخش هسته‌ای ممکن نخواهد بود.

کمیسیون اروپا در ۳۱ دسامبر گذشته از طرح تازه خود شامل طبقه‌بندی زیست محیطی نیروگاه‌های هسته‌ای و گازی با هدف تسهیل مسیر اتحادیه به سوی آینده‌ای سازگار با تغییرات آب و هوایی رونمایی کرد. بر پایه این طرح که برای رائه نظر کشورهای عضو تا روز ۱۲ ژانویه ارسال شده، سرمایه‌گذاری تنها در نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای که از آخرین استانداردهای فنی برخوردار باشند، اقدامی «سبز» و سازگار با محیط زیست طبقه‌بندی شده است. در عین حال، شرکت‌های اداره کننده این نیروگاه‌ها باید حداکثر تا سال ۲۰۵۰ یک برنامه مشخص برای دفع زباله‌های رادیواکتیوی خود ارائه کنند. همچنین مجوز ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید، باید پیش از سال ۲۰۴۵ صادر شده باشند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

برنامه‌های ارائه شده از طرف کمیسیون اتحادیه اروپا، طرفدارانی در داخل این اتحادیه دارد. به عنوان نمونه، فرانسه که حدود ۷۰ درصد برق خود را نیروگاه‌های هسته‌ای تامین می‌کند و کشورهای اروپایی شرقی که در حال برنامه‌ریزی برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای جدید هستند تا اقتصاد خود را از وابستگی به منبع آلاینده زغال سنگ نجات دهند.

البته سیاستمداران آلمان و اتریش بر این باورند که کمیسیون اروپا در حال ایجاد پوشش سبز برای انرژی هسته‌ای هستند و در تلاشند تا بتوانند با جلب نظر اکثریت اعضا این طرح را اصلاح کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت ۲۷ عضو اتحادیه اروپا؛ کدام کشورها پیشتاز سطح زیر کشت محصولات ارگانیک شدند؟

بلژیک تمام رآکتورهای اتمی را تعطیل می‌کند اما انرژی هسته‌ای را کنار نمی‌گذارد

دو نام اروپایی در میان برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۵؛ دانشگاه‌های ایرانی چه رتبه‌ای دارند؟