مادر و دختر خوش شانس برنده ۲ بلیط حدود ۱ میلیون دلاری سفر به فضا شدند

کیشا شحاف و دخترش برندگان خوش شانس سفر به فضا در کنار ریچارد برانسون
کیشا شحاف و دخترش برندگان خوش شانس سفر به فضا در کنار ریچارد برانسون Copyright  Copyright AFP PHOTO / OMAZE
Copyright  Copyright AFP PHOTO / OMAZE
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مادر و دختر خوش شانس ساکن یکی از جزایر کارائیب برنده دو بلیط سفر به فضا، به ارزش حدود یک میلیون دلار شدند.

آگهی

یک زن ۴۴ ساله اهل کشور کوچک «آنتیگوا و باربودا» در دریای کارائیب، در یک قرعه کشی شرکت کرد و برنده یک جایزه بزرگ شد؛ دو بلیط سفر به فضا که اولی را خود استفاده می‌کند و دومی را به نزدیکترین عزیز خود، دخترش، هدیه می‌دهد.

پایتخت آنتیگوا و باربودا، سنت جانز، و واحد پول آن دلار کارائیب شرقی است. این کشور عضو اتحادیه کشورهای مشترک المنافع در ۱ نوامبر ۱۹۸۱ میلادی از بریتانیا اعلام استقلال کرد.

«کیشا شحاف» برنده دو صندلی در سفینه «ویرجین گلکتیک» به مقصد فضا شد. هر کدام از این‌ صندلی‌ها و یا به عبارتی بلیط‌ها ۴۵۰ هزار دلار ارزش دارد.

خبر برنده شدن دو صندلی در سفینه فضاپیما را خود ریچارد برانسون، بنیانگذار این شرکت به او گفت. آقای برانسون در اوایل نوامبر شخصا به خانه این خانم رفت تا هم خبر را به او اعلام کند و هم لباس فضانوردی به او هدیه دهد.

خانم شحاف اولین فرد از جزایر کارائیب است که از فضا دیدن می‌کنند، رویدادی که تاکنون تنها نصیب ۶۰۰ نفر در جهان شده است. «کیشا شحاف» تصمیم گرفت تا دختر ۱۷ ساله‌اش را نیز که در حال حاضر در بریتانیا زندگی می‌کند و آرزوی کار برای ناسا را در سر دارد، با خود به این سفر ببرد.

از بلیط سینما تا بلیط فضا

کیشا شحاف در جریان یک کمپین قرعه کشی که توسط شرکت «ویرجین گلکتیک»برگزار شده بود شرکت کرد. میزان کمک خانم شحاف اعلام نشده است اما حداقل میزان برای مشارکت در این قرعه کشی ده دلار بود. مجموع پولی که در این قرعه کشی جمع آوری شد حدود یک میلیون و هفتصد هزار دلار بود که این مبلغ در اختیار یک انجمن قرار گرفت که هدفش تسهیل کردن دسترسی انسان به فضا است.

خانم شحاف که یک مربی بهداشت است گفت که در کودکی همیشه مجذوب فضا بوده است. او افزود:«همیشه اولین کسی بودم که بلیت‌های 'جنگ ستارگان' یا 'پیشتازان فضا' را می‌خریدم.»

او می‌گوید که تنها کاری که کرده است این بود که فرم را پر کرد و در قرعه کشی شرکت کرد اما حتی فکرش را هم نمی‌کرد که پاسخی دریافت کند و یا برنده شود.

کیشا شحاف که هنوز در جزیره کوچک خود در آنتیگوا زندگی می‌کند می‌گوید:« دیگران را هم ترغیب خواهم کرد تا رویای خود را زندگی کنند.»

گردشگری فضایی برای همه

سفر برنامه ریزی شده با فضاپیمای «ویرجین گلکتیک» تنها چند دقیقه در گرانش صفر خواهد بود.برنامه به این شکل است که یک هواپیمای عظیم الجثه از یک باند معمولی فرودگاه بلند می شود، هواپیمایی که با خود یک فضا پیما، چیزی شبیه به یک جت شخصی بزرگ را حمل می‌کند.

هواپیمای عظیم الجثه سپس در ارتفاع بالا این فضاپیما را رها می کند. بعد نوبت به فضاپیما می‌رسد، موتور خود را روشن می کند تا به ارتفاع بیش از ۸۰ کیلومتری بر فراز زمین برسد، یعنی همان جایی که - طبق گفته ارتش ایالات متحده - مرز فضاست. فضاپیما سپس به سمت زمین باز می‌گردد.

این پروازها از پایگاه Spaceport America در صحرای نیومکزیکو انجام می شود که برنده‌های خوش شانس می توانند به همراه برانسون از آن بازدید کند.

خانم شحاف یکی از اولین فضانوردان «ویرجین گلکتیک» خواهد بود، اما به گفته سخنگوی این شرکت هنوز جایگاه او در صف مشخص نشده است.

این شرکت تاکنون حدود ۷۰۰ بلیط فضا را پیش فروش کرده است. ۶۰۰ بلیط بین سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۴، به نرخ ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار. ۱۰۰ بلیط جدید نیز از ماه آگوست به فروش رفته است با قیمت هر بلیط ۴۰۰ هزار دلار.

هدف این است که در مجموع ۱۰۰۰ صندلی تا قبل از راه اندازی پروازهای تجاری این شرکت به فروش برسد. اولین پرواز نیز قرار است در آخرین ماه‌های سال ۲۰۲۲ صورت گیرد.

ریچارد برانسون که اهل بریتانیا است و بنیان گذار «ویرجین گلکتیک» می گوید: «ارائه دسترسی مساوی به همه انسانها، با هر سن و پیشینه ای برای رسیدن فضا، و یکبار دیدن زمین، از آسمان‌ها و از فضا، همان چیزی است که ویرجین گلکتیک در دو دهه گذشته برای آن تلاش کرده است».

خود این میلیاردر در طی یک پرواز آزمایشی در ۱۱ ژوئیه، با همراهی کارمندان ویرجین گلکتیک سفری به فضا داشت.

مسابقه فضایی اکنون میان شرکت ویرجین گلکتیک و شرکت بلو اوریجین متعلق به جف بزوس میلیارد معروف جهان است. هر دو تلاش می‌کنند تا تجربه سفر به فضا را در اختیار علاقمندان به فضانوردی قرار دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده فضانورد تازه ناسا؛ کسانی که شاید روزی پا بر مریخ بگذارند

پنج مشکل بازگشت به زمین از دید فضانورد فرانسوی؛ از مساله توالت تا دریازدگی

هنرمندان روس پس از فیلمبرداری نخستین فیلم در فضا به زمین بازگشتند