بلژیک تمام رآکتورهای اتمی را تعطیل می‌کند اما انرژی هسته‌ای را کنار نمی‌گذارد

برج خنک کننده هسته ای در یکی از رآکتورهای بلژیک مربوط به سال ۲۰۱۱
برج خنک کننده هسته ای در یکی از رآکتورهای بلژیک مربوط به سال ۲۰۱۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان دولت با یک سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون یورویی، زمینه تحقیق بر روی راکتورهای کوچک مدولار (SMR) را فراهم می کند.

آگهی

بلژیک ۷ رآکتور موجود در دو نیروگاه اتمی خود را طبق برنامه‌ریزی تا سال ۲۰۲۵ میلادی، سه سال دیگر، تعطیل می‌کند اما درها را به روی انرژی هسته‌ای نمی‌بندد.

بدین ترتیب و بر اساس توافقی که صبح پنجشنبه ۲۳ دسامبر بین جناح های دولت ائتلافی به دست آمد، بلژیک در زمینه پژوهش انرژی‌های پایدار و عاری از دی اکسید کربن (CO2) سرمایه‌گذاری خواهد کرد و انرژی هسته‌ای هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

قرار است الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک امروز در یک کنفرانس خبری جزئیات بیشتری از این توافق را اعلام کند. حزب لیبرال نخست وزیر پیش تر با طرح وزیر انرژی این کشور مبنی بر خروج کامل و بدون قید و شرط بلژیک از انرژی هسته‌ای مخالف بود. تینه فان دراسترائتن، از جناح سبزها و اکولوژیست‌های فلاماند در این دولت ائتلافی در راس وزارت انرژی بلژیک گماشته شده است.

یک منبع دولتی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه این توافق را پس از یک شب طولانی مذاکره تایید کرد. ظاهرا سناریوی مورد حمایت وزیر انرژی برای جایگزین کردن رآکتورهای فعلی که دیگر قدیمی شده و ایمن نیستند، در بین احزاب ائتلافی از اقبال بیشتری برخوردار بوده است.

به گفته این منبع، دولت با یک سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیون یورویی، زمینه تحقیق بر روی راکتورهای کوچک مدولار(SMR) را فراهم می کند. هزینه این سرمایه گذاری بین ۷ حزب دولت ائتلافی مطرح و از هم اکنون بودجه آن تامین شده است.

راکتورهای کوچک مدولار (SMR) نسل جدیدی از نیروگاه‌های هسته ای هستند که در بسیاری از کشورها با هدف تولید انرژی جایگزین مقرون به صرفه مورد توجه تصمیم‌گیران قرار گرفته است.

خروج مرحله ای و کاهش وابستگی به انرژی هسته‌ای بخشی از قانون سال ۲۰۰۳ بلژیک است که دولت را موظف می کند نهایتا تا سال ۲۰۲۵ این موضوع را عملی کند و دولت ائتلافی فعلی که از اکتبر ۲۰۲۰ قدرت را در دست دارد پایبندی خود را به این تعهد اعلام کرده است. با این وجود احزاب ائتلاف کننده بر روی جزئیات این مسئله اتفاق نظر نداشته اند.

حدود ۴۰ درصد انرژی برق مورد نیاز بلژیک با بیش از ۱۱.۵ میلیون جمعیت از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای تامین می شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار تصاویر یک کاوشگر؛ کارشناسان از احتمال بروز فاجعه هسته‌ای دیگر در فوکوشیما نگرانند

اتحادیه اروپا چند راکتور هسته‌ای دارد؟ سهم هر کشور عضو چقدر است؟

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند